Заради проблем: Отложиха изстрелването на Starship, най-мощната ракета, правена до сега (ВИДЕО)

Частната компания SpaceX на милиардера Илън Мъск планираше да извърши днес, 17 април, първия космически тест на гигантската ракета за многократна употреба Starship - най-големия и най-мощен подобрен апарат, създаван от човечеството до момента. Предвиждаше се изстрелването да бъде извършено не по-рано от 16:20 ч. българско време от космодрума на фирмата, наречен Starbase, който се намира край градчето Бока Чика в Южен Тексас. Проблем с налягането в първата степен на ракетата обаче доведе до спиране на обратното отброяване 40 секунди преди излитането и отлагане на тестовия полет с поне два дни.

Starship е експериментална двустепенна свръхтежка ракета, състояща се от две части: ракета-носител Super Heavy, ускорявана от 33 метанови двигателя Raptor и орбитален модул Starship, задвижван от 6 броя Raptor, три от които са оптимизирани за работа в условията на вакуум. Системата е два пъти по-мощна от ракетата Saturn V, изпратила американските астронавти към Луната в рамките на космическата програма Apollo. За разлика от нея обаче тя е създадена с цели да бъде изцяло за многократна употреба, т.е. на Земята да може да се приземява и ракетата-носител Super Heavy (по подобие на Falcon 9), и нейния орбитален сегмент Starship.

Планираният за днес интегриран тестов полет стана възможен, след като в петък американския аерокосмически регулатор FAA издаде на SpaceX 5-годишен лиценз за изпитания на ракетата и отвъд пределите на земната атмосфера. До момента компанията на Мъск е извършвала само пет пробни изстрелвания и приземявания на втората степен, която се издигна на височина от около 10 км., след което само веднъж успя да кацне (на 5 май 2021 г.), без да експлодира. Ракетата носител Super Heavy от своя страна никога не се е отделяла от Земята.

Програмата максимум за първия тестов полет е Super Heavy да ускори втората степен Starship и след нейното отделяне да извърши контролирано "кацане" на морската повърхност в Мексиканския залив на 30-35 км. от бреговете на Тексас. След това обаче SpaceX няма да се опитва да "спасява" и да използва повторно ракетата носител.

Междувременно Starship ще се опита да се издигне на височина от 235 км. над земната повърхност и да набере почти орбитална скорост. Планирано е апаратът да изключи двигателите си 9 минути и 20 секунди след старта, да лети в космоса около един час, след което да навлезе обратно в атмосферата над Тихия океан. При добро стечение на обстоятелствата Starship също ще се опита да извърши "меко" кацане върху морската повърхност на около 225 км. северно от хавайския остров Оаху. Планирано е цялостното времетраене на първата тестова мисия на ракетата да е около 90 мин.

Когато бъде окончателно завършен, Starship ще бъде способен да извежда в ниска орбита полезен товар до 150 тона, а също така да извършва междупланетни полети, след като бъде презаредена с гориво в околоземното пространство. За момента обаче технологията за това все още не е изпробвана в реални условия.

Предвидено е също така модифицирана версия на Starship да бъде използвана от NASA като пилотиран спускаем модул по време на експедицията Artemis III през 2025 г., чиято цел е връщането на американските астронавти на повърхността на Луната. По-далечните планове на SpaceX и Илън Мъск е да използват системата за пилотирани полети до Марс и колонизация на Червената планета.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука