Започна строежът на газовата връзка със Сърбия

 

Войната в Украйна забави и оскъпи изграждането

Официалният старт на строителството на междусистемната газова връзка със Сърбия на българска територия бе даден в района на село Голяновци, Костинброд.

Първа копка направиха президентите на България и Сърбия Румен Радев и Александър Вучич, енергийните министри Росен Христов и Дубравка Дедович, изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ Владимир Малинов и генералният мениджър и член на Надзорния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“ АД инж. Калин Пешов.

Проектът е поредната крачка към енергийна независимост на страната ни. Газовата връзка със Сърбия ще разшири достъпа на България до европейския газов пазар.

Капацитетът й ще бъде до 1,8 млрд. кубични метра газ на година с възможност и за реверсивен поток. Очаква се трасето на българска територия да бъде завършено до октомври тази година, а на сръбска – до началото на следващия отоплителен сезон.

Газопроводът е проект от общ интерес за Европейския съюз, финансиран от Механизма за свързване на Европа.

Общата дължина на проекта на газовото трасе е около 170 км – започва от Нови Искър у нас и завършва при сръбския град Ниш. На родна територия трасето е с дължина 62 км. Освен полагането на тръбите, които преди две седмици пристигнаха на порт Бургас, предстои да се изградят две автоматични газорегулиращи станции, една газоизмервателна станция при Калотина и две газови отклонения при Сливница и Драгоман.

Тръбите, с които ще се строи газовата връзка са внос от Индия, от изключително реномирана в международен план компания.

Изпълнител на трасето е ДЗЗД „Интернешънъл Газ“ с участници „Главболгарстрой“ и „Главболгарстрой интернешънъл“. Дружеството подписа договор с възложителя „Булгартрансгаз“ през май миналата година на стойност близо 140 млн. лв. без ДДС. От тях 27,6 млн. евро да безвъзмездно финансиране по Механизма за свързване на Европа. Останалата част от необходимата сума ще бъде осигурена чрез гарантиран заем от нидерландска банка на стойност 49 млн. евро, финансиране по ОП „ „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020“.

Като компания с повече от половин век опит за изграждане на газова инфраструктура в Източна Европа осъзнаваме високата чест, но и високата отговорност да бъдем изпълнител на този стратегически проект. Искам да благодаря на президента Румен Радев и на ръководството на „Булгартрансгаз“ за проявената политическа воля за осъществяване на този проект и други стратегически проекти като разширението на газохранилището в Чирен, заяви генералният мениджър и член на Надзорния съвет на „Главболгарстрой Холдинг“ АД инж. Калин Пешов. Той благодари предварително и на над 300-та заварчици, механизатори, техници и ръководители, които ще прекарат следващите месеца на обекта или мислейки за него 24 часа в денонощието. Пешов обеща, че газовата връзка със Сърбия ще бъде изградена качествено, с материали и оборудване със световно качествено, спазвайки срока за строителство и пазейки здравето и живота на всички хора, работещи на проекта и всички хора от околността.

Изпълнителният директор на „Булгартрансгаз“ благодари за политическата подкрепа за осъществяване на проекта на двамата президенти, на енергийните министри за институционалната и на ЕК за това, че проектът е признат като стратегически не само за страната ни, но и за ЕС. С осъществяването на проекта страната ни стратегически и незаобиколим партньор в енергетиката и бъдещето ще покаже нашата роля занапред, допълни той.

Европейският комисар по енергетиката Кадри Симпсън също подчерта във видеообръщение значението на енергийния проект за цяла Европа. Горди сме, че ЕК подпомагаме изпълнението на този проект, който ще подпомогне енергийната независимост и диверсификация в региона, подчерта тя.

Изграждането на газовата връзка се забави с близо 10 месеца, основно заради забавените доставки във връзка с военните действия в Украйна и нежеланието на част от транспортните компании да плават в Черно море, което доведе до постоянно поскъпване на морския транспорт.

Газовата връзка ще осигури на Сърбия и други страни от региона достъп до различни източници на газ през Южния газов коридор и терминала за втечнен природен газ край Александруполис, а доставки ще са възможни и от Турция.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Икономика