Жегите убиха повече от COVID-19 в Европа

Жегите през юли са убили повече хора от COVID-19 в Европа, показва статистика на Евростат.

Рекорден ръст на прекомерната смъртност от 16 на сто

Испания, Кипър и Гърция са лидерите по ръст на починалите на Стария континент

В България увеличението през юли е минимално

Мор в Европа след жегите. Това показват данните на европейската статистическа агенция Евростат за юли 2022 г. Прекомерната смъртност на Стария континент достига рекорден ръст от 16 на сто за ЕС на годишна база. Това беше най-високата регистрирана стойност досега през 2022 г., възлиза на около 53 000 допълнителни смъртни случая през юли тази година в сравнение със средните месечни стойности за 2016-2019 г. През юни и през май увеличението беше съответно по 7 на сто, сочат данните на Евростат.

Коефициентът на свръхсмъртност в ЕС (който показва колко повече смъртни случаи има в сравнение със статистиката за същия период в последните години) беше 3 на сто през юли 2020 г. със 10 000 допълнителни смъртни случая и 6 на сто през юли 2021 г. с 21 000 допълнителни смъртни случая. Така се оказва, че смъртоносният ковид вирус е убил по-малко европейци от жегите през това лято. Именно горещите вълни, които засегнаха Европа са най-вероятната причина за рекордното увеличение на броя на починалите през юли тази година, посочват от Евростат.

Прекомерната смъртност продължава да варира между държавите-членки на ЕС, като осем държави-членки регистрират стойности над средните за ЕС. Лидери по увеличение на смъртните случаи са три държави, известни с горещото си лято.

Това са Испания, в която ръстът на смъртните случаи през юли е най-висок - 37 на сто, Кипър с увеличение от 33 на сто на починалите и Гърция с ръст от 31 на сто. Единствената държава, в която не са регистрирани свръхсмъртни случаи е Литва, в която дори има намаление на починалите с 0,5 на сто. Така прибалтийската страна остава под средните месечни стойности за 2016-2019 г.

България изненадващо е на последните места в Европа по прекомерна смъртност, тъй като увеличението през юли тази година спрямо предходната е едва 1,4 на сто, показват данните на Евростат.

Няколко държави членки са регистрирали и увеличение на свръхсмъртността през юли 2022 г. в сравнение с юни 2022 г. Най-голям е ръстът в Гърция - с 24 процентни пункта, в Испания - с 21 процентни пункта и в Италия - с 20 процентни пункта.
В седем държави са регистрирани понижения, като най-голям е спадът на смъртните случаи в Латвия - със 7 процентни пункта, Испания - с 5 процентни пункта и Литва - с 4 процентни пункта.

ЕС регистрира по-рано големи пикове на свръхсмъртни случаи през април 2020 г. (+25%), ноември 2020 г. (+40%), април 2021 г. (+21%) и ноември 2021 г. (+27%).

През второто тримесечие на годината

28 на сто по-малко умрели в България

Спад на смъртните случаи у нас отчете и Националния статистически институт (НСИ) за второто тримесечие на годината (от април до юни). С 28 на сто намаляват починалите у нас за периода или 9702 души по-малко са приключили земния си път спрямо същия период на 2021 г., показват данните на НСИ. През второто тримесечие на 2022 г. броят на българите, които са починали е 24 910. Коефициентът на обща смъртност за тримесечието е 1416 на сто. Смъртността при мъжете е по-висока- 15,8 на сто, в сравнение с тази при жените - 13,6 на сто.

В таблицата на седмичната смъртност, публикувана от института, се вижда траен спад в броя на умиранията от март насам. Равнището на смъртността се връща до нивата от периода преди възникването и разпространението на COVID-19, съобщават още от НСИ.

Маските ни пазели миналата зима

Силна грипна вълна чакат епидемиолозите

Проф. Ива Христова

Твърде вероятно е да има доста добре изразена грипна вълна тази година, прогнозира директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Ива Христова. Тя обясни, че в пред­ходните две години грипната вълна е била възпрепятствана от мерките срещу коронавируса като носенето на маски и спазването на дистанция, но сега те са оттеглени. Проф. Христова подчерта, че безплатна противогрипна ваксина ще има по Националната програма за хора над 65-годишна възраст и в нея са включени вирусите, които са циркулирали в Южното полукълбо през първата половина на годината. “Грипът съвсем не е леко заболяване, има усложнения и известен процент смъртност, затова е важно тази рискова група да се ваксинира”, допълни тя.

Проф. Христова участва във форум в Пловдив, на който се дискутират новостите в микробиологичната и вирусологичната диагностика при инфекциите, насоки за превенция в очакване на поредната COVID-19 вълна, имунитет и имунна памет при инфекция със SARS-CoV-2 и след ваксинация.

“Една голяма част от населението се е срещнала с вируса. И ние сме свидетели, че той протича по-леко. То е свързано с вариант Омикрон, но и с обучението на нашата имунна система. По-вероятно е да се нароят нови варианти на Омикрон, който протича по-леко, а и имаме създаден имунитет. Още повече, че имаме вече ваксини, които включват вариант Омикрон и ще дават кръстосан имунитет”, каза още проф. Христова.

Тя обяви, че засега има слаб интерес към новите адаптирани ваксини за Омикрон, които се използват за бустер. Това се обяснява с отшумяването на вълната и ниската заболеваемост, която в повечето райони е 100 на 100 000 на 14 дневна база. “Oчакват се няколко месеца с ниска заболеваемост, но имайте предвид, че вирусът е респираторен и със захлаждането на времето е твърде вероятно да се увеличи заболеваемостта, но никой не може да каже кога ще стане. Тогава вече ще бъде силно наложително поставянето на ваксините и съм сигурна, че ще се повиши този интерес към тях”, уточни директорът на НЦЗПБ.

Имунологът акад. Богдан Петрунов: Всяка есен да се прави адаптирана ваксина

Всяка есен, успоредно с противогрипната ваксина, да се прави и адаптирана ваксина срещу коронавируса. Това предлага имунологът акад. Богдан Петрунов. Той обясни, че в страната ни вече има от първите адаптирани ваксини, които са разработени срещу различните варианти на коронавируса и в частност на “Омикрон” и подвариантите му.

“Тези ваксини са предназначени за бустерна имунизация. Тоест хората трябва да са преминали през целия ваксинационен етап”, каза акад. Петрунов. “Тези, които са си направили бустерната доза с класическата ваксина, спокойно след два - не повече от три месеца, могат да си направят и новата адаптирана ваксина”, поясни той.

“Много добре трябва да осъзнаем факта, че борбата с “Омикрон” няма да свърши тази година или догодина. Нашата политика трябва да бъде подобна както на грипната ваксина - всяка година правим имунизация с актуалните щамове, които циркулират. Така да правим имунизация срещу актуалните варианти на коронавируса”, каза още имунологът. Според него вирусът ще продължи да се изменя и това няма да спре скоро.

Британското медицинско издание “Лансет”: Коронавирусът може да е създаден в лаборатория

Световната здравна организация е закъсняла с действията си

COVID-19 може да е създаден в лаборатория, твърдят известни учени.

Две години и половина след началото на пандемията престижното британско научно издание “Лансет” (Lancet), чийто екип от независими експерти изследва произхода на COVID-19, публично признаха, че вирусът може да има и лабораторен произход. Все пак учените са предпазливи в оценките си и твърдят, че продължават да работят по двете основни теории - за естествен произход на вируса, както и за създаването му в лаборатория.

“Към момента на публикуване на този доклад и трите хипотези, свързани с лабораторен произход на вируса, все още са вероятни: заразяване при работа на терен, заразяване с естествено възникнал вирус в лаборатория и заразяване с модифициран вирус в лаборатория”, се посочва в доклада на учените.

“Съществуват две основни хипотези: че вирусът се е появил като зоонотично разпространение от диви или селскостопански животни, вероятно чрез мокър пазар, на място, което все още не е определено; или че вирусът се е появил от инцидент, свързан с изследвания, по време на събиране на вируси на терен или чрез бягство, свързано с лаборатория”, се казва в разработката на “Лансет”.

Световната здравна организация (СЗО) е действала твърде предпазливо и твърде бавно по няколко важни въпроса: да предупреди за възможността за предаване на вируса от човека, да обяви извънредна ситуация за общественото здраве с международно значение, да подкрепи международните протоколи за пътуване, предназначени да забавят разпространението на вируса, да одобри публичното използване на маски за лице като защитно средство и да признае предаването на вируса по въздушно-капков път, се казва в заключението на комисията, публикувано на официалния сайт на “Лансет”.

Сред другите заключения на учените е, че правителствата по света твърде бавно са реагирали на пандемията и късно са предприели мерки за ограничаването ѝ.

В доклада се отбелязва, че независимите изследователи не са успели да разследват американските лаборатории, занимаващи се с манипулации с вируси. “Нещо повече, националните здравни институти не позволяват разкриването на подробности за изследванията относно SARS-CoV вируси”, пишат учените.

Те отбелязват също така, че преди пандемията от COVID-19не е имало “независимо, прозрачно и научно обосновано” изследване на съществуващи преди това вируси на ТОРС. Освен това изследователите не са получили никаква информация от институциите, които се занимават с такава дейност.

Сред основните препоръки на комисията са: държавите да поддържат стратегия “ваксинация плюс”, която съчетава масова ваксинация, наличие и достъпност на тестове, лечение на нови инфекции и на продължителен ковид (тестване и лечение), допълнителни мерки в областта на общественото здраве и социалните мерки (включително носене на маски на лицето в някои условия), насърчаване на безопасни работни места и икономическа и социална подкрепа за самоизолация.

СЗО, правителствата и научната общност следва да засилят търсенето на произхода на SARS-CoV-2, като проучат както възможния зоонозен произход, така и възможния произход, свързан с изследвания, заключават учените.

Комисията на “Лансет” беше създадена преди две години с участието на общо 173 експерти.

Целта є беше да се проучи произходът на SARS-CoV-2 и да се направят препоръки за предотвратяване на бъдещи огнища на нови инфекциозни заболявания. През юли председателят на комисията Джефри Сакс публикува изявление, в което се казва, че коронавирусът е създаден изкуствено и, както той смята, с помощта на американска технология.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения