Заради драстични диети: 13% от младите българки са с тегло под нормата

Увеличава се процентът на затлъстелите деца над 5 години

Почти 13% от българките на възраст между 19 и 29 г. са с тегло под нормата, установило представително проучване на Националния център за обществено здраве и анализи. Резултатите бяха съобщени на 11-ия Конгрес по хранене в курорта "Св. св. Константин и Елена" край Варна. 

"Това е нов и сериозен проблем, за решаването на който трябва да се предприемат мерки, защото процентът на жените в детеродна възраст с поднормено тегло далеч надвишава считаните за нормални 5 на сто", каза проф. Веселка Дулева, началник отдел "Храни и хранене" в НЦОЗА. Според нея основната причина са силно рестриктивните диети, на които често се подлагат младите дами.  

Наред с това актуален остава и проблемът със затлъстяването на населението. България е в средата на европейската класация, като се наблюдават промени във възрастовите групи, които са засегнати. Сравнителен анализ между 2014 и 2020 г. сочи, че при децата от 1 до 5 г. относителният дял на затлъстелите намалява с близо 2,5 пъти, докато при подрастващите от 5 до 19 г. се отчита ръст. Между 28 и 30 на сто от българчетата страдат от наднормено тегло, като повечето от тях са момчета, посочи Дулева. При жените най-проблемен е периодът между 60 и 65 г., а при мъжете той се появява по-рано. Като цяло обаче за 6 г. делът на затлъстелите възрастни хора у нас е намалял с 2%, а страната ни е с по-добри показатели от държави като Италия, Испания и Франция. 

В модела на хранене у нас обаче все още има сериозни дефицити – консумираме малко пълнозърнести храни, риба, мляко и много сол, захар и наситени мазнини. За да промени картината, центърът работи по редица програми за превенция на наднорменото тегло. По една от тях са въведени стандарти за храната, която се сервира в яслите, градините и училищата. В менюто има по-малко сол и мазнини, но в него не фигурират нови модни продукти като чия, киноа, амарант. "Тези псевдо зърнени храни не са характерни за региона ни, лещата, просото и други родни зърнени храни са по-добрият избор", категорична бе проф. Дулева.   

Тя допълни, че за да работи мозъкът добре, човек трябва да приема минимум 130 грама въглехидрати дневно – бобови храни, хляб, макарони. За възрастните хора е полезно 50% от зърнените храни да са пълнозърнести, защото периодът им на разграждане е по-дълъг.  За да е здравословно менюто, трябва да се ограничи приемът на захар, сладкиши, сиропирани храни и подсладени газирани безалкохолни напитки. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве