Захарова: Изявленията на западните страни за предоставяне на гаранции за сигурност на Украйна са празни и необосновани извинения

Изявленията на западните страни за предоставяне на гаранции за сигурност на Украйна са празни и необосновани извинения, заяви говорителят на руското външно министерство Мария Захарова, съобщават руски медии.

"Гаранциите за сигурност предполагат думите "гаранции" и "сигурност" и заедно те също предполагат редица определени характеристики, но тук не са. Тук никой дори не може да каже нищо по този въпрос, така че това са празни, абсолютно неподкрепени извинения, които стават все повече и повече“, каза дипломатът по радио Спутник.

Захарова обърна внимание и на изявлението, направено във вторник от представителя на външната служба на Европейския съюз (ЕС) Петер Стано, че Европейският съюз не може да гарантира сигурността на Украйна, тъй като тя не е военна организация.

Както посочи официалният представител на руското външно министерство, в момента ЕС не е в състояние да гарантира нещо дори директно в рамките на самата асоциация поради "политическа идеологическа задънена улица". "Те не могат да си гарантират нищо, те не могат да гарантират стабилно снабдяване с енергийни ресурси, от които се нуждаят, както тялото се нуждае от кръв. Те не могат да гарантират това. Те дори не могат да си позволят да разследват, за да установят кой подкопа тяхната енергийна сигурност. Те самите станаха васали на една метрополия“, подчерта дипломатът.

Както каза по-рано ръководителят на кабинета на президента на Украйна Андрий Йермак, Киев ще започне консултации относно гаранциите за сигурност със страните, подписали декларацията, на срещата на върха на НАТО във Вилнюс през следващите седмици. На 3 август Ермак обяви началото на консултации със САЩ относно гаранции за сигурност. Според него този процес ще създаде модел за други партньори.

В кулоарите на срещата на върха на НАТО, проведена на 11-12 юли във Вилнюс, Групата на седемте прие декларация за дългосрочни гаранции за сигурност на Украйна. В документа по-специално се казва, че Киев трябва да получи значителен военен потенциал. По-късно украинският президент Володимир Зеленски обяви, че към инициативата са се присъединили още 12 държави: Белгия, Дания, Ирландия, Исландия, Испания, Холандия, Норвегия, Португалия, Румъния, Финландия, Чехия и Швеция.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Русия