Жените спестяват 4 години за първа вноска за дом

В България на жените са необходими четири години, за да спестят пари за първоначална вноска за покупка на имот.

Делим второто място с Белгия, където цените са с 250% по-високи

В Румъния са необходими 10 години, за да съберат началния капитал

Най-добре са в Дания

Жените в България трябва да спестяват четири години, за да съберат необходимата сума за първоначална вноска за покупка на собствено жилище. Това поставя българските имоти на второ място по достъпност в Европа, показва проучване на Uswitch.com.

Експертите от компанията са анализирали данните на Евростат за средните нива на спестяване на домакинствата и средните годишни доходи, както и ставките на данъка върху доходите в различните страни. След това е направено сравнение със средните цени на жилищните имоти и минималните изисквания за първоначална вноска във всяка страна. За да се изчисли броят на годините, необходими на жените за събиране на парите, е взета предвид и разликата в заплащането между мъжете и жените.

България и Белгия си поделят второто място в класацията, като жените от тези страни трябва да спестяват само по четири години, за да си позволят първоначална вноска за жилище. Средната цена на имотите в България е най-ниска в Европа (69 360 евро според анализа). Затова и изисксваната начална вноска също е най-малка (10% или 6936 евро). За да спестят тази сума на българските мъже са им необходими осем месеца по-малко, отколкото на жените, отбелязват авторите на проучването.

Въпреки че цените на жилищата са с 250% по-високи от тези в България (243 120 евро), жените в Белгия също трябва да спестяват само четири години, защото белгийките имат по-високи доходи и могат да спестяват повече.

На жените в Дания им е необходим най-кратък период от време, за да си позволят първа вноска за жилище - само три години. Минималната начална вноска за имот в Дания е 15 534 евро, със 79% по-малка от тази в съседна Норвегия (74 070 евро).

Въпреки че датчанките се нареждат на първо място сред жените в Европа, те все пак трябва да спестяват с близо 7 месеца по-дълго от мъжете в Дания.

Холандките се нареждат на трето място, като те трябва да спестяват 5 години. Те трябва да спестяват малко над 1 година повече от мъжете в страната, за да си позволят начална вноска за собствен дом. В Румъния се наблюдава най-малкото неравенство между мъжете и жените при това сравнение. Въпреки че румънките трябва да спестяват 10 години за първоначална вноска, разликата с мъжете е по-малко от 4 месеца.

Най-трудно да навлязат на жилищния пазар е за жените в Полша - те трябва да спестяват 49 години. Средната цена на имотите там е около 174 720 евро, а минималната начална вноска е 17 472 евро. Но жените в Полша спестяват само по 356 евро на година, показва проучването. Сред най-недостъпните жилищни пазари за жените се нареждат и Словакия (18 години), Словения (15 години), Италия (14 години) и Норвегия (13 години).

В топ пет влизат Австрия и Чехия

Турция е №1 с 59 на сто поскъпване на имотите

Средното увеличение е с 10,3%

Жилищата в Турция поскъпнаха с 59% за година.

Турция е на първо място в света по поскъпване на имотите, според класация на международна консултантска компания.

Жилищата в Турция през миналата година са поскъпнали с 59% в номинално изражение. Ако бъде отчетена турската инфлация от 36% през 2021 г. обаче, Австралия излиза на първо място по ръст на цените на имотите в реално изражение с повишение от 17,5%.

Независимо дали става въпрос за номинален или реален ръст на цените, първите пет държави в класацията са едни и същи, като само разменят местата си. Това са Турция, Нова Зеландия, Чехия, Словакия и Австралия. Челната десетка по ръст на цените се допълва от Нидерландия (20,3%), САЩ (18,8%), Южна Корея (18,4%), остров Джърси (18,4%) и Естония (17,3%).

Десетте пазара, в които има най-голям ръст в цените на имотите от началото на пандемията, са до голяма степен развити пазари, на които правителствата се намесиха в подкрепа на икономиката, а в някои случаи и на имотния пазар посредством кредитни ваканции или програми за субсидиране.

Цените на имотите в световен мащаб нарастват средно с 10,3% за година, посочват от консултантската компания. В близо половината от 56-те страни и територии, включени в класацията, ръстът на цените на жилищата е над 10%. Сред тях са и САЩ и Великобритания. Жилищата в САЩ за година са поскъпнали средно с 64 хил. долара.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Имоти