Жиру и Мбапе пишат история

Още един мач за историята! Франция се класира за четвъртфинал на Мондиал 2022 след 3:1 над Полша и продължава да мечтае. След Бразилия през 1962-а никой не е дубрирал световната титла. А преди турнира мнозина отписваха "петлите" заради водопада от контузени начело с Карим Бензема, актуалната "Златна топка".
Франция обаче работи като машина особено заради атаката си. "Дружина полска" помечта през първото полувреме, изпусна в една атака на три пъти да вкара гол и в продължение пусна такъв. И то исторически. Оливие Жиру се измъкна от засада и с хирургически прецизен удар откри резултата. Така нападателят на "Милан" вече е голмайстор №1 в историята на френския национален отбор с 52 гола. Преди световното най-много имаше Тиери Анри, който пък триумфира с титлата през 1998-а.
Второто попадение за Франция дойде от бъдещето на тима. Въпреки нова добра полска атака топката стигна до Килиън Мбапе. И купеният за 180 милиона евро от ПСЖ нападател заби за 2:0.  И първи, който го е постигнал само на 24 години. На мондиала през 1958-а Жюс Фонтен вкара 13 пъти в рамките на шест двубоя. Но това не бе всичко с марка "Мбапе". Третият гол отново беше негов. Килиън вече е втори по голове на световно за Франция с 9 попадения.
Рекорд имаше и за Уго Лорис. Вратарят изигра мач №142 за Франция, с което изравни рекорда на Лилиян Тюрам. На четвъртфинала вече ще е едноличен лидер. А за финал на вечерта Лорис спаси дузпа на Роберт Левандовски в края на продълженията, но след ВАР и второ изпълнение полякът вкара.