Жосеп Бартомеу - Подмолният президент

Футболен клуб „Барселона” е в икономически и морален банкрут, а големият виновник е президентът Жосеп Бартомеу. Това обвинение хвърлиха върху него шестима от директорите, които в пика на коронавируса напуснаха колективно боледуващия от вътрешни борби испански гранд.

Новината за финансовите затруднения и многомилионните дългове на „Барселона” не е изненада. Спортните успехи донякъде прикриват тази обратна страна на медала. Като изпечен бизнесмен Бартомеу умее да кара цифрите да говорят в негова полза. За последния сезон клубът е номер едно в света по оборота си от 840 милиона евро, който е двойно по-голям от този на „Ювентус” например. Факт.

Новината за тежката морална криза в „Барселона” е по-изненадваща за широката публика и е тясно свързана с икономическата. Бартомеу, освен че тегли със замах баснословни кредити (включително за привличането на Антоан Гризман за 120 млн. евро през лятото), явно бърка и в касата на клуба за лично облагодетелстване. Дали това е факт, предстои да се докаже.

Ако се вярва на обвиненията на напусналите директори, президентът е платил на малки вноски без одобрението на борда почти 1 милион евро на фирма от Уругвай за кампании в социалните мрежи. Поръчката - да се изтъква неговият авторитет и да се оцапат хора, които биха могли да застрашат неговия авторитет, включително суперзвездата Лионел Меси и супертреньора Хосеп Гуардиола. Потърпевши от негативната кампания са също легенди като Жерар Пике и Шави, които са носили капитанската лента.

Подмолните действия на Бартомеу „подпалиха” съблекалнята на отбора. От публикации в интернет излезе, че в извънредното положение на коронавирус играчите едва ли не под натиска на ръководството са си намалили заплатите със 70 процента. А всъщност те го направиха доброволно по своя инициатива. Това е поредната бомба, която президентът заложи в „Барселона” в последните месеци след конфликта на спортния директор Ерик Абидал с Меси и прибързаната рокада на треньора Ернесто Валверде с Кике Сетиен.

За непоследователната политика на Бартомеу говори и фактът, че за шест сезона той смени четирима спортни директори. Похарчи и над 800 млн. евро за нови играчи. Някои като Иван Ракитич, Марк-Андре Тер-Щеген и Луис Суарес са истински попадения. Но повечето милиони за трансфери сякаш са изсипани в кофата за боклук. Например 34 млн. за Арда Туран, 35 млн. за Андре Гомес, 41 млн. за Малком, 99 милиона за Усман Дембеле, по 120 милиона за Филипе Коутиньо и Антоан Гризман... В същото време изпусна Неймар и оттогава опитва да го върне.

Жонглирането с едри пачки е тясна специалност на Жосеп Мария Бартомеу Флорета. 57-годишният президент на „Барселона” произхожда от предприемчиво каталунско семейство. Завършил е бизнес администрация и постепенно се превръща в милионер, като трупа печалби от транспортната индустрия. Към днешна дата състоянието му е около 100 млн. евро. В момента е изпълнителен директор на водещ в света консорциум за проектиране и производство на корабни проходи за пристанищни и летищни терминали.

Бизнесменът заема различни позиции в структурата на „Барселона”. Първият му официален пост е отговорник за клубовете по хандбал и баскетбол заедно със Сандро Росел от 2003 до 2005 г. Именно баскетболът е спорт, който Бартомеу практикува като младеж. За известен период той играе на полупрофесионално ниво в редиците на градския съперник „Еспаньол”.

През 2010 г. тандемът Росел - Бартомеу взима властта в „Барселона”. Росел сяда в президентския стол, а Бартомеу става вицепрезидент. Те развързват кесията за гръмки трансфери като купуването на Давид Виля от „Валенсия” за 40 млн. евро и на Хавиер Маскерано от „Ливърпул” за 19 млн. евро. Отборът на Пеп Гуардиола е хегемон във вътрешното първенство и прави фурор в Шампионската лига.

Като изпечени бизнесмени Росел и Бартомеу превръщат „Барселона” в печеливша индустрия и докарват рекордни приходи в касата. Президентът Росел обаче напуска през 2014 г. заради нерегламентирани плащания по мегатрансфера на Неймар от „Сантос” за 57 млн. евро. Тогава на шефския престол застава вицето Бартомеу, който минава между капките във финансовия скандал, макар че името му е замесено в него.

Още на втората година с президент Бартомеу отборът печели требъл (титлата и купата на Испания плюс Шампионската лига) и чупи рекорд след рекорд с треньор Луис Енрике. Това обаче е единственият триумф в Шампионската лига с този президент, който добавя във витрината на клуба по четири титли и купи на Испания, две суперкупи на Испания и по една на Европа и света. Той ще управлява най-късно до 2021-а, тъй като няма право на следващ мандат.

 

Фен на Стоичков и дриймтима на Кройф

„Аз съм голям фен на дриймтима на Йохан Кройф и на Христо Стоичков, който е един от най-добрите футболисти в историята на „Барселона”. Това обяви Жозеп Бартомеу в специално интервю за „Труд” през 2016 г. Тогава той разкри, че има приятели в България и като бивш баскетболист вижда голям потенциал в Александър Везенков, който по същото време играеше в „Барселона”.

„Във футбола сме спечелили много благодарение на Стоичков. Той и дриймтимът ни правеха щастливи години наред - каза още Бартомеу в интервюто за „Труд”. - Стоичков беше много важна част от този отбор. Той е една от най-големите звезди въобще на световния футбол. Въпреки че вече не играе, винаги ще бъде много ценен и обичан от всички нас.”

 

За него

Наруши закона за пране на пари

Корупцията във футболен клуб „Барселона” е очевидна. Под давление на президента са заличени информации за договори с различни компании, включително в офшорни зони. Това е в нарушение на закона за пране на пари. Направено е, за да се избегне вътрешен контрол. В момента в клуба цари напрежение, което вреди на всички. Трябва да се подпише нов договор с Лионел Меси, но за целта са необходими компромиси. Не вярвам, че той ще напусне своя дом. Възможно е скоро и Неймар да се завърне.

Емили Русо, вицепрезидент на “Барселона”, подал оставка

 

Странно е да плаща за критики към играчите

Останах силно изненадан от информациите, че ръководството на клуба е плащало на компания, за да се критикуват играчите. Всичко това ми се струва някак странно. От управата обещаха да ни предоставят доказателства, че не е вярно. Ще почакам да ги видя. Не ми хареса, че в извънредното положение хора от „Барселона” опитаха да представят нещата така, сакаш футболистите под натиск сме се съгласили да си намалим заплатите със 70%. Това беше наша доброволна идея, а не на ръководството.

Лионел Меси, капитан на “Барселона”

 

Той ми даде най-големия шанс в живота

Изключително съм благодарен на ръководството на „Барселона” и на президента на клуба Жосеп Бартомеу за това, че ми даде възможност да тренирам най-добрите футболисти в света. Това е най-големият шанс в живота. Вчера бях на село и се разхождах сред кравите, а днес съм треньор на „Барселона”. Отговорността за мен е голяма, защото поех отбор, който се намира на първо място в класирането. Съзнавам, че се очаква да спечелим всички възможни купи, при това по най-бързия начин.

Кике Сетиен, настоящ треньор на “Барселона”

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Футбол Свят