Ехото на Студената война: В американския мед е открит цезий

Растенията, които растат върху бедни на калий почви, вместо това абсорбират цезий, откъдето той навлиза в меда

Учените установиха, че американският мед съдържа необичайно голямо количество цезий-137, образуван в резултат от опитите с ядрени бомби по време на Студената война. Растенията, които растат върху бедни на калий почви, вместо това абсорбират цезий, откъдето той навлиза в меда. Сега концентрацията му е безопасна за хората, но преди няколко десетилетия тя може да е повлияла на здравето на хората и насекомите-опрашители.

Следи от радиоактивни отпадъци от ядрените опити в САЩ, извършени през 1950-те и 1960-те години все още могат да бъдат намерени в значителни количества в меда. Това установиха американските учени от колежа ''Уилям и Мери'' и тяхното изследване беше публикувано в списание Nature Communications.

„Имаше период, в който САЩ тестваха стотици ядрени оръжия в атмосферата - казва водещият автор, геохимикът по околна среда Джим Каста - Това доведе за много кратък период от време околната среда буквално да бъде покрита с одеяло от изотопи".

Един такъв изотоп е цезий-137, страничен продукт от ядрения разпад при реакцията на уран и плутоний, като често се откриват следи от него в храните в резултат на такова ядрено замърсяване на околната среда. Те обаче обикновено не представляват особена вреда.

За да покаже как радиоактивните замърсители, останали от ядрени тестове в средата на ХХ век, продължават да съществуват в околната среда и днес, Каста помоли своите студенти да му донесат храна от местните източници от мястото, където те прекарваха своята ваканция.

Както се очакваше, Каста откри много слаби следи от цезий-137 в различните проби от плодове, ядки и друга храна, измерени с гама детектор.

Подобно проучване на буркан с мед от фермерския пазар в Северна Каролина обаче го шокира. „Направих отново измервания, защото мислех, че нещо не е наред или с контейнера, или че детекторът е счупен, - отбелязва Каста. - Но резултатите показаха съдържание на цезий-137 сто пъти по-високо отколкото в другите продукти".

За да разбере защо в меда има толкова много цезий-137, Каста и неговият екип започнаха да тестват проби мед от пазарите и пчелините по цялото източно крайбрежие на САЩ. От 122 тествани проби мед в 68 от тях имаше следи от цезий-137, наследство от ядрените опити, проведени от САЩ, СССР и други страни по време на Студената война.

Повечето експлозии са извършени над Маршаловите острови в Тихия океан и Нова Земя, като има и проведени тестове в Ню Мексико и Невада.

Изследователите изчисляват, че кумулативният ефект на над 500 от тези опитни експлозии освобождава повече йонизиращо лъчение в атмосферата, отколкото всяко друго събитие в човешката история. Макар че, сега е невъзможно да се каже със сигурност кой от тези взривове е довел до образуването на радиоактивни отлагания, следите от които все още могат да бъдат намерени в храната, в крайна сметка се намери обяснение как се е разпространил цезий-137 толкова широко.

„Много от експлозиите са били толкова мощни, че десетки продукти с различен радиоактивен разпад са попаднали в стратосферата и са били разпространени по целия свят, паднали са с дъждовете след около една година. Наличието на радиоактивно замърсяване от ядрените опити е повсеместно в глобален мащаб и може да бъде открито на всеки континент и дори в дълбоките океански падини", обясняват авторите на статията.

Но защо концентрацията на цезий-137 в меда се отличава количествено от това в другите продукти?

Като се фокусираха върху условията за производството на мед, изследователите установиха, че най-богатият на цезий-137 мед идва от райони, където почвата има най-ниските нива на калий.

Растенията се нуждаят от калий като източник на хранителни вещества, за да поддържат своите метаболитни процеси. Калият и цезият имат редица атомни сходства и когато почвата за растенията е бедна на калий и не могат да получат достатъчно от него, те абсорбират цезий-137.

В резултат на това изотопът навлиза в нектара, който след това се събира от пчелите, преработва се в мед и в процеса на тази преработка концентрацията на цезий се увеличава.

Преди това подобни явления вече са били наблюдавани, например след аварията в атомната електроцентрала в Чернобил. Като се има предвид времето на полуразпад на някои радиоактивни частици, те могат да бъдат открити десетилетия по-късно на територии, разположени на хиляди километри от мястото на ядрените опити.

"Няма причина за безпокойство - казва Каста, и дори откритата концентрация на количеството цезий-137 в меда е безопасна за хората." Преди няколко десетилетия обаче той откри количества, които могат да навредят на здравето.

„Това, което виждаме днес, е само малка част от радиацията, която я имаше през 1960-те и 1970-те години. И не можем да кажем със сигурност дали цезий-137 има нещо общо със смъртта на пчелните семейства или с намаляването на тяхната популация", казва Каста.

Той отбелязва и, че опрашващите насекоми са изключително важни за екосистемите, така че е необходимо да се установи как едно такова замърсяване влияе върху тяхното здраве и оцеляване.

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения