Жените по-натоварени в ситуацията с коронавируса

Жените продължават да съставляват по-голям дял от работната сила в по-нископлатени сектори.

Заемат ниски длъжности

Работят в по-нископлатени сектори

Домашното натоварване на жените се увеличи по време на пандемията Ковид-19, наред с тяхната служба на предната линия в системите на здравеопазването, социалните услуги и образованието в полза на обществото. Кризата оказва различно въздействие върху жените и мъжете, пише още в стратегията. Това поражда различни възможности за тяхното участие на пазара на труда, които следва да бъдат отчетени при планирането на мерки за преодоляване на последиците, например по-широко разпространение получиха дистанционните онлайн форми на учене и работа.

Разликата в равнището на заетост на жените и мъжете в България през 2019 г. за възрастовата група 20-64 навършени години е 8,6% в полза на мъжете. Жените срещат пречки от различно естество в достъпа до пазара на труда и реализацията на него. Още по-големи са трудностите пред някои групи жени, като например: самотни майки, бременни, с малки деца, както и жени с увреждания, принадлежащи към етническо малцинство, мигрантски произход и др, се посочва в документа.

Въпреки, че на пазара на труда жените с висше образование са повече от мъжете, жените продължават да съставляват по-голям дял от работната сила в по-нископлатени сектори и на по-ниски длъжности. Те са по-малобройни сред работодателите и самостоятелно заетите, но преобладават сред неплатените семейни работници и заетите на непълно работно време.

От 26% на 35% за 15 години

Увеличава се делът на дамите във властта

В областта на политическата власт делът на жените министри в периода 2005-2019 г. се е увеличил от 26% на 35%, показват данни от стратегията за равнопоставеност на половете. През 2020 г. жените са половината от вицепремиерите в правителството, жена е вицепрезидент. Жените са близо 27% от народните представители, в т. ч. и председателят на Народното събрание на Република България. Същият е делът на жените общински съветници. Кметът на най-голямата община и столица е жена вече четвърти мандат. От присъединяването на Република България към ЕС през 2007 г. всички номинирани от страната ни за комисари в ЕК са жени. Съотношението жени/мъже на българските представители в Европейския парламент е 30%/70%. Жени са ръководителите на Комисията за защита от дискриминация, Омбудсмана, Съвета за електронни медии, Българския олимпийски комитет и др.

В областта на бизнеса към края на 2019 г., делът на жените в управителните съвети на най-големите дружества, регистрирани на фондовата борса, е 14,3% (28,8% в ЕС), делът на жените ръководители е 26,9% (18,6% в ЕС). Жените съставляват 27% в органите за управление на търговските дружества с над 50% държавно участие в капитала в системата на Министерство на икономиката.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България