Екскурзоводи чакат две години помощи

Вече 2 години екскурзоводите продължават да чакат помощ от държавата, а групите с чуждестранни туристи в София намаляват.

Не попадат в обхвата на социалните мерки за заетост

Служебният кабинет върна в бюджета предвидените 4 млн. лв. за лицензирани гидове

Остават без здравна помощ

Екскурзоводите чакат вече над две години обещаната им от държавата помощ заради кризата, породена в туристическия сектор от COVID-19. Предвидените за целта близо 4 млн. лв., с които трябваше да бъдат подпомогнати професионалните лицензирани гидове, които са вписани в Националния туристически регистър, бяха върнати в бюджета заради слаба организация от страна на служебното министерство на туризма, обясняват от неформалното сдружение “Обединени лицензирани български екскурзоводи” в писмо до министъра на туризма Христо Проданов с копие до премиера Кирил Петков. Средствата трябваше да бъдат платени в края на миналата година, за да подпомагат останалите без работа екскурзоводи, които към 13 март 2020 г., когато е началото на кризата, са били 1583 души.

В отговор на писмото от Министерство на туризма обясняват на гидовете, че пари вече няма. Реално екскурзоводите не получиха абсолютно никаква помощ в кризата, въпреки че са внасяли съвестно осигуровки и са работили на светло. Дейността им бе официално забранена със заповеди на здравния министър, но те не получиха компенсации, тъй като са представители на свободна професия. Търсиха различни схеми за подпомагането им, включително и чрез участие в рекламни клипове за страната ни, от които обаче се възползваха само гидове, членуващи в сдружения и асоциации. Екскурзоводите не бяха допустими за подпомагане и по различните социални схеми за запазване на заетостта. При въвеждането на мярката 60/40 повечето гидове вече бяха без работа или на свободна практика, което ги остави извън борда за помощта.

Туроператорите, дори и при добро желание, нямаха възможност да ги наемат по мярката “Заетост за теб”, тъй като дейността им също беше в голяма степен замразена. Мярката “Запази ме” бе единствената, от която екскурзоводите биха могли да се възползват, но тя се активира само при забрана за извършване на определен вид дейност, което след април 2021 г. не се е случвало официално.

Липсата на работа доведе до това гидовете да не могат да внасят задължителните си здравни осигуровки като самоосигуряващи се - около 1000 лв. за две години на човек. Така те останаха и без достъп до безплатна здравна помощ по време на пандемията.

Министерство на туризма: Пари вече няма

Дали средства за онлайн презентации

В отговор на писмото на екскурзоводите от Министерство на туризма обясняват, че пари вече няма. Текстовете, приети от депутатите, не били конкретно разписани, което довело до трудности в отпускане на помощта, твърдят от ведомството. Вместо това е задействан 9-месечен проект, който приключва на 22 април, за изготвяне на над 4000 онлайн презентации и над 4000 виртуални туристически тура от екскурзоводи, членуващи в професионални организации. Но такива са малка част от всички лицензирани гидове.

Другите въпроси, повдигнати от бранша - за ограничаване работата на нелегалните гидове и разрешаване на провеждането на турове с возила с до 8 плюс 1 места, не са получили отговор, казаха за “Труд” екскурзоводи.

Искат среща с вицепремиера

Туроператори недоволни от думи на Василев

Туроператорите са категорични, че 2022 г. ще бъде по-трудна за туризма от предходната.

Туроператорите са недоволни от изказването на вицепремиера и финансов министър Асен Василев пред депутати, че “туристическият сектор е изключително добре финансиран по разнообразие от различни програми, които Министерството на туризма разработва”. Както и че мярката 60/40 ще приключи на 30 юни.
Според представителите на Обединение “Бъдеще за туризма” (ОБТ) изказването на Василев показва неразбиране на ситуацията в сектора.

Данни, събрани от членовете на ОБТ, показват, че оборотите са паднали между 85% и 93% през 2020 спрямо 2019 г. Оценките за 2021 г. са, че оборотите са били със 70 до 80 на сто по-ниски в сравнение с тези от предпандемичната година. “На този фон няма нито един голям туроператор, който да е изпаднал в неплатежоспособност или да е обявил несъстоятелност. Смелостта, издръжливостта и изобретателността на фирмите в нашия сектор заслужава да получи поощрение, а не да сме обречени да се справяме сами, когато става още по-трудно”, изтъква Димитър Балтов, заместник-председател на ОБТ.

Сдружението очаква 2022 г. да е далеч по-трудна от 2021 г. и настоява за спешна среща с Василев. “Хората са стресирани от войната, галопиращите цени и неадекватните мерки за влизане в страната”, подчертават от ОБТ.

“Всички досегашни опити за комуникация с Финансовото ведомство удрят на камък. Нещо повече - дори на досега изпратените писма не е поставен входящ номер. Въпреки това от ОБТ се надяват на диалог”, се казва в позиция на обединението.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм