ЕК: България изпълнява два от четирите критерия за присъединяване към Еврозоната  

Европейска комисия, ЕК. Снимка: Владимир Савов

Европейската комисия публикува доклада за конвергенцията от 2020 г., в който представя оценката си за напредъка, постигнат от държавите членки извън еврозоната по отношение на приемането на еврото.

Докладът обхваща седемте държави членки извън еврозоната, които са правно задължени да въведат еврото: България, Полша, Румъния, Унгария, Хърватия, Чешката република и Швеция.

В доклада се заключава, че България понастоящем отговаря на два от четирите икономически критерия, необходими за приемането на еврото: критериите, свързани с публичните финанси и с дългосрочните лихвени проценти.

Публичните финанси не бива да се намират в процедура при прекомерен дефицит по време на прегледа.

Лихвените проценти не бива да надвишават повече от два процентни пункта над лихвения процент на трите държави—членки на ЕС, с най-добри резултати по отношение на ценовата стабилност за период от една година преди прегледа на резултатите.

България не изпълнява критериите за ценовата стабилност и за обменния курс, а законодателството в страната не е напълно съвместимо с Договора.

Критерият за устойчива ценова стабилност включва изискването инфлацията да не надвишава 1,5 процентни пункта над лихвения процент на трите най-добре представили се държави — членки на ЕС, за период от една година преди прегледа на резултатите.

Нито една от държавите не изпълнява критерия за обменния курс, тъй като нито една от тях не членува във валутния механизъм (ERM II): преди влизането в еврозоната се изисква участие в този механизъм за период от поне две години, по време на който да не се наблюдават значителни отклонения, поясняват от ЕК.

"Днешният доклад за конвергенцията показва окуражаващ напредък от страна на някои държави, въпреки че те все още трябва да преминат през няколко етапа, преди да могат да се присъединят към еврозоната. Както винаги, Комисията е готова да подкрепи тези държави членки. Важен етап по този път е присъединяването към валутния механизъм ERM II, за което Хърватия и България се подготвят в момента. Приветстваме усилията и на двете държави в тази посока", коментира Валдис Домбровскис, изпълнителен заместник-председател на Комисията.

Докладите за конвергенцията трябва да се изготвят на всеки две години, независимо от евентуални текущи процеси за присъединяване към еврозоната.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Финанси