Защо с равноденствието идва пролетта

Всяка планета в Слънчевата система го има

На 6 месеца - през март и септември, денонощието се дели наполовина

На всеки шест месеца, веднъж през март и отново през септември, астрономическото равноденствие прави деня и нощта приблизително равни по продължителност, като денят винаги е малко по-дълъг (с колко точно зависи от географската ширина). Това ни дава около 12 часа дневна светлина и 12 часа нощ.

На 20 март 2023 г. пролетното равноденствие ще възвести настъпването на пролетта в Северното полукълбо. След това, на 23 септември 2023 г., природата отново ще ни донесе есенното равноденствие, което ще въведе есента на север. Тези дати се заменят в Южното полукълбо, където през март настъпва есента, а през септември пролетта.

Нашата планета обикаля около Слънцето, докато се върти около собствената си ос, която е наклонена на 23,5 градуса. Това кара двете полукълба да „прехвърлят“ помежду си получаването на повече слънчева топлина. Два пъти годишно орбитата на Земята и нейният аксиален наклон се сливат, така че Слънцето застава точно над екватора, хвърляйки разделителна линия между светлите и тъмните части на планетата, наричана Терминатор или зоната на здрача.

Но Терминаторът не разделя перфектно планетата на тъмна и светла половина. Земната атмосфера изкривява слънчевата светлина с 60 км, което се равнява на половин градус. Това означава, че едната половина на планетата все още е малко по-осветена от другата - дори на равноденствие.

Земята не е единствената планета, на която има равноденствия. Всъщност, всяка планета в нашата слънчева система ги има. През 2009 г. сондата „Касини“ засне равноденствие на Сатурн в орбита около газовия гигант. По същия начин както на Земята, равноденствията на Сатурн настъпват на всяко полугодие (но това се равнява на 15 земни години, което прави фото документирането от „Касини“ уникално събитие).

През хилядолетията древните култури проследявали равноденствията по различни начини. От построяването на паметници, като пирамиди, през каменни гравюри, използвани като календари, до храмове, които включват Слънцето в самата си архитектура - много различни цивилизации отбелязвали преминаването му по небосклона и смяната на сезоните с доста голяма точност.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука