Защо интубацията е опасна за пациентите с COVID-19

Все повече лекари по света се противопоставят на устройствата за механична вентилация (УМВ)

Един от основните страхове, увеличаващ паниката около новия коронавирус, е, че в случай на увеличение на броя на пациентите ще има недостиг на устройства за механична вентилация (УМВ). Лекарите по света обаче все повече се противопоставят на прилагането на тази процедура при пациенти с Сovid -19.

Немският пулмолог Томас Фошаар, председател на асоциацията на пневмологичните клиники и главен лекар на клиниката за белодробни заболявания, даде подробно интервю за вестник Frankfurter Allgemeine, в което обяснява защо инвазивната вентилация може да бъде опасна за белите дробове.

„Инвазивната вентилация е вредно по същество за пациентите. Дори ако УМВ е настроен оптимално и грижите са идеални, лечението води до много усложнения. Белите дробове са чувствителни към две неща: прекомерно налягане и прекомерна концентрация на кислород във подавания въздух. Освен това трябва да прилагате седативни лекарства на пациента по време на вентилация и така го лишавате от нормално функциониране. Той вече не може да яде, да пие и да диша сам. С УМВ въздухът се вкарва в дробовете с прекомерно налягане. При спонтанното дишане се случва точно обратното: въздух навлиза в белите дробове чрез отрицателно налягане. Дихателната недостатъчност в терминален стадий често се причинява от твърде високо налягане и излишък на кислород. Така че винаги е по-добре да дишате сами.

За съжаление, към момента само 20-50% от пациентите с Covid-19, на които е приложена механична вентилация, са оцелели. Като се има предвид това, трябва да се запитаме: свързано ли е с тежестта и протичането на самата болест или може би това е от избрания метод на лечение? Когато прочетохме първите проучвания и доклади от Китай и Италия, веднага възникна въпрос защо интубацията е толкова често срещана там. Това противоречи на нашия клиничен опит с вирусна пневмония".

Трябва да се отбележи, че неинвазивната вентилация, се оказва по-ефективна при коронавирус, но се използва много по-рядко поради опасения, че медицинският персонал може да се зарази от пациента чрез капчици, които влизат във въздуха. Ето какво мисли Фошаар за това:

„Това е неетично. Не можем да жертваме благополучието на пациента заради благополучието на персонала. Освен това е безсмислено. Опитните пулмолози и персоналът за интензивно лечение могат да поддържат ниски нива на замърсяване във въздуха.

А ето какво пише за това канадският лекар, доцент от университета в Куинс в Кингстън и бившият ръководител на отделението за интензивно лечение в една от болниците в Онтарио, д-р Мат Строс:

„Още УМВ!“ – крещяха репортерите в Twitter. "Да, още повече УМВ!" им отговориха политиците. Аз съм лекар, специалист в областта на интензивното лечение, специализиран в използването на такива устройства. Поласкан съм от вниманието, което получават нашите уреди, но се страхувам, че сегашният шум ми напомня за нещо като паника, подобен на онзи в началото на март, когато се блъскаха да изкупят тоалетната хартия. Когато пандемията Covid-19 в западния свят стане история, не мисля, че „масовото увеличение на производството на УМВ“ ще бъде отбелязано като спасителна мярка. Нека обясня защо.

Вентилаторите не лекуват заболявания. Те пълнят дробовете ви с въздух, когато не можете да си поемете дъх. В обществения ум те са свързани с белодробни заболявания, но в действителност това не е най-често срещаната или най-подходящата употреба за тях.

Има много причини, поради които човек сам не може да напълни дробовете си с въздух. Може би основната и сериозната от тях е операция в областта на корема под обща анестезия. Друга причина е кома, причинена от интоксикация с наркотици или нараняване на главата, което също изисква механична вентилация. Но сега със съжаление можем да кажем, че няма доказан начин за лечение на Covid-19 и можем да кажем още, че използването на УМВ за лечението на пневмония, породена от коронавируса, е път до никъде.

За опасността, която УМВ представлява за белите дробове на човек, д-р Щраус съобщава следното:

Когато механично издухваме въздух в увредените ви бели дробове по-бързо и по-силно от нормалното, това може да доведе до нараняване на белия дроб, причинено от УМВ. Като правило, за да може човек да издържи това, трябва да му прилагаме успокоителни, което води до неподвижност и силна слабост. По това време човек не може ефективно да кашля или да изчиства дихателните си пътища, което води до допълнително развитие на бактериална пневмония.

Лекарите обаче често са принудени да поставят пациентите си на УМВ, дори когато не смятат за това за подходящо.

Разговарях с лекар от клиниката Майо, който като лекар по интензивни грижи в Ню Йорк наистина е в бърлогата на звяра ... и той ми разказа за нарастващия натиск от болничните администрации в целия град върху лекарите да свързват пациенти с Covid-19 към УМВ по-рано от очакваното. Администраторите смятат, че свързването на пациенти с Covid-19 към УМВ със затворен кръг може да намали заразността за болничния персонал. Но това означава ли, че наистина виждаме смисъл в свързването им към УМВ?

В тази връзка има и друг проблем, който възниква при лечението на пациенти с Covid-19. Има определени стандарти, които определят кога пациентът се нуждае от изкуствена вентилация. Този момент се определя от нивото на кислород в кръвта. Обикновено насищането с кислород в кръвта трябва да бъде от 95 до 100%. Намаляването до 93% се счита за признак на потенциална хипоксия, което може да доведе до нарушена функция на вътрешните органи. При някои пациенти с Covid-19 нивото на кислород в кръвта пада толкова много, че изглежда, че те вече са мъртви... Обаче пациентите нямат затруднено дишане, сърдечната им дейност остава нормална, а мозъкът им не показва признаци на кислороден глад. Лекарите, лекуващи пациенти с Covid-19, казват, че никога досега не са виждали подобно нещо.

"Моите пациенти не са като тези, с които съм се сблъсквал преди", казва лекаря Кайл-Сидел от болница в Бруклин, пред изданието Medscape. "Симптомите им са повече като на планинска болест, отколкото на пневмония".

Необходимостта да се вкарва въздух в белите дробове на пациент, който очевидно е в състояние да диша сам, предизвиква съмнения сред лекарите.

Скот Уейнгарт, реаниматор в Ню Йорк, смята, че "поради механичната вентилация на белите дробове пациентите са много, много по-зле", и отбелязва, че интубацията причинява значителна вреда на белите дробове. „Ще направя всичко възможно, за да не интубирам пациентите“.

Д-р Мюриъл Джилик от Харвардската медицинска школа обясни наличието на кислороден глад при пациенти с Covid-19. Факт е, че слузта се натрупва в белите дробове на пациентите, което пречи на абсорбцията на кислород в кръвта, въпреки че белите дробове функционират нормално.

В писма, публикувани в американското списание за респираторна и реанимационна медицина, изследователи от Германия и Италия заявяват, че техните пациенти с Covid-19 не са като другите пациенти с остър респираторен дихателен синдром. Дробовете им са сравнително еластични, което е признак за тяхното здраве и „рязко контрастират с очакванията за остра респираторна недостатъчност“. Ниските нива на кислород в кръвта може да са резултат от това, че механичната вентилация не помага. Такива пациенти се нуждаят от „възможно най-ниското атмосферно налягане и нежна вентилация“, твърдят те, противопоставяйки се на повишаване на налягането, дори ако нивото на кислород в кръвта остава ниско.

В малко проучване, публикувано на 30 март 2020 г., лекарите, които са лекували пациенти с Covid-19 в две болници в Китай, установили, че за повечето пациенти е достатъчна само назална кислородна канюла. Сред 41% от пациентите, които се нуждаят от по-интензивна подръжка на дишането, нито един веднага не е бил свързан към УМВ, а просто им е подаван въздух с високо съдържание на кислород, използвайки неинвазивни устройства като BiPAP. Нивото на кислород в кръвта на пациентите „значително се повишава“ в рамките на час-два. В резултат на това само два от седем пациенти се нуждаят от интубация.

Според Кайл-Сидел, Covid-19 е „напълно ново заболяване“, така че УМВ не може да се използва за неговото лечение със същите принципи, които са обичайни при други състояния.

(Превод за „Труд“ - Павел Павлов)

Източници:

Es wird zu häufig intubiert und invasiv beatmet

Do COVID-19 Vent Protocols Need a Second Look?

With ventilators running out, doctors say the machines are overused for Covid-19

Ventilators aren’t a panacea for a pandemic like coronavirus

Why Some Doctors Are Now Moving Away From Ventilator Treatments for Coronavirus Patients

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения