Ергените по-бедни от семейните

От домакинствата с двама възрастни и едно дете само 10,7% попадат в групата на бедните.

Многодетните родители имат най-много финансови проблеми

Мъжете са по-добре от жените

Ергените и живеещите сами дами по-често са по-бедни от семейните двойки. Под линията на бедност попадат 25,9% от хората, които живеят сами и са на възраст под 65 г., показват данните на НСИ. Същевременно когато домакинството се състои от двама възрастни под 65 г. делът на бедните е значително по-малък - само 13,5%.

За 2019 г. линията на бедност за страната е доход в размер на 413 лв. на месец средно за човек от домакинството. Под линията на бедност за 2019 г. са 1,586 млн. души, или 22,6% от населението на страната. Но има голяма разлика на дела на бедните в различните домакинства - ергени, с деца, пенсионери и т. н.

Много показателно е как децата променят социалния статус на семействата. От домакинствата с двама възрастни и едно дете само 10,7% попадат в групата на бедните. Това може би се дължи на факта, че често родителите се сдобиват с първото си дете, когато придобият някаква финансова обезпеченост. Ако родителите обаче имат две деца, делът на бедните рязко нараства до 16,9%. А от семействата с три или повече деца 62,3% попадат в групата на бедните, което е над три пъти повече от тези с две деца. Оказва се, че по три и повече деца имат предимно хората с по-ниски доходи. Но наред с това, ако родителите имат второ дете, това рязко може да промени социалния им статус. Затова много семейства имат само по едно дете, а раждаемостта в страната е по-малка отколкото в повечето страни от ЕС.

Пенсионирането рязко променя социалния статус на българите. Само 25,9% от хората, които живеят сами и са под 65 г., попадат под линията на бедност. Но от живеещите сами хора над 65 г. 56,9% са в групата на бедните. Делът на бедните пенсионери бързо се увеличава през последните три години. През 2016 г. само 44,2% от живеещите сами хора над 65 г. са били под линията на бедност. Причината за това е, че доходите нарастват много по-бързо от пенсиите, с което се вдига и линията на бедност в страната.

Като цяло мъжете са по-добре финансово от жените. От мъжете, живеещи сами, 35,8% са под линията на бедност. А при живеещите сами жени този дял е значително по-голям - 50,3%. Като тук влизат както млади хора, които все още не са намерили спътник в живота, така и пенсионери, които живеят сами.

Неравенството нараства

На първо място сме в ЕС по този показател

Неравенството в доходите между бедни и богати в България нараства през последните години. За измерител на това неравенство най-често се използва коефициентът на Джини като той показва разликата между абсолютно равното и текущото разпределение на доходите в обществото. За България този показател се увеличава от 37,7 през 2016 г. на 40,8 за 2019 г., показват данните на Националния статистически институт. По този показанел България е на първо място сред стнатите от ЕС, т. е. има най-голямо неравенство между бедните и богатите.

За България дори 7,8% от хората, които работят на пълно работно време, както и 30,8% от тези, които са на непълно работно време, попадат в групата на бедните.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари