Жители на Ибиса се местят в каравани

Туризмът съсипва местните жители на Майорка и Ибиса, като прави живота им непосилно скъп.

Заради туристи и сезонни работници наемите са нараснали с 46 на сто

Всеки трети, купил имот на остров Майорка, е чужденец

Луксозните хотели се нуждаят от персонал

Рона Пинеда притежава процъфтяващ ресторант близо до пристанището на Палма де Майорка, където готви паеля и азиатски ястия за туристи, стичащи се към средиземноморския остров. Но това все още не е достатъчно, за да си позволи безпроблемно да живее там. Стимулирани от притока на чужденци и от развитието на туристическия сектор, растящите наеми и цени на жилищата на Майорка и съседния му остров Ибиса изправят местните жители като Пинеда пред труден избор, някои дори са принудени да живеят в каравани.

„Сега хората се чудят как да оцелеят“, казва 32-годишната жена, която споделя двустаен апартамент с още една двойка, откакто Испания наложи строги пандемични ограничения в края на 2020 г. „Ако имате нормална заплата, много е трудно да намерите място за живот в днешно време“, допълва тя.

Населението на Балеарските острови в Испания, които включват също Менорка и Форментера, е нараснало с 50 на сто от 1996 г. насам, главно заради ръста на новодошлите, привлечени от плажовете и слънчевото време. Тенденцията се ускори в последните няколко години, тъй като пандемията от COVID-19 увеличи броя на работещите от разстояние хора на островите.

Растящото население създава необходимост от по-засилено полицейско присъствие, повече лекари и чистачи, а всички те се нуждаят от жилище. Условията, които повишават цените в света, са още по-силно изразени на островите, а на Майорка проблемът с естествено ограничената площ е задълбочен от политиките на правителството, намаляващи строителството с цел опазване на земята. Ускоряването на инфлацията в последната година се прибавя към натиска на пазара на имоти.

„Все повече хора се местят в кемпери, те все още са малцинство, но тенденцията е нарастваща през последните няколко години“, коментира Матиас Видал, директор на местната агенция за недвижими имоти Inmovisa, която продава домове на Майорка от десетилетия. „Чужденците обикновено имат повече пари и не следят толкова внимателно за изгодни сделки, което води до силен ръст на цените на жилищните имоти“, допълва той.

Хора извън Испания са купили около 36 на сто от продадените имоти на Майорка и съседните острови през четвъртото тримесечие на 2022 г., показват данни на Colegio de Registradores. Брокери съобщават, че сред купувачите са както германски и британски пенсионери, така и инвеститори от Латинска Америка и Русия.

Тази подкрепа за търсенето тласка цените на жилищата на Балеарските острови до най-високото им ниво сред всички области в Испания, включително Мадрид, където служителите получават средно с 30% по-високо заплащане, показват данни на компанията за наемане на хора Adecco Group.

Майорка и Ибиса се опитват да се разделят с имиджа си на „парти острови“, като се насочват към по-луксозен туризъм. Майорка е добавила десет нови петзвездни хотела от 2018 г. насам, а по-малкият съседен остров е удвоил броя на луксозните си хотели от 2016 г. насам.

Промяната задълбочава още повече жилищната криза, защото луксозните хотели изискват повече служители. Освен това барове и ресторанти трябва да подобрят обслужването, за да са в крак с изискванията на клиентите. Сезонното търсене на служители оказва още повече натиск на пазара на имоти и предизвиква ръст на наемите  на Ибиса с цели 46%.

Собственичката на ресторант Пинеда казва, че наемът почти се е удвоил, откакто пристигнала на Майорка преди 13 години. Тя се надява някой ден да си купи жилище и да създаде семейство, затова приоритетът ѝ е да сведе до минимум разходите си за живот.

„Работим по цял ден, защото решихме да сме икономични и да споделяме жилището. Имаме уважение един към друг и всичко се нарежда“, допълва Пинеда.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Капитал и пазари