Заради новите правила на държавната помощ туроператори планират да съдят държавата за милиони

Фирмите имат 1 месец, след като вземат парите да ги върнат на своите клиенти

Туроператори планират да съдят Министерство на туризма заради новите правила за държавна помощ, с които ще бъдат раздадени 16,5 млн. лв., предвидени за разплащане на компаниите за предплатени, но неосъществени ваканции заради пандемията от COVID-19 в периода от 1 март до 31 декември 2020 г. От бизнеса са категорични, че мнението на вече наети от тях юристи е, че трите нови изисквания, на които трябва да отговорят компаниите, за да получат средства, които да върнат на своите клиенти, противоречат на нотификацията на държавната помощ, разписана от Европейската комисия.

Според адвокатите ни имаме голям шанс да спечелим подобни дела и тогава държавата няма да даде само предвидените 16,5 млн. лв., а много повече, обясни представител на бранша пред „Труд“, който пожела да остане анонимен. Защото сега сумата е крайна и е максимум 16,5 млн. лв., колкото всъщност остана неусвоена от първия транш, раздаден през март тази година от предвидените тогава 51 млн. лв. В случай на съдебни дела обаче държавата ще трябва да покрие максимума от допустимите 15 на сто на всяка фирма, която спечели подобно дело и общата сума може да надхвърли тези предвидени 16,5 млн. лв. Освен това компаниите могат да поискат и още пари за пропуснати ползи, категорични са юристите ни, допълни друг представител на сектора.

През последните няколко седмици туроператорите от две сдружения – Обединение „Бъдеще за туризма“ (ОБТ) и Българска асоциация на туроператорите и туристическите агенти (БАТА) протестират срещу приетите нови условия за отпускане на държавна помощ за връщане на пари към техните клиенти. Според организациите условията са неизпълними, ще доведат до фалити и загуба на пари за хиляди клиенти, както такива, които очакват пари в брой за неосъществени пътувания, така и други, които са приели ваучери, тъй като при евентуални банкрути и техните ваканции ще бъдат провалени.

От Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти (АБТТА) пък са категорични, че условията са законни и гарантират честно разпределяне на средствата. Организациите се обвиняват взаимно, като ОБТ и БАТА твърдят, че около двайсетте членуващи фирми в АБТТА са малки, работят не като туроператори, а като консолидатори на туристически услуги т.е. продават хотели и транспорт, а не пакети, съсредоточени са в изходящия туризъм и вече са взели възможния максимум от държавната помощ и затова не се интересуват дали конкуренцията им ще фалира. Според АБТТА пък новите правила са много справедливи, защото няма да позволят злоупотреби, а фалитите на фирми, до които могат да доведат са нормален бизнес процес.

Междувременно днес от Министерство на туризма се очаква да публикува подробните изисквания, по които ще кандидатстват фирмите за помощта от 16,5 млн. лв., които са само и единствено за разплащане с техните клиенти. "Труд" вече разполага с документите. Остават трите спорни условия – към 5 април фирмите да са осчетоводили всички дължими суми, което според част от туроператорите противоречи на Закона за счетоводството, към тази дата да са нямали ликвидни средства, с които да се разплатят със своите потребители, което според туроператорите би означавало, че те вече са във фалит и нямат нужда от държавната помощ, както и към 5 април сумата, която дължат да представлява невъзстановима сума от доставчиците на туристически услуги.

Фирмите ще имат възможност да кандидатстват от 10 часа на 2 юли до 16.30 часа на 16 юли или 14 календарни дни през системата СУНИ, като документите трябва да се подпишат с квалифициран електронен подпис. Фирмите, които получат помощта ще трябва да върнат средствата на своите клиенти в рамките на 1 месец от взимането им. Ако в следващите 5 години техни контрагенти и партньори им ги върнат, сумите ще трябва да се дадат обратно на държавата. В случай на настъпило застрахователно събитие – също, пише в условията за кандидатстване.

Помощта се дава само на туроператори и за разлика от предните два пъти, в които бе отпусната държавна помощ – първо с максимален размер 1 на сто от оборота за 2019 г. и вторият – 4 на сто, а за помощта кандидатстваха и туристически агенти. Максималната сума, която един туроператор може да вземе е 15 на сто от оборота за 2019 г., но само до този размер на сумата, за който има доказателства, че ги дължи на своите клиенти.

Заявленията за държавна помощ ще се разглеждат по реда на постъпване, като в случай на пропуски или нужда от допълнителни доказателства фирмите ще имат 10 дни да ги отстранят. Ако това не се случи – няма да получат и пари.

За да получат средства освен, че трябва да отговарят на всички правила за държавна помощ, фирмите не трябва да дължат и пари на хазната, на Столична община или на общината, в която е регистриран по седалище туроператорът.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм