Зам.-кметът Дончо Барбалов: Имам забележки към ремонта на "Граф Игнатиев", но да изчакаме края му

За да има реална преценка дали ремонтът на столичната ул. "Граф Игнатиев" е добре извършен, трябва да се изчака той да приключи.

Това каза заместник-кметът по финансите и здравеопазването на София Дончо Барбалов по БНР.

На фирмите, които поддържат уличната мрежа в града, в последните години са наложени над 1 200 000 лв. санкции, изтъкна той.

„Аз също имам забележки, но наистина, нека да свършат работа фирмите, строителите, да видим ще има ли санкция, няма ли да има и тогава да съдим. За всеки строителен обект е така. Дори вкъщи, когато човек прави ремонт, докато не приключи ремонтната дейност, нещата изглеждат доста грозно. Всички се надяваме накрая да бъде добър резултатът“, посочи Барбалов.

В последните години, според него, има подобрение в работата по столичната инфраструктура. Когато бъдат налагани глоби, те отиват като приход в бюджета на общината и след това, с решение на Общински съвет, могат да бъдат изразходвани за други дейности. Заместник-кметът се обяви за увеличение на гаранционните срокове след изпълнение на големи инфраструктурни обекти. Той подкрепя и предложението притежателите на стари автомобили ще плащат по-високи данъци заради отделяните вредни газове, което се надява да влезе в сила още догодина.

„Естествено, преходът няма да е толкова рязък, но все пак това е една добра и положителна крачка. Направихме една справка за новорегистрираните в София нови автомобили и се вижда, че голям брой от новорегистрираните са с Евро 5 и Евро 6. От началото на годината до началото на септември имаме почти 13 000 регистрирани нови МПС с Евро 6, което мисля, че е добра е индикация за обновяване на автомобилния парк“, каза Барбалов.

Зам.-кметът не очаква приходите в общината да спаднат заради по-ниския данък на новите автомобили. „Ще дадем възможност, когато тази законова промяна бъде факт, всеки да може да проверява и да види какъв би бил новия данък на неговото превозно средство, а не да научи, когато се яви на касата за заплащане. Търсим и такава услуга да предоставим на гражданите“, каза той.

Барбалов приветства решението част от приходите от нарушения във фонда за Пътна безопасност да отиват за общините, които имат видеокамери, проследяващи скоростта, заложено в новия Закон за пътищата:

„Като дисциплиниращ ефект, мисля че ще е много положително, защото, от една страна, общините ще можем да инвестираме в такива средства за контрол на скоростта, а от друга страна тази инвестиция ще бъде възстановена чрез глобите, а и ще се стимулират общините да помагат за контрол на трафика на своята територия“.

 

Такса "смет" остава в същия размер и през 2019 година. Работна група анализира различни варианти, за да може от 2020 да има нов модел за събирането й.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от България