ЕС се споразумя за енергийните мерки (обзор)

Брюксел налага таван на доходите на производителите

Потреблението по страни ще се намали с "поне с 5%" през пиковите часове

В енергийна война сме с Русия

Министрите на енергетиката на ЕС се споразумяха в петък относно спешни мерки, за да помогнат на домакинствата и предприятията в ЕС да се справят с рязко нарастващите сметки, но мнозина казват, че трябва да се направи повече с наближаването на зимата, предаде АФП. Длъжностни лица потвърдиха предложенията, представени в средата на септември от Европейската комисия, насочени към възстановяване на част от „свръхпечалбите“ на производителите на енергия за преразпределянето им към потребителите и налагане на намаляване на търсенето на електроенергия в пиковите моменти.

Извънредните мерки, одобрени в петък, поставят обвързваща цел за държавите да намалят потреблението си на електроенергия "поне с 5%" през пиковите часове. Двадесет и седемте също са призовани да намалят месечното си потребление на електроенергия с 10%, индикативна цел. Друга мярка: таванът на доходите на производителите на електроенергия от ядрени и възобновяеми източници (вятърна, слънчева, водноелектрическа), които жънат изключителни печалби, като продават продукцията си на цена, много по-висока от производствените си разходи, посочва агенцията. Този таван е определен на 180 евро за мегаватчас и разликата между това ниво и пазарната цена на едро трябва да бъде възстановена от държавите, за да бъде преразпределена към домакинствата и бизнеса. „Временна вноска за солидарност“ се прилага и за производители и дистрибутори на газ, въглища и нефт.

По този начин могат да бъдат отделени общо приходи от около 140 милиарда евро, според председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. Но мнозинството от държавите-членки - петнадесет, включително Франция, Белгия, Италия и Испания - смятат, че "най-сериозният проблем" все още трябва да бъде решен: те призовават за ограничаване на цените на едро на газа на европейския пазар. Тези страни искат мярката да важи за целия внос на газ, а не само за този от Русия.

Според чешкия енергиен министър Йозеф Сикела, чиято страна председателства Съвета на ЕС, Комисията трябва да действа бързо: „В енергийна война сме с Русия, зимата идва и трябва да действаме сега (...), а не след месец“, цитира АФП. 

Държавите членки остават разделени по отношение на горната граница на цената на вноса на газ, което се сблъсква особено с нежеланието на Германия. „Няма време за губене“ за сваляне на цената на газа, призова още Йозеф Сикела. Неотдавнашните изтичания на информация за тръбопроводите Северен поток 1 и 2 в Балтийско море, заклеймени от ЕС като актове на „саботаж“, допълнително засилиха напрежението в европейския блок, който вече се разклаща от свързаните с войната ценови скокове, предизвикани от Русия в Украйна, припомнят международните наблюдатели.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа