Запояват сглобката с ремонт на кабинета

Снимка: Пламен Стоименов

От ГЕРБ настояват за смяна на шестима министри след балотажа

Коалиционно споразумение с ясно разписана програма и приоритети е гаранция за оцеляване на “некоалицията”

Лидерите да престанат с ултиматумите

Управленската сглобка ще се наложи да бъде запоена след изборите със смяна на министри в ротационното правителство, за да се намали напрежението между ГЕРБ-СДС и ППДБ, коментираха неофициално пред “Труд news” депутати от управляващото мнозинство по повод на думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов (виж карето, б. р.), че след балотажа ще събере партията на национално съвещание, за да се прецени как и дали продължава съвместното управление.

“Всичко зависи от резултатите в неделя, но ремонт на правителството ще повлияе за сваляне на противоборството, натрупано от предизборната кампания”, казаха пред “Труд news” народни представители от ППДБ. Политически анализатори развиха тезата пред “Труд news”, че много по-вероятно е след балотажа мнозинството в парламента да претърпи промени или поне да се официализира с коалиционно споразумение.

“Ако в крайна сметка се сблъскаме челно по основните ни приоритети, отиваме на избори. Това е резултат от т. нар. “сглобка”. Защото в интерес на държавата е да има редовно правителство. Дали не се налагат определени промени, включително и в състава на правителството, включително и в неговите действия в бъдеще, това ще обсъдим след изборите в спокойна обстановка”, каза съпредседателят на ДБ Атанас Атанасов и така намекна, че по-вероятно е от ПП и ДБ да приемат предложения за смяна на някои министри.

“Призовавам лидерите веднага да престанат с ултиматумите, защото неделя ще мине и трябва да седнат на една маса и да управляват заедно, в името на спокойствието и сигурността на хората. За страната ни е най-важното е да бъде съхранена нейната евроатлантическа идентичност”, заяви по този повод съпредседателят на ДПС Делян Пеевски.

“Труд news” научи, че ГЕРБ държат за спешна смяна на министъра на земеделието Кирил Вътев, на МРРБ - Андрей Цеков, на здравния министър проф. Христо Хинков и на икономиката - Богдан Богданов, както и на електронното управление Александър Йоловски. Преди повече от месец Борисов обвини министъра на спорта Димитър Илиев, че никой не го познава и не е свършено за спорта.

Асен Василев продължава да твърди, че не бива да има никакви промени в кабинета. След него и ротационният министър-председател повтарял същото, но от ГЕРБ смятат, че този път няма да отстъпят и цената да се запази управлението ще бъдат смените на министри. Причината е, че голяма част от представителите на изпълнителната власт не вършели нищо и само нагнетявали напрежение в поверените им сектори.

Според политолога проф. Румяна Коларова, ако ППДБ и ГЕРБ действат рационално, не би трябвало да има никакво преформатиране в сглобката след балотажите.

Много чувствителен въпрос ще бъде изходът от балотажите във Варна и в Пловдив, защото там има директен сблъсък между ППДБ и ГЕРБ, като това със сигурност ще има значение за интерпретацията, към която всяка от двете коалиции ще се ориентира. Какъв ще бъде ефектът, тепърва ще видим, но ако имаме рационални и отговорни политици, не би трябвало да се дестабилизира управляващата коалиция.

“Kinky (б. р. извратената) сглобка изглежда приключи. Ами ако не знаете чужди езици... преведете си го с робот. Аз не се радвам на това. Колкото и перверзна да беше тази некоалиция... все пак свърши и полезни неща. Главно за Украйна. Затова я подкрепях в някакъв смисъл. Но всичко останало беше провал! Kinky... в частния живот няма нищо лошо. В политиката е извращение! Непоносимо и за двете страни!” Това написа във фейсбук журналистът Константин Мишев.

Доц. д-р Борислав Цеков, Консервативен форум, пред “Труд news”: Нужна е нормализация и нова правителствена формула

Сглобката е политически хомонкулус. Тежко е дебалансирана. Цялата изпълнителна власт е в ППДБ. Това ражда гигантски корупционен потенциал. Министър от тази коалиция е под охрана, защото лидерът на коалицията го заплашва, ако не даде 600 милиона на “правилните” фирми без обществена поръчка. Опитът на ГЕРБ и ДПС да компенсират дисбаланса в правителството с активен парламентарен контрол не е решение. Нужна е нормализация и нова правителствена формула, съобразена с реалната тежест на партиите.

Доц. Стойчо Стойчев, политолог, пред “Труд news”: Залповете на Борисов срещу сглобката не вещаят падането на правителството

Според мен ежедневните залпове на Борисов срещу сглобката не вещаят падането на правителството, поне на този етап.

Явно той е под влияние на резултата в София, който за него е безпрецедентен. Кметският стол в София е мястото, откъдето той тръгна в политиката без още ГЕРБ да съществува. Така че за него това е болезнена загуба, макар че може би е очаквал и си е давал сметка, защото тя не дойде изневиделица. Той не отива дори на балотаж, а това е най-малкото, което трябваше да стане. Да загуби балотаж е иди-доди, но не стигне и дотам, което е много силен удар. Така че в тази ситуация е нормално да очакваме такъв тип реакция. Но бих се въздържал да правя заключения от такъв тип реакция, трябва да мине време.

Вчера каза, че от сряда три дни ще решават какво да става. Но винаги, когато се дава време се предполага, че в това време някой нещо ще направи. Никога не го притискаш противника до стената и му даваш нещо, за което той да се хване, за да не се отива към радикалното решение. Само ако ППДБ не дойдат на такива разговори, той може да хвърли оставката на правителството. Но ако те се ангажират, може и да не решат нищо, но самият факт, че ще се говори, означава удължаване на сглобката.

Борисов е прагматичен играч и ще изчака поне до ротацията. Такава процедура няма в конституцията и ще се процедира така - Денков трябва да подаде оставка, после мандатът отива в ГЕРБ и Мария Габриел трябва да предложи кабинет, а това е Божа работа дали ППДБ ще го подкрепят или не.

Вижте какво стана в София, когато се заговори, че ГЕРБ са пак във властта. Чисто партийният им интерес е това да не е така поне 4-5 години. Тази позиция сега - да си опозиция в управлението, да подкрепяш без да имаш министри, е най-добрият вариант. Хем си гарантираш, че можеш да блокираш всякакво решение, хем си гарантираш, че няма да те изчегъртат и преследват. Ако Борисов влезе с пет министри сега, след една година ГЕРБ няма да го има. Както изчезна наполовина в София, така ще стане и в цялата страна.

Според мен няма никакъв натиск ДПС да влезе в правителството. Делян Пеевски може да си позволи лукса да говори каквото и да е в рамките на тази автономност, която му е дадена. ДПС винаги е имало друг дневен ред - да демонстрира, че от него властта зависи, а не че има министри в нея. Самият Делян Пеевски знае, че като се ангажира ДПС с постове, това генерира протести, самият той е бил най-големият обект на такива протести преди 10 години, без да е направил каквото и да било. А представете си какво щеше да стане, ако беше поуправлявал малко...

Проф. Харалан Александров, социален антрополог, пред “Труд news”: Тези избори са колективна, обратна връзка към участниците в управлението

Сглобката не може да остане сглобка

Според мен това, което Борисов каза е, че сглобката е нелигитимна форма за управление. Това е дума, с която се опитваме да назоваваме нещо, което е форма на скрита коалиция. В този смисъл - да, разбира се че трябва да има истинска коалиция. Тя трябва да бъде обявена, трябва да бъде договорена и трябва да си функционира по правилата на демокрацията. Как точно ще изглеждат отношенията вътре и какво ще бъде разпределението и съответно участието на партиите в тази коалиция, разбира се ще зависят от резултатите на балотажа на изборите.

И ми се струва, че при едни паритет или при някакво разпределение на влиянието в полза на едната или другата формация, които са част от тази сглобка-коалиция, е редно да бъде отразено в новата ситуация, тъй като изборите са нещо като моментна снимка на нагласите в обществото и влиянието на различните партии.

В момента има силен дисбаланс между реалното влияние в обществото и между представителството в този кабинет. Там е свърхпредставена “Продължаваме промяната” за сметка на ГЕРБ, на СДС, на ДБ дори, а ДПС изобщо го няма. В парламента, както виждаме, нещата не стоят така. Там е много изразена ролята на ГЕРБ и на ДПС в лицето на Делян Пеевски, който очевидно е в лидираща позиция по отношение на конституционната ревизия и този дисбаланс при представителството в кабинета пречи на всичко - пречи на управлението, намалява и ерозира неговата легитимност, вероятно затръднява и придвижването на конституционните реформи.

Всичко ще стане по-лесно, ако реалистично е отразено истинското влияние на партиите в обществото и мисля, че тези избори са такава колективна, обратна връзка към участниците в това управление. Ако те я приемат и се съобразят с посланието на гражданите, ще бъде по-добре. Ако не я приемат, вероятно отново ще трябва да дадат корекции, но ще стане по-трудно и има риск сглобката да се разтури. Тя не може да остане сглобка. Тя трябва или да се разпадне, или да стане коалиция.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов от Ловеч: Сглобката не съществува заради безпринципното поведение на ППДБ

Да си мерят приказките, предупреди Борисов

Национално съвещание решава в сряда да остане ли ГЕРБ заедно с “Промяната”

Редица решения на Министерския съвет не се съгласуват с нас. Сглобката е в тотален разпад, съобщи в Ловеч лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

“За мен сглобката в момента не съществува заради безпринципното поведение на ППДБ. Те призовават всички срещу ГЕРБ. Знам къде са им аверите, приятелите, срещат се по вили и кръчми тайно - нека да го правят. Аз не виждам смисъл да се срещам повече с тях.” Това обяви в Ловеч лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.

“В сряда ще направя национално съвещание, за да преценим дали имаме нужда повече да бъдем заедно и да носим отговорност с хора, които плашат собствените си министри.

“Повече няма да допускаме някой да говори лъжи по наш адрес, а ние да мълчим. Всичко добро, което се случи в Народното събрание относно евроатлантическата ориентация, се случи благодарение на ГЕРБ. Вчера на Министерски съвет са гласували за "Страйкърите", без да има решение на НС, това е юридически казус и нарушение. Направили са го само, за да се покажат на някого”, каза още Борисов.

Той припомни, че навсякъде ГЕРБ са обещали, че ще направят АМ “Струма”, “Хемус”, Велико Търново - Русе и Ботевград - Мездра - Монтана - Видин. “Пътен възел Ловеч - Плевен от АМ “Хемус” с много малко усилия през лятото можеше да стане прекрасно съоръжение, да е магистрала. Гледам го как стои и ще стои сигурно още години, докато се разруши. В неделя ще бъде вотът за това. Без “Хемус” и други инфраструктурни проекти - ние няма да подкрепим бюджета”, категоричен бе Борисов.

“Навсякъде мърсуват с всякакви партии само и само да са срещу нас. Много преди изборите в София предложихме на ППДБ да издигнат кандидат, различен от родата на Държавна сигурност. На Кирил Петков му казах: “Кандидатирай се ти и ГЕРБ няма да издигне кандидат.” Поискахме да е кандидат, различен от внука на Държавна сигурност”, разкри Борисов.

По думите му, ако се е случило нещо добро в този парламент относно евроатлантическата ориентация, случило се е благодарение на ГЕРБ.

“Вчера са гласували за “Страйкърите”, без да се е произнесъл парламентът. И ще направят такъв юридически казус само и само да се покажат пред някого”, предупреди лидерът на ГЕРБ.

“Приказват по телевизиите неща, които няма да станат. Как ГЕРБ са виновни за това, че техният зам.-министър отива и мърсува, отива и снима с личния си телефон в нарушение на неговата заповед. А представете си, “колега Атанасов”, че аз отида и снимам там с моя телефон, щеше ли да отидеш спокойно на избори? На Атанасов му казах, че когато беше в коалиция с БСП, а Нинова беше вицепремиер, нито за Македония гласуваха, нито оръжие за Украйна”, добави той.

“Да си мерят приказките. Ще мине неделя и ще решаваме”, каза още председателят на ГЕРБ.

“Те си бламират вътрешния министър, а в същото време не искат да коментират защо министър, който държа да кажа, че не съм чувал и виждал, ходи с охрана. Притискан и плашен от депутати. Това не ги интересува, не се коментира. Уважаемите богини, принцеси и всякакви умни и красиви, да бъдат така добри, когато излязат и клечат пред президентството и подкрепиха президента Радев, това било нормално. А аз само се пошегувах, че изборът в уж синята София ще е между държавна собственост и Държавна сигурност. И настана хаос, който си го има от 3 години. Ами те (ПП) в Хасково са заедно с БСП. Заедно с проруруските партии бранят “Лукойл” и го бранят с всички средства”, а в същото време бензинът е 3,30 лв.”, недоумява Борисов.

“Имаме бас с Кирил Петков. И двамата не пием, за бутилка уиски. Казах му, че така, както прави, ще отидат на балотаж с Ваня и ще загубят София”, разкри Борисов.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения