Защо пластмасовите чаши са опасни?

Пластмасовите изделия изчезват с големи темпове и все по-малко заведения и магазинчета използват пластмасови чаши и  сламки. Картонените такива постепенно превземат пазара, тъй като пластмасовите такива са опасни за нас и околната среда. Но чудили ли сте се защо? Днес ще ви разкажем повече!

Опасност за нас

Пластмасата се произвежда от газ, суров петрол и въглища. Въпреки че се разгражда изключително трудно, тя се изхабява и променя структурата си, което има голямо и негативно влияние върху нас – хората. Всяка пластмасова опаковка с времето променя структурата си и преминава в продукта.

Всички пластмасови прибори за хранене, чинии и подложки не трябва да се ползват след година от производството си, тъй като тогава започват да имат вреда на организма. В същото време има пластмаса, която не може да понесе висока температура и се разтваря – може да си представите какво влияние има това върху човешкия организъм.

Ами пластмасовите бутилки в които пием минерална вода? Според специалисти използването им повече от веднъж крие истински рискове за здравето, особено ако ги държим на слънце и висока температура. А най-рисково е да наливаме в тях топли течности, като кафе или чай.

А какъв ще бъде ефекта от приема на тези миниатюрни парчета пластмаса, които се отделят? Според специалисти, това може да доведе  до алергични реакции, автоимунни заболявания, метаболитни проблеми и дори в някои екстремни случаи рак. За да предотвратим това трябва да използваме пластмасови бутилки и съдове възможно най-малко, особено когато навън времето е топло, не трябва да ги излагаме на слънце и да ги използваме повече то веднъж.

Вреда върху околната среда

Това, че пластмасата не се рециклира е един всеизвестен факт. Една пластмасова бутилка може да има до 7 слоя – един за цвят, друг за да запазва напитката студена, и така нататък. Представете си колко време би отнело рециклирането на толкова много пластмаса. Едва 5% от произведената пластмаса по целия свят може да се рециклира ефективно. 

Съответно, това, което използваме и изхвърляме ежедневно е негодно за рециклиране. Пластмасата не изчезва, ние я вдишваме, изпиваме или изяждаме, след като тя се разгради в почвата. Вредата, която пластмасата нанася върху околната среда е в пъти по-голяма от тази, която нанася на нас.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Лайфстайл