Защо преяждаме

За лакомията винаги има оправдания.

Лакомията запълва липсата на любов

С времето нуждата от храна започва да възниква автоматично

Изяденото количество трябва да се побира върху дланта

Проблемът с преяждането почти винаги е от психологическо естество. Ядем твърде много, защото постоянно ни липсват определени чувства, емоции, преживявания... Кои психологически проблеми най-често заместваме с лакомия?

Причина №1: Яденето е вик за внимание

Когато стомахът е пълен, други нужди са несъзнателно блокирани, избледняват на заден план. Този метод според психолози се използва изключително често от хора, на които им липсват обич, внимание и особено телесни прояви на топли чувства в семейството. За хората, лишени от психологическа и физическа нежност, храната се превръща в своеобразен заместител на любовта. В резултат те не могат да различат истинския апетит от преяждането и се превръщат в роби на стомаха.

Човек яде много, защото подсъзнателно се стреми да заеме повече място в пространството, да стане по-голям и забележим, така че най-накрая онези хора, от чиято любов толкова много се нуждае, да му обърнат внимание.

По правило навикът за преяждане се залага в ранна детска възраст. Често родителите се стремят да задоволят нуждите на детето от любов, обич, внимание с помощта на храна (нещо сладко или нещо „вредно и нездравословно“), а не с помощта на искрен разговор, образователни игри и т.н. Постепенно храната започва да замества общуването с близките в подсъзнанието на детето и тази „схема“ на преяждане узрява заедно с него. В резултат на това за порасналия човек е удобно да контактува с другите, само ако има усещане за пълнота на стомаха.

Причина №2: Храната като антидепресант

Стресът и нервното напрежение често са причина за системно преяждане. В стресови ситуации изпитваме вътрешно напрежение. Животът ни носи много негативни емоции. Ако нещата у дома не вървят или на работа имаме вечни проблеми, в този труден период е лесно да се поддадем на изкушението да се успокоим с храна. Тя се превръща в най-доброто лекарство за душевни неразположения.

Причина №3: Закуска и обяд на бегом

В ежедневието често не ядем у дома, хапваме набързо, мушваме нещо между другото. Похапването на работа и на сладкиши пред телевизора е много често срещано явление. Тогава изобщо не сме в състояние да контролираме количеството (и качеството!) на храната, която приемаме. Ежедневното преяждане се превръща в норма, състояща се от безброй закуски, които изобщо не смятаме за храна. 

Навикът да се яде "на бегом" често формира друг вреден стереотип - небрежно отношение към храната през деня. В крайна сметка това води до нощна лакомия: когато се приберем от работа уморени и гладни „като вълци“, буквално се нахвърляме върху храната, без да можем да контролираме изяденото количество. Човек яде много през нощта, защото гладува през деня.

Причина №4: Дебел означава здрав

И до днес съществува мнението, че ако всички в семейството са пълни и добре нахранени, то това е резултат от майчина грижа и любов. И, колкото и да е странно, знак за здраве! Дори самата дума "здрав" има две значения - "не боледува от нищо" и "голям, дебел, едър".

Детето често е принуждавано да яде, дори когато не иска, или се насърчава да яде, като му се обещава награда. В резултат на това то расте, вече приучено от родителите си към системно преяждане. С времето нуждата от храна започва да възниква автоматично. Така се развива психологическата зависимост. 

Как да се справим?

• Яжте редовно, често и малки количества. Правилното хранително поведение се състои от 5-6 приема на ден, за да не изпитвате глад и да не похапвате. В същото време количеството изядена храна не трябва да бъде повече от това, което се побира върху дланта ви.

• Яжте бавно, като дъвчете всяка хапка старателно.

• Яжте само на масата. Изправени или ходейки, поглъщате повече.

• Яжте с удоволствие. Насладете се, превърнете храненето си в малък празник.

• Не бъдете тъжни, когато ядете. Доброто настроение, приятната атмосфера са много важни. 

• Когато се храните, не правете нищо друго. Не гледайте телевизия, не четете, не работете. Но един спокоен разговор за храна с приятен човек няма да ви навреди, даже ще ви помогне да правите паузи между хапките.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве