Защо инфарктите и инсултите се случват нощем

Инцидентите стават най-често между 3 и 4 ч. сутринта.

Докато спим, не усещаме, че кръвното се е повишило и дишаме на пресекулки

Специалисти от Спешна помощ и кардиолози са забелязали една тенденция – инфарктите най-често се случват през нощта, към 3-4 часа, когато сърцето не изпитва никакво натоварване.

Причината е в нощната хипертония, която не усещаме. Тя е най-опасна, когато човек още със събуждането си, дори да е в ранните часове, вече има високо артериално налягане или го е повишил, докато спи. Ранното сутрешно високо кръвно налягане е един от предвестниците на инфаркта, затова не трябва да се прескачат хапчетата, които са предписани да се вземат вечер. Тяхното предназначение е да контролират кръвното през нощта.

Сънната апнея пък може да предизвика „нощен“ инсулт. При нея дишането спира десетки пъти по време на сън. Намалява насищането на кръвта с кислород и се нарушава притокът на кислород през съдовете към мозъка. Ако няма кой да ви каже дали страдате от сънна апнея, можете да се замислите по въпроса, ако имате симптоми като неспокоен сън, сухота в устата след събуждане, сутрешно главоболие, повишено изпотяване по време на сън, често уриниране през нощта, проблеми с концентрацията през деня.

Така наречените „тихи“ сърдечни пристъпи са симптом, на който обикновено не обръщаме внимание. А те са свързани с близо половината от регистрираните случаи на инфаркт на миокарда. В този случай пациентите често съобщават за състояние, което прилича на неразположение след силен стрес или прекомерна физическа активност. Болка в гърдите може да няма.

Между другото, лекарите отбелязват още един симптом, но като правило той не е свързан със сърцето - когато човек "не може да си поеме дълбоко въздух" (някои го смятат за "вид недостиг на въздух"). В подобен случай съветът е да се посети невролог.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве