Завръщането на Riv Bulgari и изкуството като провокация

Снимки: Кирил Ханджиев
Рив Булгари

Радослав Иванов е добре познат в САЩ и Канада

„Извън ежедневието. Живопис и скулптури“ ще може да се види до 15 януари 2023-а година

Създава многообразен визуален стил, който илюстрира различни периоди от живота му. 

Живял е в Япония и Мексико

Цели нации живеят със спомена за изкуство, което не съществува в момента

Като цяло продавам картините си на цени между 20 000 и 30 000 долара

Как да излезем отвъд битовизмите, отвъд видимите реалности, които ни нервират, изтощават, състаряват? Как да видим живота си през цветни прозорчета – с пиетета към насладата, любовта, възторга, извисяването? Тази магия е приоритет на изкуството. На нея се е посветил визуалният артист Рив Булгари (Радослав Иванов), добре познат на ценителите в САЩ и Канада под името RIV BULGARI. След 30-годишно пребиваване по света Рив Булгари се върна в България и представи пред столичната публика творбите си от различни периоди. Изложбата се откри в Музей-галерия „Анел“ в София под заглавието „Извън ежедневието. Живопис и скулптури“, а ценителите ще могат да я разгледат до 15 януари 2023 година.

Откриването беше различно от традиционните, скучни 5-минутни вернисажи. Заслугата за нагнетяващото напрежение сред близо 150-те посетители беше на Марина Булгари – третата съпруга за художника, актриса. Тя определено притежава качества да разсмива и наелектризира публиката, представяйки театрален етюд под логото: „Как и защо Рив Булгари може да се нарече гений…?“

Рив Булгари е един от най-провокативните артистични фигури в света на изобразителното изкуство и музикалните среди в Ню Йорк. Създава многообразен визуален стил, който илюстрира различни  периоди от живота му. Сред най-известните му творби са: Big Time, Circle of life, Guelagueza, Dolche & Gabanna, The girl with a watermelon.

Изкушената от провокации публика видя и картини, създадени през последните 6 месеца в България. В подредбата помагаше Николай Янакиев, който тенденциозно наруши хронологията: вълните от цветове минаваха през годините и стиловете, като една до друга бяха бебешките рисунки на Рив, рисувани в 1967 г., и други от преди месец, създадени в България през 2022, но и по света през тези 30 години. У нас артистът притежава голямо ателие, където има възможност за разполагане на творби до 2 метра.

Специално за в. „Труд News“ той даде интервю, в което разкри малко известни факти.

Рив Булгари: „От 15-годишен аз съм самостоятелен. След промените с един мой приятел решихме да направим ресторант на „Г.С. Раковски“ № 124 в София. Всички от СДС го посещаваха. Но в тъмните години – в началото на 90-те – дойдоха рекетьорите, заплашиха ме и аз побягнах, без да знам английски, само с 200 долара пристигнах в Ню Йорк. След 2 месеца се преместих в Канада. В началото работих каквото намеря. Това е най-социалната държава: дадоха ми социален работник, който да ме ориентира, получих пари за ежедневни покупки, правителството помагаше за квартира. Работех и рисувах. В галерия „Кармел“ в Отава направих изложба и така тръгна. По-късно работих цяла година за мегазвездата Джеф Кунс – той е един добър бизнесмен: наема голям екип (хора с идеи, дизайнери, изпълнители). После само подписва творбите. Неговото име отдавна е популярен бранд. Негова скулптура – едно зайче от неръждавейка – беше продадено за 189 милиона долара. Да си „чирак“ в екипа на такъв бизнесмен е неблагодарна работа, но за нас, чужденците, е важно да влезем в тези среди. Иначе как да ни приемат като стойностни артисти? По подобен начин съм правил отливки за фигурите на Музея „Мадам Тюсо“ в Ню Йорк.

Най-скъпата моя творба, която съм продал, е боклукът от ателието ми: опаковах всичко в една кутия и я боядисах с бяла боя. Като цяло продавам картините си на цени между 20 000 и 30 000 долара. Женил съм се три пъти, първата ми жена е японка – фотографката Хироми Накано.

Живях в Япония, но там нямах вдъхновение, започнах някакъв неуспешен бизнес. Напуснах Япония. Живял съм и в Мексико – беше фантастично – в изложбата има една картина оттам, казва се Гела-Геца. Тя изобразява мексикански празник – седем села се събират в едно и правят надсвирване и надиграване.

С втората ми съпруга живяхме малко. Сега трети път съм щастливо женен за Марина! Работя скулптура от 2015 г.: част от творби ми са събрали в луксозното издание „The Thin Line“ с предговор от проф. Доминик Нахас. Книгата анализира и провокира тънката линия между стойностното в изкуството и кича. Подарявам я на всички присъстващи на изложбата“.

Каква е философията на Рив Булгари? Намираме я в следните негови фрази: „Не бива да сме самодоволни, това е рецептата за качествен живот. Градските култури, които срещам, имат едни и същи недостатъци. Цели нации живеят със спомена за изкуство, което не съществува в момента. Искам да възпитавам усещане, което не съществува в нашата ежедневна реалност. Усещане за естетика. Усещане за живот извън бита. Извън това да се наядеш, наспиш, да имаш кола. Нещата над това, над материалното“.

Продуцент, бизнесмен, артист 

Радослав Иванов (Riv Bulgari) е роден на 2 март 1966 г. в София. Завършва Художествената гимназия в София; дипломира се в Националната художествена академия, специалност „Стенопис“, и в НАТФИЗ – специалност „Анимация“.

Твори в различни жанрове – живопис, графика, скулптура, стенопис, документално кино, музикални продукции и студия. Изявява се като продуцент и бизнесмен.

Творбите му не са подвластни на едно направление, а четката му преминава през реализъм, кубизъм, сюрpеализъм, поп арт. В края на XX век неговият  стил се променя. Рив експериментира с различни теории, техники и идеи. Оттам идва свободата на неговата изказност, която не се ограничава в преодоляването на техниката, с която работи. Постепенно компилацията от всичко това изгражда неговия собствен почерк и оригинален стил.

До 15-годишна възраст израства в ателието на баща си, художника Иван Б. Иванов. Там той преминава през многообразни техники, с които работи баща му. От живопис и гравюри на дърво, през литография и суха игла, до акватинта, скулптура, керамика, сухи и мокри фрески, стенописи, колажи. Рив създава множество портрети, натюрморти. Днес той пази около 300 картини от детството си.

В началото на 90-те дели времето си между Берлин и София. Става свидетел на падането на Берлинската стена и, впечатлен от това, рисува картината „Кръговратът на Живота“. Следват поредица самостоятелни изложби, след което живee в Роверето, Италия. Негова картина става част от постоянната колекция на „Брера“ Академия в Милано.

Успехи от Американския период (1995 – 2015) на твореца 

От 1995 до 1997 г. Рив Булгари живее в Канада. Там той постепенно започва да променя стилистиката на творбите си, преоткривайки поп арт-а, минимализма, концептуалното модерно изкуство.

През 1996 г. прави самостоятелна изложба в галерия „Кармел“ в Отава.

През 1997 г. се премества да живее в Манхатън, Ню Йорк. Там е в епицентъра на съвременното модерно изкуство – Сохо.

Запознава се с американския художник Марк Костаби и започва да рафинира стила и да организира рисуването на неговите картините, които Марк само подписва. Работи с Джеф Кунс и с LA2, който заедно с Кийт Харинг внася уличните графити в галериите на Манхатън. За период от една година живее и работи с канадския художник Давид Никълсън. Прави колаборативна творба с Марк Костаби.

Участва в множество общи изложби и прекарва част от свободното си време в ателиетата на фотографката Ани Лейбовиц.

През 1999 г. Рив Булгари прави реалистични, в естествен размер скулптури за японската скулпторка Мичио Ишихара и фигури за музея „Мадам Тюсо“ в Манхатън.

През 2000 г. получава постоянно американско гражданство след отзивите на Музея за модерно изкуство в Манхатън.

Удостоен е с награда за принос в културата на американското изобразително изкуство. 

През 2001 г. създава The Sound City – Американска музикална и недвижими имоти компания.

През 2002 г. печели Първа награда в конкурса „Апокалипсис сега“: негова картина е откупена и става част от постоянната експозиция на Историческия музей за изкуство в Уилямсбърг, Бруклин.

През 2003 г. с помощта на собственичката на същия музей Юко Нии (дъщерята на основателя на Nissan) прави самостоятелна изложба, на която всички картини са продадени.

Периода 2004 – 2015 г. бележи разрастване на мениджмънта на The Sound City. Рив участва в множество общи изложби по света. Негови творби са  откупени и стават част от постоянните експозиции на: „Харада“ Екологичен център в Токио, „Конепайа & Виртанен“ – Хелзинки, Британския музей на Академията за изкуство, Лондон, Музеят на изкуството на БАН – София, България. През 2008 г. Рив реализира самостоятелна изложба в сградата на Националната опера и балет – София, България.

От 2015 г. Рив започва да се занимава активно със скулптура и още на следващата година открива самостоятелна изложба скулптури в Постоянното консулство на България в Манхатън, Ню Йорк.

В периода 2018 – 2021 г. артистът пътува по света. Прави множество рисунки и маслени картини, които се характеризират с натрупването на маслени бои и обобщена стилизирана образност. Участва в множество общи изложби в Бруклин, Ню Йорк.

Прави колаборативни картини с американски художници, които впоследствие са изложени в Музея за модерно изкуство в Бруклин, Ню Йорк. Продължава да работи активно в ателиетата си в България, Словения и Съединените щати, като рисува картини с космическа образност и ярки цветове.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Изкуства