Западът тласка Русия и Беларус към обединение

С наложените безпрецедентни санкции

Москва и Минск да дадат отговор на западните учения

Турция подготвя нови разговори на Ердоган с Путин и Зеленски

Руският президент Владимир Путин заяви, че безпрецедентният политически и санкционен натиск от страна на “колективния Запад” тласка Русия и Беларус към ускоряване на обединителните процеси. Той заяви това по време на обръщението си към участниците във Форума на регионите на Русия и Беларус, цитиран от Интерфакс.

Путин посочи, че двете страни са обсъдили подробно този въпрос по време на неотдавнашна му среща с президента на Беларус Александър Лукашенко в Санкт Петербург.

Президентът на Русия отбеляза, че страните са се договорили да използват възможностите на руския пристанищен терминал в Балтийско море за износ на беларуски стоки на външните пазари.

От своя страна беларуският лидер Александър Лукашенко заяви, че страните от постсъветското пространство трябва да се сближат със съюзната държава на Беларус и Русия, ако искат да запазят своя суверенитет.

“Днес страните от постсъветското пространство трябва да бъдат искрено заинтересовани от сближаване със съюзната държава, ако, разбира се, искат да запазят своя суверенитет и независимост. Убедени сме, че само заедно можем да се справим с глобалните предизвикателства”, каза президентът на Беларус.

Според него “все още съмняващите се” страни трябва да разберат, че без единство, укрепване на междудържавните връзки и “просто нормални човешки отношения” страните могат да се сблъскат с екзистенциални проблеми.

“Утре може да ни няма”, каза президентът на Беларус.

На среща с руския външен министър Сергей Лавров по-рано същия ден, Александър Лукашенко настоя, че Русия и Беларус трябва да предприемат ответни мерки срещу ученията на апарати на западните военновъздушни сили, способни да носят ядрено оръжие.

Лукашенко отбеляза, че нито Москва, нито Минск все още не са дали отговор на тези учения на западните страни, но са направили “половин крачка” в тази посока.

“Още не сме го направили. Но ние трябва да сме готови”, каза беларуският президент.

Изминалите маневри, според него, не са инсценировка, тъй като западната авиация “носи халосни патрони”, за да “постави утре ядрена бомба в самолета и да я пусне където трябва”.

Същевременно турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че тече подготовка за телефонните му разговори с президентите на Русия и Украйна.

“Нашите колеги провеждат консултации по темата за телефонни разговори с [Владимир] Путин и [Владимир] Зеленски... Ще водим преговори за реекспорт на селскостопански продукти. Има държави, които имат проблеми, ние можем да помогнем. Двадесет от нашите кораби в Черно море са готови за действие”, каза Ердоган, цитиран от РИА “Новости”.

След започнал преди войната спор 

ЮНЕСКО обяви борша за украинска супа

Боршът се готви в много страни от Източна Европа, като Русия, Украйна, Беларус, Литва, както и Полша, Молдова и Румъния.

Боршът, като традиционно украинско ястие, беше включен в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство. Това съобщи в своя Telegram канал Александър Ткаченко, ръководител на Министерството на културата и информационната политика на Украйна.

“Сега боршът е официално украински и официално под закрилата на ЮНЕСКО. Но ще се радваме да споделим борш и неговите рецепти с всички цивилизовани страни”, написа Ткаченко.

Споровете за това е чий борш продължават между Русия и Украйна от няколко години. През март 2021 г. Министерството на външните работи на Украйна представи за разглеждане от ЮНЕСКО досие, изготвено от експерти по темата “Културата на готвенето на украински борш”. Досието трябваше да бъде разгледано през 2023 г., но на 1 юли на извънредно заседание на Междуправителствената комисия боршът като украинско ястие беше включен в списъка на културното наследство на ЮНЕСКО.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Европа