Започна Учредителното събрание на политическа партия "България Може" (ОБНОВЕНА)

снимка: "Труд news"

Започна Учредителното събрание на политическа партия "България Може". Неин лидер е икономическият анализатор и журналист Кузман Илиев в съпредседателство с Иво Русчев.

Гражданското сдружение "България Може" се учредява официално днес като политическа партия. Събитието се провежда в аулата на Университета на архитектура, строителство и геодезия. Събрани са 500 подписа на граждани с избирателни права по Закона за политическите парти, което прави Учредителното събрание законно. Ще бъдат избрани ръководни органи на партията. 

"България в момента, за да прогресира, има нужда бизнесът да се развива и да расте икономически. По-скоро можем да изведем на преден план целите и ценностите. И за конкретните играчи нямаме бели и червени линии. Ако някой е на един акъл с нас, можем да работим. Другите партии не ги припознавам и не гласувам за тях, затова правим нова", обясни Кузман Илиев в интервю за общественото радио по-рано през седмицата. Той призна, че ако нямат спънки в съда с регистрацията на партията, "мисля, че ще участваме на следващите избори, когато и да са те".

Новата политическа партия ще се цели в избирателите, които в момента не гласуват, поради липсата на алтернатива като ще предложи "модерен, пробългарски консерватизъм", който да постави в центъра бизнеса и свободата в икономиката, обяви Илиев, който анонсира събитието по-рано днес в профила си във "Фейсбук".

Пламен Мирянов като гост поздрави учредителите. "Аз вярвам, че България може, каза той, да предотврати демографската катастрофа, да бъде вярна на заветите на нашите предци", убеден е той.

"Труд news" публикува и част от Политическата резолюция на Учредителното събрание на ПП "България може", в която учредителите посочват най-наболелите проблеми, но и начините за решаването им.

На основата на своите ценности, принципи и идеи, в чиито фокус е защитата, укрепването и развитието на човешкото богатство на българската нация, ПП "България може" ще работи за решаване на комплекс от обществени проблеми през призмата на обезпечаването на този приоритет.

1. Най-голямата стратегическа опасност за бъдещето на българската нация е демографската криза. Основна причина за нейното изостряне е липсата на адекватна подкрепа на българското семейство като основна градивна единица на обществото.

ПП "България може" разглежда просемейните политики като ключов инструмент за постепенното овладяване на демографската криза и устойчиво нарастване на човешкото богатство на нацията, пише в резолюцията, като се описват мерките, които партията планира да предприеме.

2. Жизнената демокрация и доброто управление са решаваща предпоставка за развитието на човешкия капитал. Това налага да се обърне неотложно внимание на колапса на представителната демокрация, изразяващ се в тежкото компрометиране на демократичните изборни правила и на способността на институциите да осигури тяхното спазване.

3. Политическите партии трябва да изразяват интересите на хората и да се грижат за тяхното добруване. Но видимата изчерпаност и безплодност на българската партийно-политическа система в днешния й вид поставя остро необходимостта от нейното дълбоко обновяване. 

4. Блокажът и завладяването на на институциите води до преки негативни последици за бизнеса, домакинствата и за обществото като цяло.

5. Публичната администрация трябва да работи в интерес на хората и да допринася за решаването на насъщните им проблеми, но в днешната ситуация е подчинена предимно на партийни и корпоративни влияния. В редица структури тя е раздута, оценката на резултатите от дейността й е формална и пристрастна.

6. Крайно време е към здравеопазването, образованието, изкуството и културата да се отнасяме не като към сектори с остатъчно значение и обезпечаване, а като ключови и взаимно свързани фактори за запазването и усъвършенстването на човешкия капитал на нацията.

7. Проблемите в икономиката и публичните финанси засягат почти всички българи, но най-болезнено се отразяват на малкия и средния бизнес, чиято ефективна подкрепа би могла да предизвика комплексни положителни ефекти, в това число за укрепването на човешкия капитал на нацията. 

8. Негативните процеси и рисковете в сектор "Енергетика" и тяхното отражение върху домакинствата и бизнеса обуславят необходимостта от гарантиране на националния енергиен суверенитет.

9. Прекратяване на упадъка на българското селско стопанство, възстановяване на продоволствения суверенитет на страната и осигуряване достъп на хората до качествени храни родно производство. 

10. Икономическите, социалните и териториалните неравенства достигат драматични размери, правят все по-тежки условията за живот на хората и водят до обезлюдяване на цели райони. Това са процеси, които застрашават националната сигурност на страната и бъдещето на нацията. 

11. Външната политика, националната сигурност и отбрана, вътрешният ред и борбата с корупцията не са самоцел, а необходими условия за обществен просперитет и защита на живота, собствеността и достойнството на българите. 

12. Един от най-тежките ни проблеми като общност и личности е загубата на вяра и унинието на българския народ. Това осакатява човешкото богатство и борбеността на нацията.  

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Политика