Енергийният експерт Еленко Божков пред “Труд”: Парното поскъпва с поне 15% от Нова година

По-евтин природен газ ще имаме, когато Европа одобри “Северен поток 2”

Увеличението при тока ще е по-малко

Цената на парното ще се вдигне с поне 15 на сто от Нова година, прогнозираха енергийни експерти пред “Труд”. Ако цената на газа продължи да се показва, то увеличението на топлоенергията от 1 януари няма как да бъде с по-малко от 15 на сто, заяви енергийният експерт Еленко Божков, който е бивш член на Комисията за енергийно и водно регулиране.

По думите му цената на природния газ може да падне, когато Европа сертифицира проекта “Северен поток 2”. Тогава очаквам да има намаление от 20 на сто на цената на синьото гориво за целия континент, обясни Божков.

Според Иван Хиновски, председател на Български енергиен и минен форум и бивш шеф на комисията по енергетика в парламента, цената на парното ще се вдигне с между 5 и 10% от Нова година.

Цената на природния газ ще се повиши до края на годината с поне 15 на сто, защото това показват анализи на данните на международните борси в Западна Европа, заяви Хиновски пред “Труд”. Европа е безпомощна пред “Газпром”, категоричен беше експертът. Спасението за България е да се внася газ от Азербайджан, защото той е с около 20 на сто по-евтин, но страната ни не прави нищо в тази посока. Това може да стане чрез суапови сделки, като се търси дипломатическо решение през Турция и Гърция, обясни експертът.

Другият фактор за скъпия газ са празните хранилища в Западна Европа, които не успяха да се запълнят при един по-евтин газ. Същото се случва и с нашето в Чирен, което е пълно на около 50%, допълни той.

По думите му КЕВР може да промени цената на тока и парното на 6 месеца, като в сегашната има заложен ръст на цените на газа. Ако обаче той се окаже по-голям от заложения, тогава ще получим и по-голямо поскъпване на електрическата и топлинната енергия.

Според експертите обаче увеличението на тока от Нова година ще бъде далеч по-малко от това на парното и газа. Причината е, че цената на електроенергията за бита се определя на база ниската цена от АЕЦ “Козлодуй”, обясни Еленко Божков. В Европа цените летят, защото потребителите там са минали на свободен пазар, докато у нас те са на регулиран пазар. Не така обаче стоят нещата за българския бизнес, който купува електроенергия на свободни цени, посочи Божков. Затова по думите му трябва и у нас, както в Европа, да се вземат мерки в помощ на предприятията.

“Цената на тока за бизнеса в Европа е по-ниска от тази за бита, но у нас това е обратното, което е популизъм. В момента домакинствата са облагодетелствани на макс, но все пак да не забравяме, че битът плаща скъпия ток на ТЕЦ “Марица Изток 2”“, посочи и Иван Хиновски. 

По думите му новите мерки, които обмисля енергийното министерство за отделни търгове за електроенергия за големите индустриални предприятия и за компенсации за тях, биха имали ефект само за бизнеса, но не и за крайните потребители. Според него при цената на електрическата енергия влияние оказват и цената на емисиите, която също расте.

Експертът Христо Казанджиев пред “Труд”: Има опасност от енергийна криза у нас

Решението са доставки от Азербайджан

Има опасност България да изпадне в енергийна криза тази зима, което означава недостиг на природен газ и електроенергия, заяви пред “Труд” енергийният експерт Христо Казанджиев. Условията за това са няколко - първо празното газохранилище в Чирен, което е пълно сега на около 65%, а периодът за нагнетяване приключва до октомври, което означава, че няма време то да се запълни. Така, ако имаме продължителна зима, газът в Чирен няма да е достатъчен да компенсира недостига на газ за топлофикациите, а такъв ще има, обясни експертът. Причината е, че следващата година изтича договорът за доставки на природен газ от Русия, което очертава негативна развръзка.

В същото време липсва готовност на въглищните ни централи да работят на по-голяма мощност и също да компенсират нарасналото търсене на енергия, обясни той. По думите му комплексът “Марица Изток” става ключов за страната. В тази връзка бъдещото правителство трябва да предприеме мерки за постигане на по-дълъг плавен преходен период за закриване на въглищните централи. Според него има светлина в тунела и тя е, ако се изпълни обещанието страната ни да започне да получава азербайджански газ през връзката с Гърция от 1 януари.

Относно цените на тока за бита, според Казанджиев, там няма да има такъв тежък ефект, защото продължава сегашната система на ценообразуване. След Нова година обаче, ако потребителите излязат на свободния пазар на електроенергия, тогава неминуемо ще има значително покачване на цените на тока за бита, категоричен е той.

Индустрията е в паника

Цената на водата тръгва нагоре

Застрашена е икономиката

Цените на всички стоки и услуги се вдигат като резултат от драстичното поскъпване на тока за индустрията, прогнозира Константин Стаменов, председател на УС на Българска федерация на индустриалните енергийни консуматори. Той е категоричен, че бизнесът няма да издържи на нарастването на цените на тока.

“Следва зимен период, но паниката вече е настанала. Аз го наричам електроенергийно торнадо, то е завладяло Европа”, посочи Стаменов. По думите му трябва да се мисли разумно как ще се управлява енергетиката, за да си спаси икономиката.

“Застрашена е цялата икономика, железниците ни пратиха писмо, че от 1 октомври вдигат цените - това е кръвоносната система за големите товари”, обясни Стаменов. Той прогнозира и поскъпване на водата. “Във водата цената на електроенергията, която е заложена от КЕВР, е 76 лева, а в момента е много по-висока”, отбеляза експертът.

Според КНСБ поскъпването на тока за бизнеса ще излезе ще излезе от параметрите на социално поносимата цена. При тези ниски доходи на българските домакинства, тя няма да може да бъде поета и ще нарасне бедността. Енергийната бедност ще се разгърне в много по-голям мащаб, заяви Виолета Иванова, зам.-директор на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика