Енергийно бедни при заплата под 1400 лв.

Типовото потребление на енергия от домакинството ще зависи от годината на строителство на сградата и от това дали е санирана, а не от това дали къщата е в планински курорт или в голям град.

Хората в стари жилища с по-голям шанс за енергийни помощи

Подпомагането няма да зависи от това дали се отоплявате с климатик, дърва или парно

Няма значение дали е стара къща или апартамент

Хора с брутна заплата под 1400 лв. ще влязат в групата на енергийно бедните и ще получават помощи за ток и отопление, ако в семейството им има две деца. Наредба за критериите за определяне на домакинства в положение на енергийна бедност и на уязвими клиенти при снабдяване с електрическа енергия беше пусната за обществено обсъждане.

В групата на енергийно бедните ще влизат домакинства, които след като платят разходите си за енергия, разполагат с доходи на човек под линията на бедност. За следващата година правителството е планирало линията на бедност да бъде увеличена на 526 лв. Това означава, че родители с две деца, след като платят разходите си за осветление и отопление, трябва да разполагат с 2104 лв. на месец. Ако и двамата родители работят, това означава, че брутните им заплати трябва да са над 1400 лв., за да не бъдат считани за енергийно бедни.

При брутна заплата от 1400 лв., след данъци и осигуровки човек получава чисто 1086 лв., или 2172 лв. общо за двамата родители. От тези пари трябва да бъдат извадени разходите за енергия и като се разделят на четирима души в семейството получената сума е под линията на бедност.

Разходите за енергия за всяко домакинство няма да бъдат определяни според действителните сметки за ток, парно или според цената на дървата за огрев и пелетите. Разходите на домакинствата за ток ще се определят на база типово потребление на енергия според енергийните характеристики на жилището и броя на членовете в домакинството, предвижда новата наредбата.

За определяне на типовото потребление на енергия сградите са разделени на пет типа. Това са: сгради, строени преди 2010 г., които не са санирани; сгради строени след 2010 г., които имат клас B за енергийна ефективност; сгради строени, преди 2010 г., които са санирани и енергийната им ефективност е повишена до клас С, както и еднофамилни и многофамилни жилищни сгради, така че енергийната им ефективност е повишена до клас B.

Хората, които живеят в стари сгради, имат много по-голям шанс за попаднат в групата на енергийно бедните, защото необходимата им “първична невъзобновяема енергия” за година е 400 kWh за кв. м, гласи наредбата. В многофамилни жилищни сгради, които са обновени до енергиен глас B, средното потребление за година според наредбата е само 135 kWh на кв. м.

Въпреки посочените в наредбата киловатчаси за квадрат, проектът на наредба е написан, така че ежегодно административно ще решават кои хора имат право на помощи за енергийна бедност и кои нямат. Необходимата за жилището “първична невъзобновяема енергия”, записана в наредбата, ще се умножава по коефициент, отчитащ загубите за добив, производство и пренос на енергия. А този коефициент ще се актуализира ежегодно до 31 март от Изпълнителния директор на Агенцията за устойчиво енергийно развитие въз основа на данни на Националния статистически институт. При положение, че потреблението на енергия от домакинствата не зависи от загубите за производство и добив, а от съвсем други неща, като например дали използват бойлер или имат топла вода. Както и дали жилището се намира в южните райони на страната, където през зимата е по-топло, или високо в планината, където необходимите разходи за отопление са много по-големи. От проекта на наредба става ясно, че типовото потребление на енергия няма да зависи от това дали апартаментът има нова дограма, дали жилището е тухлено или панелно, дали отоплението е на дърва, климатик или парно, за старите жилища, които не са санирани, няма да има и значение дали става въпрос за къща или за апартамент със съседни жилища, които също се отопляват. Цената на необходимата за домакинствата енергия ще се определя на база цената на тока, а не от цената на парното, газа или дървата за огрев.

Определянето на хората в енергийна бедност и уязвимите клиенти ще стане много важно от средата на 2024 г., от когато КЕВР няма да определя цени на тока за домакинствата, а това ще става с решение или на парламента или на Министерски съвет - като преходен период преди пълна либерализация на пазара на ток. За енергийно бедните и уязвимите клиенти ще има енергийни помощи. Това предвиждат промени в Закона за енергетиката, с които домакинствата излизат на свободния пазар на ток. Те бяха приети от депутатите, но президентът наложи вето върху тях. Предстои парламентът да реши дали ветото на президента да бъде отхвърлено.

Специални правила за семейства на помощи

Различно отношение към бедни хора над 65 години

Доставчиците на ток сами решават

Хората над 65 години с ниски доходи ще бъдат считани за уязвими клиенти, но няма гаранция, че токът им няма да бъде спрян за неплатени сметки.

Доставчиците на електроенергия трябва да определят специални процедури за спиране на тока на уязвими клиенти, гласят текстове от Закона за енергетиката. В проекта на наредба е записано, че уязвими клиенти са хората над 65 години с доходи под линията на бедност, както и такива, чийто живот зависи от уреди на ток или получават социални помощи. Но нито в закона, нито в наредбата не е записано, че токът на такива клиенти не трябва да бъде спиран при просрочена сметка.

В проекта на наредба е записано, че при изчисление на типовото потребление на енергия, ако в домакинството има хора над 65 години, хора с увреждания над 50%, или деца до 18 години типовото потребление на енергия ще се увеличава с 30 на сто.
Според проекта на наредба уязвимите клиенти са:

- човек над 65 години, живеещ сам или с други хора над 65 години, с разполагаем доход след намаляване с разхода за енергия по-малък или равен на линията на бедност;

- човек с установени 50 и над 50 на сто трайно намалена работоспособност или вид и степен на увреждане, с разполагаем доход след намаляване с разхода за енергия по-малък или равен на линията на бедност;

- хора, които имат нужда от помощни средства за независим живот и/или медицински изделия за поддържане на живота, чието функциониране зависи от източник на електрическа енергия;

- хора, които получават месечни социални помощи и/или целева помощ за отопление по Закона за социално подпомагане за предходния отоплителен сезон.

Типове сгради при потребление на енергия

Тип 1 - жилищни сгради, строени преди 2010 г., които не са обновени цялостно - годишен разход на първична невъзобновяема енергия 400 kWh/кв. м. Тук влизат жилищни сгради с лоши енергийни характеристики. Делът на сградите с клас Е, F и G е общо 91% от сградите в страната и имат следното разпределение: клас Е - 39%, клас F - 34%, клас G - 18%;

Тип 2 - жилищни сгради строени след 2010 г. - годишен разход на първична невъзобновяема енергия 180 kWh/кв. м. Това представлява средна стойност за сгради клас В по скалата на класовете за жилищни сгради от Наредба №7 от 2004 г. за енергийна ефективност на сгради в сила до 18 ноември 2022 г.;

Тип 3 - жилищни сгради, строени преди 2010 г., с приложени енергоспестяващи мерки за достигане на минимално изискуемия клас С по скалата на класовете за жилищни сгради от Наредба №7 от 2004 г. за енергийна ефективност на сгради, в сила до 18 ноември 2022 г. със средна стойност на използвана първична невъзобновяема енергия от 216 kWh/кв. м;

Тип 4 - многофамилни жилищни сгради, независимо от годината на построяване, които са обновени в съответствие с Наредба №РД-02-20-3 от 9 ноември 2022 г. за техническите изисквания към енергийните характеристики на сгради до клас В със средна стойност за първична невъзобновяема енергия от 135 kWh/кв. м;

Тип 5 - еднофамилни жилищни сгради, независимо от годината на построяване, които са обновени в съответствие с Наредба №РД-02-20-3 от 9 ноември 2022 г., за техническите изисквания към енергийните характеристики на сгради до клас В със средна стойност за използвана първична невъзобновяема енергия от 125 kWh/кв. м.

Няма значение действителната площ

Отопление само за част от стаите

60 кв. метра за тричленно семейство

Типовото потребление на енергия от домакинствата ще зависи не само от типа на жилището, а и от броя на членовете в домакинството. Тоест при определяне на енергийната бедност няма да взимат предвид действителната площ на имота, а колко квадратни метра се полагат на домакинството според големината му.

Например за живееш сам човек ще се смита, че са му достатъчни 40 кв. м жилищна площ и само тях трябва да отоплява през зимата. За семейство от двама души са необходими 50 кв. м, предвижда проектът на наредба. Ако в действителност жилището е по-голямо, при определяне дали домакинството е енергийно бедно ще се счита, че част от стаите просто не трябва да бъдат отоплявани.

В доходите ще влизат и парите от хазарт

Продаваш кола, спират ти енергийните помощи

Няма да взимат предвид командировъчните

Ако човек продаде старата си кола, помощите му за енергийна бедност ще бъдат спрени. Това става ясно от проекта на наредба за определяне на енергийната бедност. За да влезе едно домакинство в групата на енергийно бедните, след покриване на разходите за енергия средният доходи на членовете на домакинството трябва да е под линията на бедност.

Но в размера на доходите при определяне на енергийната бедност ще влизат и редица доходи, за които не се дължи данък. Например доходът от продажба на ниви, стар апартамент или автомобил. Оказва се, че човек в нужна няма да може да продаде колата си, за да си осигури например пари за лекарства, защото ако продаде колата ще считат, че е получил доход и ще му спрат енергийните помощи.

В размера на доходите при определяне на енергийната бедност ще влизат и получените печалби от хазарт, пенсиите, всички социални помощи и доходите от рента. Но за доход няма да се считат получените командировъчни пари, както и стипендиите на ученици и студенти.

Данните за всички доходи на хората ще бъдат събирани в НАП и ще бъдат предоставяни на институцията, която ще води регистър на енергийно бедните домакинства.

Промяна от 1 ноември

Вдигат цената на газа с 20 на сто

Предишната прогноза беше 11% ръст

През ноември цената на природния газ ще бъде значително по-висока в сравнение с октомври, каза председателят на КЕВР Иван Иванов.

Близо 20% по-висока цена на природния газ през ноември прогнозира “Булгаргаз”. Това е близо два пъти по-голямо увеличение от заявеното от обществения доставчик в началото на октомври, когато от там прогнозираха ръст на цената с 11%.

По време на обществено обсъждане на цената на газа в КЕВР, от “Булгаргаз” отказаха да се обвържат с конкретна цена за ноември заради сложната геополитическа ситуация и постоянно растящите цени на международните пазари. В началото на октомври прогнозата на дружеството беше, че през ноември газът ще поскъпне до малко над 67 лв. за мегаватчас.

През ноември цената на природния газ ще бъде значително по-висока в сравнение с октомври, потвърди и председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. Върху нея вече влияе сезонният фактор.

На европейския борсов пазар в момента цената на природния газ е около 50 евро на мегаватчас. По-ниската цена в България се задържа от договорените количества азерски газ. Окончателната цена за следващия месец ще бъде определена от КЕВР на 1 ноември.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения