Защо да е невинен Шишков за детето, убито от ток

Иван Шишков не чувства вина за трагедията.

2 години без обвинения за смъртта на 16-годишния Людмил в София

Главният архитект на район “Триадица” подаде оставка, но бездействието също е престъпление

Чакат се експертизи по делото

Повече от 2 години, след като ток от шахта уби 16-годишния Людмил Митков посред бял ден в София, няма обвинени за трагедията. Разследването търси доказателства кои са работниците, снимани от камера да отварят капака на шахтата с кабела убиец няколко дни преди инцидента, но не е ясно дали ще стигне и до длъжностни лица, които с действия или бездействия са съпричинители на смъртта на Людмил. А това са главният архитект на община “Триадица” Иван Шишков, чиновничката, която през 2011 г. го е замествала и е разписала хвърчащата бележка и която е послужила на служителите от бившето енергодружество ЧЕЗ да разрешат захранване с ток на павилиона.

На това място по чудо не са загинали още хора, твърдят специалисти.

Но бездействието на Шишков е и за нещо повече. Три години поред преди да загине детето, 6 пъти главният архитект Здравко Здравков пращал искания до всички районни кметства да премахнат бараки като тази на тротоара пред болница “Иван Рилски”, самият шеф на болницата проф. Дечо Дечев е настоявал за това пред община “Триадица”, новоизбраният през 2019 г. районен кмет също поискал махането на незаконния преместваем обект, само арх. Шишков през цялото време не разбрал каво се случва на територията, за която отговаря. Затова пък той първи си подаде оставката след трагедията с Людмил и до ден днешен се опитва да се измъква сух с фразата, че не чувствал никаква вина, но трябвало да направи този жест, защото щяла да избухне война между институциите.

Людмил Митков загина на 14 февруари 2021 г., когато по обед с баща си Снежан се връщат от работа. Момчето стъпва върху капака на шахта на бул. “Иван Евстатиев Гешов”. Пада на земята, посинява закарван е бързо в шоковата зала на близката Военна болница, където почива.

“Минахме по пешеходната пътека. Стъпихме на шахтата, а тя беше покрита със сняг. Мен също ме хвана ток. Имам свидетели за това. Нещата не могат да останат така, трябва да се намери виновен. Днес е синът ми, а утре може да е някой друг. Не пожелавам тази болка на никой. После ни казваха, че три дни шахтите са били отворени. Ще си търся правата по закон и ред. Много хора ще ме подкрепят”, разказа почерненият баща Снежан, който вече 2 години се надява на справедливост.

Столична община направи свое разследване, което установи, че 5 незаконни павилиона в двора и на тротоара пред болница “Свети Иван Рилски” са свързани с електрическата мрежа с разрешение на община “Триадица”. За начина на захранване на двата обекта с електричество липсват проекти и разрешения, а обектите са изцяло незаконни. От шахтата убиец, разположена близо до светофарната уредба на мястото на инцидента, са били изведени два електропреносни кабела. Тези кабели са поставени надземно и прокарани по тръбно-решетъчно ограждение и уличен стълб до двата частни търговски обекта.

Въпреки протестите на близките, виновен за смъртта на Людмил все още няма.

По време на разследването стана ясно още, че будката за цветя и ядки “Орехчето” е собственост на варненска фирма и е изцяло незаконна. За да є се подаде електричество, трябва да има няколко документа, които липсват и най-важният от тях е удостоверението за въвеждане в експлоатация.

Тези ужасяващи факти накараха тогава столичният кмет Йорданка Фандъкова да възкликне: 

“Така и аз ще се присъединя към хората, които задават въпроса как ЧЕЗ подава ток към незаконни обекти”. Главният архитект на София Здравко Здравков допълни: “В проверката, която направихме в ЧЕЗ, стана ясно, че обектът е свързан със служебна бележка. Такова чудо в Закона за устройство на територията няма. Служебна бележка се приравнява на бележка за баня. Това е пълен абсурд. Именно това е послужило на ЧЕЗ да ги свърже като един законно изграден обект”. Фаталната бележка е подписана от Елена Траянова - тогавашен началник на отдел “Устройство на територията, кадастър и регулация” в общината “Триадица”, която замествала арх. Шишков и се подписала със запетайка. Това е също е огромно нарушение, тъй като само главният архитект на общината може да издава разрешения и дори да е бил в отпуск и да е оторизирал някого да го замества, друг чиновник няма такива пълномощия. В подобни случаи само се чака служебното лице да се върне от отпуск.

По разследването на случая са назначени сложни експертизи, част от които не са приключили. На специалисти от сектора по “Киберпрестъпност” на ГДБОП е възложено да изследват записи от улични камери. На тях са заснети работници, които отварят шахтата и работят по кабелите, но видеото е с лошо качество и специалистите се мъчат да изяснят картината. Още през първите дни са иззети огромни количества писмени документи и не е ясно дали техният анализ е приключил.

Аналогичен случай преди 6 години

Обвиниха шефове от АПИ за лампата убиец в тунел

Двама шефове и четирима отговорни служители от Агенция “Пътна инфраструктура” бяха обвинени за ръждясалата метална греда и лампа, убили 64-годишната столичанка Елена Михайлова в тунел “Ечемишка” на магистрала “Хемус” през 2017 г. Прокуратурата им повдигна обвинения за т. нар. виновно съпричинителство, защото са имали задължението и отговорността да предприемат някакви действия, за да не се стига до такъв фатален инцидент. Открити бяха документи, доклади и становища, които показваха, че години по-рано е трябвало да започне ремонт на осветителната конструкция, но чиновническото бездействие е довело до смъртта на жената. Наказателното дело е в съдебна фаза, а по гражданското дело за обезщетение АПИ бе осъдена да плати 600 000 лева.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право