За първата половина на годината: Намаляват продажбите на цигари и алкохол

Приходите от данък печалба са с 19% по-малко

Повече постъпления от налози върху доходите

Приходите в държавната хазна от акцизи намаляват с над 10% през първата половина на годината спрямо същия период на миналата, показват данни на Министерството на финансите. При алкохола приходите от акциз намаляват с над 9% до 141 млн. лв., което основно е заради ограничените посещения на кръчми, дискотеки и ресторанти. Но дори и при цигарите има сериозен спад на приходите от акциз - с 13% до 1,333 млрд. лв. От една страна, когато хората не са в ресторант или в офиса, а си стоят у дома, пушат по-малко. Освен това в страната липсват чуждите туристи, които в други години също купуваха алкохол и цигари. При горивата приходите от акциз са по-малко със 7,4% и от януари до юни са над 1 млрд. лв.

Приходите от корпоративни данъци до края на юни са 1,09 млрд. лв., което е с 250 млн. лв., или с 19% по-малко от същия период на миналата година, показват данните на МФ. До край на юни беше удължен срокът за подаване на годишните данъчни декларации за дължимите от фирмите налози за миналата година. Спадът на приходите от корпоративни данъци с 19% показва, че печалбите на фирмите през 2020 г. са намалели средно с над 20%.

Приходите от данъка върху доходите на хората и от осигуровки обаче нарастват с над 4% на годишна база, въпреки по-голямата безработица. Това се дължи на вдигането на минималната заплата на 610 лв. от началото на годината, както и продължаващия ръст на доходите в редица сфери на икономиката.

От ДДС в държавната хазна са влезли 5,2 млрд. лв., което е спад с 6,2% на годишна база. Любопитно е обаче, че приходите от ДДС от сделки в страната са нараснали с 1,2% до 3,4 млрд. лв. Приходите от ДДС от внос намаляват с 18% до 1,8 млрд. лв. Това обаче се дължи на по-ниската цена на внасяния петрол и на факта, че от 1 юли 2019 г. беше дадена възможност за отложено плащане на ДДС. От този режим са се възползвали 57 фирми, които не са начислили ДДС за близо 500 млн. лв., основно при внос на метални изделия и руди. Оказва се, че без този режим и при приходите от ДДС от внос щеше да има ръст. Явно хората и фирмите продължават да харчат, но има преразпределение на стоките и услугите, които купуват.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика