За да не останат пациентите без лекарства: Фармацевтите и НЗОК готови да постигнат компромис

Българският фармацевтичен съюз (БФС) и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) са на път да постигнат компромис за удължаване на действащия договор между тях, за да не останат пациентите без достъп до ре-имбурсирани от касата лекарства след 1 април.

Действащият договор между НЗОК и БФС изтича в края на месеца, а съсловната организация на фармацевтите отказа да подпише новия заради несъгласие с две предложения на фонда за отпускането на лекарства. Първото е свързано със задължението аптеката да изпълни изцяло рецептата или изобщо да не я изпълни. Второто е свързано с изискването аптеки да подават информация за верификацията на лекарствата към НЗОК. Според НЗОК тези механизми са необходими за придържането на пациентите към лечение и за целите на контрола, но фармацевтите ги оспорват.

В четвъртък стана ясно, че може да бъде намерено временно решение, а именно действащият договор между БФС и НЗОК да бъде удължен с месец или два.

Предложението за това дойде във вторник вечерта от страна на НЗОК. "За да бъде гарантиран достъпът на здравноосигурените лица до лекарствени продукти, медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, които НЗОК заплаща напълно или частично, представителите на НЗОК , които следва да изготвят и съгласуват реда за сключване на индивидуални договори с аптеките, изпратиха предложение до Българския фармацевтичен съюз за удължаване на срока на действащия договор до 31.05.2023 г.", съобщиха от Касата.

В сряда управителният съвет на Фармацевтичния съюз се събра и излезе с решение, че е склонен да подпише анекс, но само за месец – до 30 април. Фармацевтите настояват успоредно с това да бъдат подписани и вече договорените между БФС и НЗОК нови условия за подобряване на контрола при предписването и отпускането на лекарствени продукти, за които двете организации вече са постигнали единодушие. Предложението на Фармацевтичния съюз е новите условия да влязат в сила след изтичане срока на действие на анекса – 01.05.2023 г.

"Считаме това предложение за разумно, тъй като по този начин гарантираме, че от 01.04.2023 г. достъпът на здравноосигурените лица до лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК, няма да бъде преустановен, както и че договореният ред за упражняване на контрол ще започне да функционира в сроковете, договорени в новите условия", посочват от организацията на фармацевтите. Фармацевтичният съюз настоява за въвеждането на договорените автоматизирани контроли при предписване и отпускане на лекарствени продукти, със срок за техническа реализация не по-късно от 01.07.2023 г.

Фармацевтите настояват двата документа да се подпишат едновременно- анексът за удължаване на съществуващия договор, както и новите условия и ред за отпускането на лекарствени продукти, съобщава mediapool.bg.

Фармацевтите, обаче, продължават да са твърдо против спуснатите в последния момент от НЗОК спорни предложения: "Също така, като лоялен договорен партньор, какъвто винаги сме били на НЗОК, считаме за необходимо своевременно да ви уведомим, че по спорните текстове, касаещи достъпа на пациентите до лекарствени продукти и въвеждането на задължение на търговците на дребно с лекарствени продукти да подават повторно верификационни данни към НЗОК, срещу което се противопоставяме, Български фармацевтичен съюз няма да промени позицията си независимо от периода на действие на анекса. По тези предложения сме изразили становището си, като оставаме отворени да продължим дискусията в посока, която ще удовлетвори и двете страни", се казва в позицията на БФС.

Преди ден Лекарският съюз застана на страната на НЗОК в спора с фармацевтите и заяви, че "пациентите не трябва да се превръщат в заложници на чужди интереси, маскирани зад паравана на добрата фармацевтична грижа". Освен това БЛС предложи да се помисли за създаването на обществени аптеки – общински или държавни.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве