"Предложената промяна в Конституцията, според която служебният министър-председател да се избира измежду председателя на парламента, председателя на Конституционния съд и управителя на Българската народна банка, не може да се случи", заяви преподавателят по конституционно право проф. Екатерина Михайлова по БНТ.
По думите ѝ трите фигури са спорни.
"Конституцията не се прави за конкретен човек, битки са водени между президент, парламент и правителство. По-рано критиката беше, че са му много малко правомощията на президента, сега се оказа, че са му много. При предложението, свързано със служебния премиер, има смесване на ролята на президента и парламента. Лицата, които се предлагат, не могат да бъдат в ролята на служебни премиери", допълни Екатерина Михайлова.
Според нея е необходимо стабилизиране на политическата система. Екатерина Михайлова уточни, че е важно да има действащо нормално функциониращо правителство, на което обществото е гласувало доверие.
По думите ѝ проблемите, свързани със съдебната власт, могат да бъдат решени с по-добро правосъдие.
"Проблемът със съдебната власт на конституционно ниво не е нов, има 5 изменения на конституциите - 4 от тях са посветени на темата за съдебната власт. На прага сме на пето. Вече има решения на Конституционния съд, които казват, че може да бъде направено изменение на Конституцията, което да е противоконституционно", коментира Екатерина Михайлова.
Тя обясни, че е очаквала да види предложенията и на президента за промените.
"По Конституция президентът има правото на законодателна инициатива за изменение и допълнение на Конституцията", каза още Екатерина Михайлова.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш