Еманюел Макрон на бунт срещу САЩ

“Стратегическата автономия трябва да стане битката на Европа. Не искаме да зависим от другите по съдбоносни въпроси”, смята Еманюел Макрон.

Френският президент с нова външнополитическа доктрина

Обяви се против хегемонията на US долара

Не иска европейците да бъдат васали на Вашингтон

Изглежда Еманюел Макрон се е вслушал в забележката на Си Цзинпин от миналата седмица Париж и Брюксел да не се подравняват много, много по Вашингтон - упрек, за който “Труд” писа в събота. Защото на връщане от посещението си в Китай френският президент даде интервю, в което очерта визия за международната политика на страната си, доста различна от досегашната є външнополитическа доктрина и направо помирително-приятелска към Пекин.

Разговаряйки на борда на президентския самолет с журналисти от френския икономически всекидневник “Ле-з-Ешо”, от радио “Франс Интер” и от базираната в Брюксел американска онлайн медия “Политико”, Макрон обяви, че “Европейците не са васали на САЩ!”.

Думите му станаха новина №1 във Франция в дните на католическия Великден и бързо прескочиха границите є. Няма начин, след като държавният лидер на световната ядрена сила заяви на всеослушание, че “Европа не трябва да се забърква в кризи, които не са наши”, че “европейските страни не трябва да бъдат подчинени на Вашингтон” и че “ЕС трябва да формира “трети полюс” в глобалната политика наред с Китай и Съединените щати”.

Както отбелязаха политически анализатори край Сена, в думите на президента се била прокраднала риториката на Москва и Пекин, че светът вече е многополюсен и проблемите му трябвало да се решават на многостранна основа, а не от световен диктатор като Вашингтон. Други коментатори посочиха, че вместо Макрон да настрои Си в Пекин на пронатовска вълна, особено що се отнася до войната и мира в Украйна - цел, с каквато бил тръгнал за Китай, самият той е бил “покръстен” от домакина си в антинатовска и по-точно “в антиамериканска “вяра”. Като сега била поставена под въпрос евентуалната подкрепа на Париж, че и на ЕС, на политиката и амбициите на САЩ за надмощие в Тихоокеанския регион и в частност в нагнетеното до “червено” в момента напрежение около Тайван.

Наблюдатели като Никола Баверез от в. “Фигаро” припомниха, че Макрон всъщност е повторил на връщане от Пекин скъпия за него принцип за “европейска стратегическа автономия”, очертан още в началото на първия му мандат през 2017 г. Но сега го бил изкарал на бял свят под “китайски сенки” и в доста по-различна ситуация - президентът набляга на необходимостта от европейски суверенитет и в отбраната, във време, когато ЕС поставя икономиката си на “военни релси”. “Стратегическата автономия трябва да стане битката на Европа” - обявява Макрон в самолета от Кантон за Париж. - “Не искаме да зависим от другите по съдбоносни въпроси. Денят, в който поради липса на нужната инфраструктура ти нямаш повече свободата да избираш каква енергия да ползваш, по какъв начин да се защитиш, как да реагираш на социалните мрежи, как да озаптиш изкуствения интелект, ти оставаш вън от историята” - аргументира се президентът на Франция.

“Стратегическата автономия означава да имаш сходни гледни точки със САЩ, но независимо дали става дума за Украйна, за отношенията с Китай или за икономическите санкции, ние трябва да имаме собствена общоевропейска стратегия” - казва президентът в самолета си и продължава: “Ето защо битките, които трябва да се водят от днес нататък, се състоят от една страна в ускоряване на нашата стратегическа автономия и от друга - в гарантиране на финансирането на нашите икономики, на нашата стопанска мощ. Използвам случая, за да подчертая нещо много важно: ние не трябва да зависим повече от хегемонията на долара”.

Ако се вярва на италианския всекидневник “Ла Стампа”, във Вашингтон били толкова неприятно втрещени от словоизлиянията на Макрон, че поне до днес Държавният департамент не бил в състояние да обели и дума по тях. В същото време много сериозен ропот срещу Макрон се бил разнесъл откъм Рим, Варшава, Вилнюс, Рига, Талин и някои други европейски столици. Там според в. “Кориере дела сера” управниците поне до момента се надпреварвали да се изкарат верни съюзници и последователи на външната политика на САЩ, а сега най-върлите сред тях направо плашели ЕС с разцепление. Мълчи обаче шефката на Европейската комисия Урсула Фон Дер Лайен, която държавният глава на Франция бе взел със себе си в Китай, уж за да демонстрират общоевропейско единство. Ама която май го била изпуснала от контрол, защото тя си тръгна от Пекин в четвъртък, а Макрон остана през целия петък насаме със Си, за да бистрят световните дела на чаша чай.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Коментари