Заразени сеят маймунска шарка

95 на сто от случаите са при мъже

Инфекцията протича с обриви, които се превръщат в мехури, пълни с течност

След боледуване се придобива имунитет

Тлеещи огнища, в които има заразени носители на вируси с лека симтоматика, разпространяват маймунска шарка. Това обясниха инфекционисти като причина за регистрирането на случай в България. Според шефа на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова може да се очакват и други случаи на заболяването, тъй като “инфекцията тлее”.

Мъжът, който беше диагностициран у нас с маймунска шарка, не е излизал в чужбина и не дава данни за сексуални контакти през последния месец. Заразеният е на 37 години, той не е настанен в болница, изолиран е в дома си за три седмици, съобщиха здравните власти.

Инфекционисти коментираха пред “Труд news”, че няма ваксина срещу маймунската шарка и че е опасно възрастни да бъдат имунизирани срещу вариола, заради странични действия на препарата срещу едра шарка.

 Маймунската шарка е рядко вирусно заболяване, което причинява симптоми на остра вирусна инфекция, а по тялото се появява обрив, който наподобява пъпки или мехури.

През 2022 г. за пръв път в Европейския съюз и по света са докладвани голям брой случаи в държави, в които заболяването не е било разпространено. По време на епидемията през 2022 г. в ЕС са съобщени над 20 000 случая. Тези случаи не са свързани с пътувания до места, където в миналото е било известно, че циркулира вирусът на маймунската шарка.

Инфекцията се предава при директен контакт между болен и здрав човек. Тя протича с неразположение, но обривните лезии са по-едри. Не е толкова опасна за хората, колкото човешката вариола. Но все пак може да бъде тревожна за онези, с подтиснат имунитет, бременни жени и деца под 1 година. Това каза ръководителят на Лаборатория по инфекции на мозъка в Берн д-р Аспарух Илиев.

Това, което се знае от случаите на маймунска шарка преди две години, е, че 95% от случаите са при мъже и след полови контакти на мъж с мъж, обясни още д-р Илиев. Той обаче подчерта, че инфекцията се предава не само по този начин. “Нормален контакт на кожа с кожа също може да я предизвика”, допълни специалистът.

Хората с маймунска шарка често имат комбинация от повишена температура, главоболие, втрисане, изтощение, подуване на лимфните възли, болки в гърба и болки в мускулите, лезии на лигавиците и кожен обрив. Той може да се появи преди или след другите симптоми и обикновено е разположен по лицето, ръцете, краката, около гениталиите или ануса. Обривът трае от 2 до 4 седмици. Ето защо заболелите трябва да останат изолирани в продължение на 21 дни.

Кожните лезии често се появяват първо като петна, които се превръщат в пълни с течност мехури, след което се образуват корички и струпеи, преди кожата да заздравее напълно. Повечето хора, които се разболеят от маймунска шарка, се възстановяват без усложнения.

След преболедуване се придобива траен имунитет.

Доц. Атанас Мангъров, инфекционист, пред “Труд news”: Заболелите основно са млади хомосексуалисти

Маймунската шарка се причинява от вирус, който е от групата на поксивирусите, от същата група е и този, причиняващ вариолата.

Няма ваксина срещу маймунска шарка, не е състоятелна и тезата на онези, които твърдят, че ваксината срещу вариола има ефикасност до 85% при тази инфекция. Тя е опасно да се прави на възрастни, тъй като има много странични действия. Тази ваксина може да предизвика постваксинален енцефалит.

Маймунската шарка е самоограничаващо се заболяване, не се лекува с нищо, просто минава. Не протича особено тежко.
Заболелите от маймунска шарка основно са млади хомосексуалисти.

 

Проф. Ива Христова, директор на Националния център по заразни и паразитни болести, пред “Труд news”: Няма специфична ваксина срещу заразата

 

Случаят няма да е последен за тази година. Пациентът се е заразил от някого, а епидемиологичното проучване не го е намерило. Фактът, че не е открит източникът значи, че има единични случаи на зараза и съответно ние хващаме само тези, при които протича по-тежко. Тоест има и немалка скрита заболяемост.

Хубавото е, че този пациент осъзнато се е изследвал и се е самоизолирал вкъщи, за да не предава инфекцията.

Не се предвижда контактните лица да подлежат на изолация, все пак контагиозният индекс не е много висок, така че не е задължителна карантината. Не всеки, които се зарази осъзнава, че има проблем и стига до диагноза. Изследването на вируса е и от материал от съдържанието на тези обриви.

След голямата епидемия през 2022 г., която обхвана целия свят, все пак, макар и силно намалено, продължава предаването на вируса в доста по-широк ареал от нормалното му разпространение, което принципно е в Африка. Спрямо многото случаи тогава, силно намалели макар, в света остават единични такива тлеещи огнища. Хората не са се заразили отвън, не са внесли инфекцията, заразата е тук.

Трябва да се отбележи, че това са предимно хомосексуалисти, над 90% и над 50 на сто от заболелите са с HIV/СПИН-инфекцията, с увреден имунитет.

Не се предава по полов път, а от директен контакт с обривите по време на полов акт, от контакт със съдържимото в обрива, където е вирусът.

Няма специфична ваксина. Изследванията показват, че имунизираните срещу вариола, но това е до 1980 г., когато беше радикирана, прекарват по-леко заболяването.

Основното е ограничаването на рисковото поведение и избягване на контакти с хора с обривни единици. Това касае и предаването на всички останали видове шарки. Заразяване по въздушно-капков път не е изключено, но той е доста по-неефективно, предава се и от майката на плода, но тези случаи са много редки.

През 2022 г. у нас имахме 6 случая, това са пациентите, които са се сетили да се обърнат за помощ към лекар, в пъти повече със сигурност са били инфектираните лица.

По света тогава заболелите бяха над 86 хиляди, а в Европа над 25 хиляди. Сега са около 500 души в целия свят, т. е. в пъти е спаднала заболяемостта. Но остават тлеещи единични огнища с единици заразени. Но няма повод за тревога, защото един човек не може да зарази много хора.

 

Проф. Тодор Кантарджиев, бивш директор на Център по заразни и паразитни болести, пред „Труд news”: Опасността е в поведението на неразумни млади мъже

 

По повод регистрирания случай на заразен с маймунска шарка в София, мога да кажа, че повод за притеснение няма. Защото първо, още когато бях директор на Националния център по заразни и паразитни болести, въведохме лабораторна диагностика с PCR още преди най-приказващите сега, да бяха чували за нея.

Опасността е в поведението на неразумни млади мъже.

Трябва да се избягват хора с данни, че са се върнали от чужбина и са участвали в масови мероприятия на свободно поведение. 
Едно такова заболяване обикновено може да се прикрие в затворени колективи на хора с много близки отношения, но това не може да продължи много дълго, защото винаги ще има проява на заразяване на някой, който ще поиска лечение и съответно регистрация на заболяването.

Важното е, че то не може да се предаде от човек на човек преди да са се появили обриви по кожата. Тези няколко дни преди появата им човек не е заразен и не може да предаде маймунската шарка на околните.

Също така, случайно заразяване може да стане изключително рядко, в смисъл, някой да е пипнал дръжка на врата и да се е заразил.

Местната РЗИ регистрира бум за седмица

 

Във Варненско плъзнаха чревни инфекции

 

25 деца са заразени със салмонелоза в детски градини във Варненско.

Двойно повече са регистрираните чревни инфекци във Варненско за седмица. Само от 7 до 13 юни местната Регионална здравна инспекция е регистрирала салмонелоза при 25 лица, 22-ма са с ентероколити, отчита се и кампилобактер.

Всички случаи на салмонелоза от миналата седмица са в детски градини, отчитат от РЗИ.

Казват, че пробите от персонал и натривките от повърхности по-скоро сочат, че източникът е самата храна. Заразяването обикновено става чрез недобре обработени продукти като яйца от болни кокошки.

Записани са и близо 40 души с варицела или двойно повече от началото на месеца. 8 са с коклюш, има и морбили.

Случаи със салмонелоза вече са регистрирани в 11 европейски държави.

Това съобщи Европейският център за профилактика и контрол на заболяванията, предадоха белгийските медии.

Те посочват, че преди две седмици австрийските здравни власти са изразили загриженост за възможна връзка между салмонелозата и пилешките продукти от Полша.

Оказа се, че почти всички заболели са яли кебапчета, приготвени от полско пилешко месо.

Смъртността достига до 10% в световен мащаб

 

Шарката тръгва от маймуни в зоопарк още през 1959 г.

Нулевият пациент на шарката са маймуни

 

Болестта е идентифицирана за първи път през 1959 г. в зоопарка на Копенхаген сред маймуни. Това е причината тя да бъде наречена и с това име, макар че при естествени условия боледуват предимно някои африкански видове гризачи.

Първите случаи на шарката при хора са наблюдавани през 1970 г. Около 30 години след това в САЩ възниква епидемия. В няколко средноамерикански щата заболяват около 50 души. Всичките са си закупили прерийни кученца от магазин за домашни любимци.

Освен хора и маймуни, от този вид шарка боледуват най-вече африкански видове плъхове и катерици, които представляват и резервоар на вируса.

Хората боледуват от маймунска шарка предимно в отдалечените села от Централна и Западна Африка, в близост до тропическите гори. Там имат контакт със заразени животни, предимно от гризачи, домашни любимци и примати, чрез контакт с кръвта на животното или чрез ухапване. Традициите местното население да консумира диви гризачи са причина за заразяване при дране и консумация на животните. Проучване в Демократична република Конго установява, че 72% от случаите на заразяване са в резултат на контакт с животни. Останалите 28% от хората са се заразили при пряк контакт помежду си. За разлика от едрата шарка, при маймунската не е наблюдавано аерогенно заразяване.

Трудно може да бъде предсказан ходът на болестта и да се прогнозира появата на усложнения. Смъртността достига до 10%.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения