Експертите оцениха водещите производители на ваксини

Все още не е известно колко стабилни ще бъдат сегашните ваксини

През първата седмица на декември Великобритания одобри използването на коронавирусните ваксини от Pfizer и BioNTech, а ваксината Moderna трябва да бъде тествана при деца в 6 щати на САЩ. По искане на Gazeta.Ru анализаторите на фондовия пазар разказаха какво ще се случи с акциите на водещите производители на ваксини след началото на масовата ваксинация.

 
Декември започна и целият свят се приближава до началото на масовата ваксинация на населението срещу коронавирус. Тези дни Великобритания планира да започне да ваксинира граждани, след като вече се е съгласила да достави 20 млн. ваксини от Pfizer и BioNTech. В същото време Владимир Путин разпореди започването на ваксинация на руснаците с местната ваксина Sputnik V (лекари, учители и другите граждани от рисковите групи ще бъдат първите, които ще се ваксинират), а в САЩ властите на 6 щати одобриха опитите с ваксината от Модерна върху 3000 доброволци сред деца от 12 до 18 години.

Новините за успешните опити за ваксини, произведени от търгувани на фондовата борса компании, оказаха значително влияние върху цените на техните акции. Ценните книжа на Pfizer поскъпнаха с 9% през месеца, на BioNTech - с 33%, а на Moderna с почти 132%.

Основният въпрос за инвеститорите е какво ще се случи с тези ценни книжа след това. А именно, струва ли си да очакваме, че в процеса на ваксиниране на населението те ще поскъпнат, или, обратно, този борсов "хайп" ще отшуми едновременно с това, че коронавирусът ще слезе от глобалния информационен дневен ред.

В интервю за Gazeta.Ru, ръководителят на аналитичния отдел на AMarkets Артем Деев отбеляза, че сега на фармацевтичния пазар определено има прегряване, а настоящият ръст на акциите на производителите на ваксини е чисто психологически феномен. Всъщност всяка положителна новина води до рязко покачване на котировките, но щом и най-малкият негативизъм проникне в медиите (ниска ефективност, странични реакции), цените ще се сринат.

„Най-вероятно акциите на компаниите все още ще могат да нарастват, когато ваксинациите започнат в САЩ или ЕС. Но растежът ще свърши дотук, защото новостта и очакванията на тази информация за пазарите ще бъдат бързо отработени, смята Артем Деев. - Сега, са върхът, не си струва да купувате фармацевтични акции. По-добре да изчакате спада и след това да купувате с надеждата, че котировките ще се повишат веднага щом страните започнат да ваксинират населението".

Дмитрий Иванов, изпълнителен директор на Klopenko Group, се съгласи, че скоро вместо емоции инвеститорите ще започнат да се ръководят от статистическите данни за спада на глобалния БВП, перспективите за икономическо възстановяване, така че закупуването на акции на фармацевтични компании вече не си заслужава и тези, които са имали информацията за приоритетните разработки на ваксини, вече са спечелили от това.

Подобно мнение даде и Дмитрий Донецки, анализатор от инвестиционно-финансовата компания "Солид". В интервю за Gazeta.Ru той каза, че всички положителни очаквания и оценки от участниците на пазара вече са залегнали в цените на акциите на производителите на ваксини и това важи особено за Moderna.

Но от финансова гледна точка подобни оценки не се подкрепят от нищо и сега тази компания се оценява на $56 млрд., докато е малко вероятно да успее да спечели поне $2 млрд. през следващата година от ваксините си. Затова онези, които са успели да закупят акции от производителите на ваксини, е добре да фиксират печалбата си върху част от портфейла сега и да оставят другата част с надеждата за бъдещ допълнителен растеж.

„Определено акции като тези на Moderna са надценени в момента и очакваме те да паднат в продължение на няколко години, след като пандемията излезе от дневния ред. Останалите големи производители, по-специално Pfizer, имат съвсем адекватна оценка, и не виждаме балон там“, казва експертът.

В разговор с Gazeta.Ru анализаторът от „БКС Мир инвестиций“ - Денис Буйволов, отбеляза, че въпреки изобилието от позитиви, някои от рисковете при инвестиране в производителите на ваксини остават.
Експертът посочи, че все още не е известно колко стабилни ще бъдат сегашните ваксини, т.е. колко дълго те ще могат да поддържат необходимото ниво на антитела в кръвта на субектите, а необходимата честота на ваксинация зависи от това.

Денис Буйволов припомни, че сегашните ваксини срещу коронавирус са разработени за рекордно кратко време и дори ако са ефективни и безопасни, когато са анализирани върху 30 000 човека, резултатите могат да се променят драстично, когато се ваксинират милиони и стотици милиони хора.

Факт е, че например, за разлика от ваксината срещу морбили, която дава доживотен имунитет, ваксината срещу коронавирус ще изисква периодични актуализации и ще работи съгласно схемата за ваксинация при грип.

Като цяло, акциите на трите споменати компании - Pfizer, BioNTech и Moderna - все още могат да направят скок, ако получат одобрение от американската FDA (Администрация по храните и лекарствата), което може да се случи на 10 декември, заяви Вадим Меркулов, директор на аналитичния отдел в Freedom Finance. Но във всеки случай техният дългосрочен потенциал може да се счита за изпълнен. Затова експертът препоръча печалбата от тези акции да бъде фиксирана до края на годината.

В същото време Вадим Меркулов препоръчва да се обърне внимание и на други производители на ваксини като AstraZeneca. Въпреки, че все още не са публикували окончателните резултати от своите изпитвания за ваксини и FDA вече обяви, че няма да ги одобри, компанията остава значителни перспективи на ключовите си пазари с по-бедно население: Бразилия, други страни от Латинска Америка, Китай, Индия. и така нататък. И ако ваксината бъде одобрена там, продажбите й на такива големи пазари могат да се превърнат във важен двигател за растежа на котировките.

„Разработчикът Novavax също е привлекателен. Както и ваксините на Moderna и Pfizer, Novavax трябва да ги използва в режим на две дози на пациент. При $ 16 на доза, производството през 2021 г. може да бъде над 2 милиарда дози. В момента общият обем на споразуменията е 500 милиона дози, основните пазари са Япония и САЩ“, казва Вадим Меркулов.

В същото време експертът отбеляза, че предимството на ваксината Novavax е, че тя може да се съхранява в обикновен хладилник, докато аналозите от Moderna и Pfizer изискват силно замразяване, което значително усложнява транспорта им.

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят