Ердоган призова за единство в трагедията (обзор)

На посещение в тежко пострадалия от земетресението град Кахраманмараш, турският президент Ердоган призна, че е имало проблеми на летищата и с блокираните пътища, но обеща, че ситуацията ще се подобри.

Над 70 държави се включиха в помощта за Турция

Президентът призна за пропуски в реакцията на властите

Обвиненията срещу нас идват от провокатори

Президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган посети в четвъртък Южна Турция, районът опустошен от земетресението тази седмица, след като броят на загиналите надхвърли 11 000 и призна, че правителството му е изправено пред проблеми с получаването на помощ за жертвите. Ердоган призова за национално “единство” по време на огромните спасителни усилия в Турция и съседна Сирия след земетресението с магнитуд 7,8 в понеделник които придължиха трети ден. Президентът каза 8 574 души са потвърдени загинали в Турция и властите съобщиха, че 41 000 са ранени след най-голямото природно бедствие, сполетяло региона от десетилетия. Потвърдено е, че повече от 2600 души са убити в Сирия, според доклади на правителството и служители на гражданската защита в контролираната от бунтовниците северозападна част на страната.

На посещение в тежко пострадалия от земетресението град Кахраманмараш, турският лидер призна, че е имало проблеми на летищата и с блокираните пътища, но обеща, че ситуацията ще се подобри. Коментарите му дойдоха ден след като той обяви извънредно положение в района на бедствието, давайки на правителството широки правомощия за справяне с кризата. Ердоган беше критикуван за това, което някои смятат за бавна реакция на неговото правителство на земетресението, като много спасителни работници се борят да стигнат до някои от най-тежко засегнатите региони. Той предупреди жителите на Турция да не слушат “провокатори” и вместо това да се съсредоточат само върху официалните канали за комуникация.

Спасителните екипи работят на 24-часов режим, за да извадят оцелели от развалините в градовете в Южна Турция и Северна Сирия. Местните телевизионни станции и вестници показаха ужасяващи сцени на жертви на бедствие, които подчертаха растящите жертви в региона. Повече от 16 000 души участват в спасителните операции, но мразовитите метеорологични условия, снегът и повредената инфраструктура превръщат транспортирането на тежки машини, персонал и помощи в сериозно предизвикателство, посочват международните наблюдатели.

Експерти настояват, че ниското качество на строителството и липсата на устойчивост на земетресения в региона са допринесли за разрушенията. Хиляди конструкции се срутиха след земетресението в понеделник - едно от най-тежките природни бедствия в историята на съвременна Турция, което беше последвано часове по-късно от втори трус с магнитуд 7,5.

Сеизмолози предупреждават

Трусове ще продължат с месеци

Силното земетресение и големият вторичен трус в Турция в понеделник са две от повече от 70 земетресения с магнитуд 6,5 или по-висок, регистрирани в региона от 1900 г. Насам, припомнят учени. Двете основни разломни зони на Турция - Източноанадолската и Северноанадолската - я правят една от най-сеизмичните активни региони в света.

Земетресението с магнитуд 7,8 по Рихтер и необичайно големият вторичен трус с магнитуд 7,5 девет часа по-късно, са били в зоната на Източноанадолския разлом. Регистрирани са и няколко изключително смъртоносни земетресения в Северноанадолската разломна зона, включително това през 1999 г. на около 110 километра от Истанбул, при което загиват около 17 000 души.

Първото земетресение в понеделник беше едно от най-мощните, регистрирани някога в района, подобно на това което убива повече от 30 000 души през декември 1939 г. в Североизточна Турция.

Вече имаше няколко вторични труса и учените очакват те да продължат с месеци, до година.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Свят