Какво се случва в политическото, социално, религиозно и етническо блато на Европа днес? Защо в претендиращия за връх в цивилизационната спирала Стар континент се вихри една братоубийствена война? Как да бъде защитен Малкия човек в играта на политическите интереси? Отговорите на тези въпроси ще предизвикат дебат сред читатели и критици, които прочетат новия роман на Николай Табаков „Концерт за жаби и оркестър в ми бемол мажор“ (изд. „Изток-Запад”, 2024). Премиерата на книгата ще се състои на 4 декември от 18.30 ч. в Американския център на Столична библиотека и ще събере ценители на прозата, писатели, журналисти, политици. От сцената трима известни интелектуалци ще разговарят с автора и публиката – Георги Каприев, Митко Новков и Ириней Константинов. И след като заглавието на книгата споменава „концерт“, музикалната изненада ще охлади страстите в края на литературната дискусия.
Ето още „отворени прозорци“ към сюжета: това е роман за света на хората с идеали и мечти, но малко и за жаби. Заглавието е необичайно дълго за белетристично произведение и предизвикателно откъм смисъл. Музикална творба на Бетовен, Шопен или Моцарт го е провокирала, или асоциацията е случайна, читателят ще разбере, когато „стъпи“ в света на този Концерт. Едно е сигурно: интелигентните провокации са характерни за Николай Табаков. Сюжетът е свързан с нашето съвремие и представя интересни гледни точки към една война в центъра на Европа. Но каквито и тези да изговарят героите, колкото тези позиции да са противоположни, над всичко се извисява хуманистичният глас на разказвача, който просто защитава човека и правото му на смислен живот, а не на съществуване в блатото на жабите.
Николай Табаков умее да „забърква“ впечатляващи амалгами от съдбите на героите си, често доведени до абсурд, до пародия с щипка фантазност. И това е неговият разказвачески почерк: малообразованата циганка Саломе разсъждава като философ за ролята на тълпата и цитира Густав Льобон, а дядо Арго е убеден орфист или аргонавт, пътуващ с Орфей (до края на романа читателят ще се чуди Орфей бил ли е действително около нашите герои), един норвежки престолонаследник със семейството и с приятелите си се озовава на българското Черноморие, а в Северозапада, в имението на граф фон Биленхаузен – наследник на руски дворяни емигранти, се разгаря мини война като тази между Русия и Украйна. Така повечето герои са въвлечени в междуособицата по един или друг начин. И както в действителния живот, човекът е принуден да заеме определена позиция. И да се замисли за промяна на света според собствените си идеалистични представи и да не се остави жабешкият хор от блатото да обезличи неговия житейски концерт.
Коментари
Регистрирай се, за да коментираш