Запознайте се с най-влиятелния доктор в света: Бил Гейтс

Филантропът реши да поеме контрола над СЗО, като се превърна във втория по големина донор на организацията

Фондацията на Гейтс е наляла над $2,4 млрд. в СЗО от 2000 г. насам

Влиянието на IT магната върху Световната здравна организация (СЗО) предизвика критики заради нейните неуместни приоритети и свръхуправляемост. Бил Гейтс реши да поеме контрола над СЗО, като се превърна във втория по големина донор на организацията, след САЩ и малко преди Великобритания. Подобна щедрост му позволява да има огромно влияние върху програмата на организацията, което може да нарасне още повече в бъдеще, тъй като САЩ и Великобритания заплашват да намалят финансирането, ако агенцията не успее да подобри инвестиционната си база.

В резултат на това критиците казват, че приоритетите на Гейтс са станали приоритети на СЗО. Вместо да се съсредоточи върху укрепването на здравеопазването в бедните страни и това да помогне за ограничаване на епидемията от ебола в бъдеще, агенцията харчи непропорционално количество от своите ресурси за проекти със съмнителни резултати, които Гейтс насърчава. Например, изкореняването на полиомиелит. Страховете от неправомерното влияние на милиардера върху СЗО (около една четвърт от бюджета на организацията отива за ликвидиране на полиомиелита) доведоха до опити да го ограничат. Но въпреки всичко, той е сила, с която трябва да се съобразяват. При избора на генерален директор на СЗО през 2017 г. Софи Хърмън, доцент по международна политика от Лондонския университет, заяви: „Всички кандидати ще трябва да влязат в съюз с него по някакъв начин. Не можете да го игнорирате“.

Доказателство за безпрецедентното влияние на Гейтс изобилства по неуловими и ефектни начини. Още преди десетилетие, когато Гейтс започна да инвестира в премахване на маларията, политиците, включително ръководителят на програмата за малария на СЗО, изразиха загриженост, че фондацията изкривява приоритетите на научните изследвания. Милиардерът беше първото частно лице, което изнесе реч на общото събрание на страните членки на СЗО, и учените измислиха термина Бил Чил за неговото въздействие върху глобалното здраве.

Малцина се осмеляват да критикуват открито какво прави той. Повечето от 16-те интервюирани по тази тема го направиха само при условие на анонимност. „Той е третиран като държавен глава не само в СЗО, но и в Г-20“, заяви говорител на НПО със седалище в Женева, като нарече Гейтс един от най-влиятелните хора в света на здравеопазването. Въздействието му безпокои не само НПО и учените. Някои юристи се опасяват, че тъй като парите на фондацията Гейтс идват от инвестиции от големия бизнес, те биха могли да служат като троянски кон за корпоративните интереси, за да подкопаят ролята на СЗО за определяне на стандартите и разработването на здравна политика. Други просто се страхуват, че ООН разчита твърде много на парите на Гейтс и че един предприемач може един ден да промени решението си и да ги пренасочи на друго място. Гейтс и неговата фондация от своя страна са наясно с критиките, но са убедени, че тяхното влияние и инвестиции оказват положително влияние върху работата на СЗО.

Цифрите говорят. Фондацията на Гейтс е наляла над $2,4 млрд. в СЗО от 2000 г. насам, докато страните членки неохотно инвестират в агенцията, особено след световната финансова криза през 2008 г. Вноските, платени от държавите членки, понастоящем представляват по-малко от една четвърт от двугодишния бюджет на СЗО от $4,5 млрд. Изкореняването на полиомиелита е най-финансираната програма на СЗО. Това стана между 2013 и 2019 г., когато бяха дадени поне $6 млрд., защото около 60% от вноските на фондацията Гейтс бяха предназначени специално за тази цел. Гейтс иска осезаеми резултати и един от тях ще бъде ликвидирането на това сериозно заболяване като полиомиелит. Но фокусът върху полиомиелита всъщност накара СЗО да поиска финансиране и за други програми, като например програмата за подкрепа на здравните системи в бедните страни, за да се избегне поредната епидемия от ебола. Кризата с ебола през 2014 г., при която загинаха 11 000 души в Западна Африка, беше особено тъжен опит за СЗО. Спешната програма, разработена след епидемията, досега е получила само около 60 процента от $485 млн., необходими за 2016-2017 г.

Маргарет Чан, която напуска СЗО, също беше принудена да намали опита си да застави държавите да увеличават задължителните вноски за първи път от 10 години насам. Първоначално Чан се надяваше на 10% увеличение, но в крайна сметка, след възражения от няколко държави, вноските за СЗО се увеличиха само с 3%. Това прави приноса на фондацията на Гейтс още по-важен. Но фокусът на фондацията на Гейтс предимно върху доставките на ваксини и лекарства, а не върху изграждането на устойчиви здравни системи предизвика критики. Някои НПО се притесняват, че този подход е твърде сходен с производството и дистрибуцията. През януари 2017 г. 30 групи за защита на здравето написаха отворено писмо до изпълнителния съвет на СЗО, протестирайки срещу фондацията на Гейтс да стане официален партньор на агенцията, тъй като приходите u идват от инвестиции в компании, които противоречат на обществените здравни цели, като Coca-Cola. Фондацията Гейтс отговори, че тя не е свързана с основните доходи на Гейтс и благодарение на „строгата защитна стена“ остава независима в инвестициите си, като строго са изключени тютюневата, алкохолната и оръжейната индустрия.

Обградени от големите пари. Притесненията за нарастващата роля на частните пари накараха страните членки след няколко години преговори да постигнат съгласие за нови политики, регулиращи взаимодействието с организации като частните фондации, компаниите и НПО. Въпреки критиките, Съветът на СЗО предостави на Фондация Гейтс статут на „официални отношения“. На практика няколко източника заявяват, че това не променя значително установените отношения на СЗО с фондацията. Гауденц Зилбершмид, директор на СЗО за партньорствата, казва, че новият статус се основава на тригодишен план за сътрудничество.

С най-добри намерения. Влиянието на Гейтс върху СЗО отново предизвика съмнения по време на надпреварата за наследник на Чан на поста генерален директор. Към последните трима кандидати бе и Саня Ништар, кардиолог от Пакистан, която обеща да върне на агенцията „предишна слава“, Дейвид Набаро, британски лекар и бивш специален пратеник на САЩ за ебола, и Тедрос Адханом Гебрейесус, бивш министър на здравеопазването и бивш министър на външните работи в правителството на Етиопия. Тедрос, който, бе подкрепен от Африканския съюз, обеща да реформира организацията, за да се справи по-добре с кризи като Ебола и да настоява за универсален достъп до здравни грижи в световен мащаб. През 2016 г. френски дипломат предположи, че Гейтс също подкрепя Тедрос, като финансира здравните му програми в неговата страна, когато той е бил министър на здравеопазването. Няколко представители на фондацията отричат това, казвайки, че фондацията не може да заеме позиция, като се има предвид, че тя не е страна членка с право на глас и следователно е неутрална. В крайна сметка обаче Тедрос беше избран за нов генерален директор на СЗО.

Въпреки това, повечето представители на държавите, които се съгласиха анонимно да се занимават с тази тема, заявиха, че не са особено загрижени за влиянието на фондацията Гейтс върху СЗО. „Не мисля, че имат лоши намерения. Те са толкова голям играч, че могат веднага да нарушат нещо, като вложат пари“, каза един от базираните в Женева дипломати. „Доколкото мога да кажа, хората наистина са доволни от дарителите“, казва друг. Единственото нещо, което не е ясно, е какво ще се случи с парите на фондацията, след като постигне целта си да изкорени полиомиелита, започнала в края на 80-те години на миналия век и сега сякаш е към своя край. Чен предупреди, че ако парите за полиомиелит спрат през 2019 г., СЗО ще бъде принудена да търси още повече пари.

От своя страна Ландри от фондацията Гейтс заяви, че неговите колеги работят със СЗО и нейния екип за полиомиелит работи върху „план за преход“, за да се гарантира, че програмите, финансиращи понастоящем усилия за полиомиелита, няма да имат проблеми, когато парите ще спрат да текат. „Въздействието на фондацията Гейтс върху СЗО е огромно“, потвърждава Гарет от Съвета по външни отношения. „Ако той не беше тук, ако беше си оставил парите, щеше да е катастрофа. Всички разбират това много добре.“

(Със съкращения, превод от руски за “Труд” - Павел Павлов)

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Анализи