Жегата дойде, пазете се от слънчасване

Не заспивайте на плажа, опасно е.

Повечето хора не правят разлика, но под думата “слънчасване” трябва да се разбират две различни неща: слънчев и топлинен удар. Първият се получава, когато човек стои дълго време пряко под слънчевите лъчи с непокрита глава или заспи на плажа, а вторият - при прегряване на цялото тяло, най-често в затворени влажни помещения, където няма движение на въздуха.

При слънчевия удар се засяга централната нервна система, затова и началните симптоми са главоболие, тъмни петна пред очите (причерняване), шум в ушите, световъртеж, отпадналост, понякога гадене и повръщане. Кожата на лицето се зачервява, температурата се повишава над 38 градуса, пулсът и дишането се учестяват.

Ако пострадалият се сложи на сянка и се охлади, тези признаци постепенно отшумяват, но ако продължи да стои на слънце, може да загуби съзнание, температурата да стигне много високи стойности, да получи гърч. Първата помощ изисква човекът да се премести на хладно и проветриво място, да се напръска със студена вода, да му се даде да пие нещо студено, да се разкопчаят дрехите. Ако изпадне в безсъзнание, викайте спешна помощ и направете сърдечен масаж.

Топлинният удар може да настъпи и при не много високи температури, ако човек е в задушно помещение и с дебели дрехи, които затрудняват топлообмена. Наличието на сърдечно-съдово заболяване също е рисков фактор.

Признаците на топлинния удар са изпотяване, повишаване на температурата, виене на свят, главоболие, повръщане, ускорен пулс, зачервяване на лицето. Може да се стигне до загуба на съзнанието, гърчове и дори до смърт.

Първата помощ е пострадалият да се изведе от помещението на хладно място, да се постави в легнало положение, да се разхлабят или свалят дрехите му, да се напръска със студена вода и да му се дадат течности.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве