Живеем най-лошо сред хората в ЕС

В България стандартът на живот е най-ниският сред страните от ЕС.

Стандартът ни е с 39% по-нисък от средното ниво, обявиха от Евростат

Най-добре са в Люксембург

Българите живеят най-лошо сред останалите жители на страните от ЕС. Това показват данни на европейската статистическа служба Евростат за Фактическото индивидуално потребление (ФИП), които измерват материалното благосъстояние на домакинствата.

Фактическото потребление на човек в България е най-ниското в ЕС и е с 39% под средното ниво за общността, обявиха от Евростат. Като тук влиза не само потреблението на храни и пазаруването на дрехи, а и използването на медицински и образователни услуги, посещения на театър и кино, туристически пътувания и т. н.

Люксембург е с най-високото ниво на потребление на човек от населението - с 45% над средното равнище за страните от ЕС. На следващите места са Германия (с 24% над средното ниво), Дания (+22%), Нидерландия (+17%) и Австрия (+16%). Може да се каже, че девет са богатите страни членки на ЕС - в тях индивидуалното потребление на човек от населението е над средното равнище за общността. В тази група влизат и Белгия, Финландия, Швеция и Франция.

Най-бедната страна в ЕС е България. Точно пред нас е Хърватия, където потреблението на човек е с 32% под средното за ЕС ниво. На следващите места в дъното на класацията са Унгария и Латвия (по 30% под средното ниво) и Словакия (-29%).

Румъния е доста по-добре от нас. Индивидуалното потребление на човек в северната ни съседка е само с 20% под средното ниво за ЕС. Така Румъния изпреварва редица страни по стандарт на живота, сред които Естония, Гърция, Словакия и Латвия. Освен това Румъния се развива най-добре сред страните от общността, показват данните на Евростат. За три години потреблението на човек в Румъния е нараснало най-много спрямо средното за ЕС ниво. През 2018 г. Румъния е с 26% под средното ниво, а през 2020 г. е само 20% под средното.

Редица други държави, в които стандартът на живот е по-висок от нашия, също се развиват по-добре от нас. Това са Дания, Полша и Унгария. Във всяка от тях потреблението за три години е нараснало с 5 пункта спрямо средното за ЕС ниво. В Дания потреблението се е увеличило от 17% над средното на 22% отгоре. В Полша пък е била с 22% под средното ниво, а вече е само 17% отдолу. Подобна е и ситуацията в Унгария - от 35% под средното ниво вече е само 30% отдолу. За три години потреблението в България също е нараснало, но само с 4 пункта - от 43% под средното ниво, вече сме с 39% отдолу, показват данните на Евростат.

В няколко държави от ЕС през последните години е регистриран спад на потреблението спрямо средното ниво. Това обаче не означава непременно по-малко потребление, а просто в тези държави може ръстът да е по-малък, отколкото в другите. В Испания за три години потреблението на човек се е променило от 8% под средното за ЕС ниво на 15% отдолу. В Люксембург потреблението от 52% над средното ниво се е променило на 45% отгоре. В Малта потреблението на човек се е променило от 14% под средното ниво на 19% отдолу. Подобна е ситуацията и в Ирландия (от 5% на 10%) и Гърция (от 22% на 26%).

Изоставаме и по БВП на човек

По-добре сме от Сърбия и Албания

България е на последно място в ЕС по стандарт на живот на хората. От страните в цяла Европа сме по-добре от Сърбия, Албания, Черна гора, Република Северна Македония и Босна и Херцеговина, показват данните на Евростат. От страните в Европа, най-зле са в Албания, където потреблението на човек е с 61% под средното за ЕС ниво.

Подобни са и данните на Евростат и по отношение на другия измерител за благосъстоянието в една страна - Брутен вътрешен продукт (БВП) на човек от населението. По този показател България отново е на последно място в ЕС като БВП на човек у нас е с 45% под средното за ЕС ниво. Пред нас са Гърция (38% под средното ниво), Хърватия (36%), Словакия и Латвия (по 30%).

Люксембург и Ирландия са с най-високи нива на БВП на човек от населението - съответно със 163% и 109% над средното за ЕС ниво. В пет държави от ЕС БВП на човек е с над 20% по-висок от средното ниво. Това са Дания (35% отгоре), Нидерландия (32%), Австрия (24%), Швеция и Германия (по 23%).

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Вашите пари