ЕС изхвърля годишно 88 милиона тона храна, а 50 милиона европейци живеят в бедност

Европейският съюз иска да сведе до минимум хранителните отпадъци и по този начин да спести повече от 140 милиарда евро годишно. А именно в рамките на страните-членки на ЕС около 88 милиона тона храни се озовават всяка година в боклука и Европейската комисия се опитва да сложи край, защото това са 50% от всички храни, произведени в Съюза. В същото време бедността в ЕС е нарастващ проблем.

Съществен проблем е и търсенето от страна на потребителите на красив външен вид на плодовете и зеленчуците. А именно повредени, твърде големи, твърде малки, грозни или по някакъв друг начин нестандартизирани плодове или зеленчуци обикновено се изхвърлят.

Според някои оценки около половината от храната, произведена в някои държави на Съюза, завършва в боклука, а в същото време около 50 милиона граждани на ЕС живеят в бедност и достъпът до тази храна може да има голямо значение в качеството на живот. Например само в Дания четиричленно семейство всяка година изхвърля храна на стойност около 1300 евро. Във Франция се смята, че всеки гражданин изхвърля около 7 килограма неопакована храна в боклука.

Факторите, които влияят върху хранителните отпадъци, варират от прости, като прекомерни порции в ресторантите, до малко по-сложни, като неподходящ транспорт и капацитет за съхранение. Един от проблемите е липсата на стандартизация на срока на годност. Например българското законодателство определя срока на годност като датата, до която храната запазва характерните си свойства, когато се съхранява правилно.

Има и етикет за храни, които са бързо развалящи се и представляват непосредствена опасност за здравето на хората, с надпис „Годно до“ или „Най-добро до…“ И двата знака означават, че храната е годна за употреба поне до тази дата и много вероятно известно време след това. Някои храни практически нямат срок на годност, като мед или твърди сирена. Има градска легенда, че през 1956 г. близо до Южния полюс е открито парче сирене едамер, остатък от злополучната експедиция на Робърт Скот от 1912 г. Съобщава се, че доброволци са опитали сиренето и са напълно доволни от вкуса.

През февруари 2016 година Франция става първата страна в Съюза, която забранява със закон на големите търговски вериги да изхвърлят здравословна храна. Магазини с площ над 400 квадратни метра са принудени да подписват договори с местни благотворителни организации за даряване на храна или да плащат глоби от 3750 евро.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения