Защо скандали тресат непрекъснато ФБР

Престъпността и нарушенията на етичните норми станаха ежедневна практика в Бюрото

Агентите са изправени пред наказателни обвинения, вариращи от възпрепятстване на правосъдието до изтичане на секретни материали

Федералното бюро за разследвания (ФБР) продължава своето низходящо движение по спиралата към смъртоносната корупция. За съжаление скандалите, престъпността и нарушенията на етичните норми на организацията се игнорират до голяма степен от американската общественост и правителствени агенции, които са отговорни за надзора и отстраняването им. Изпълнените с възмущение съобщения, валят едно след друго, провеждат се изслушвания, пускат се доклади на Генералния инспектор, но системната корупция така и не се бори, а мръсните полицаи на практика избягват наказанието.

Тази ситуация е конституционно неприемлива, подкопава общественото доверие в правоприлагащите органи и представлява заплаха за оцеляването на САЩ.

Само през последните няколко дни ние узнахме за заговора за похищение на губернатора на Мичиган през октомври 2020 г., който до голяма степен беше дело на ФБР. „Един високопоставен служител на ФБР“ беше на заплата в медиите, а още един от заместник-директорите на ФБР* беше в „романтични отношения със свой подчинен“ и е участвал и в „други неправомерни действия“.

Провалите на ръководството на агенцията, са документирани от Службата на Генералния инспектор, и вече са почти стандартни и представляват част от изтощителното изтезание от медиите, което обществеността трябва да понесе.

Междувременно ФБР имаше дързостта да публикува туит в стил „Щази“, призоваващ да се „шпионират членовете на семейството и връстниците“ за екстремизъм.

Не забравяйте, че това, което научаваме за ФБР от пресата, са само историите, които са толкова възмутителни, че ФБР не може да ги скрие и е принудено да разкрие информацията от вътрешния беззъб доклад на Генералния инспектор. Но в тях никога няма нищо, което да доведе до наказателно обвинение.

Представете си какви са обичайните ежедневни нарушения, които могат да стават в офисите на ФБР в цялата страна. И тези скандали не са само от „лошата преса“, защото за някои от тях федералните съдилища наказват ФБР за нарушаването на закона. В допълнение, един доклад на Генералния инспектор подробно описва злоупотребите на ФБР, като репресии срещу подаващите сигнали и игнориране на „високорисковите“ служители, които могат да се провалят на теста с полиграф.

Но ФБР все още има своите апологети. Някои се опитват да защитят тази организация, като твърдят, че „винаги е било така“. Този вид мислене е циничен опит да ни се внуши, че истинската престъпност е нещо нормално и обичайно. „Свиквай, хлапе, така работи светът“, предлагат те, свиват си раменете и се ухилват.
Други, като Шон Ханити, се придържат към оправданието, че „това са само няколко гнили ябълки“. Този вид подкрепа на ФБР ни предизвиква на фона на множеството системни злоупотреби и широко разпространение на престъпниците. ФБР имаше намерение да извърши преврат срещу президента Тръмп, но той се провали. А от отговорност избягаха следните техни служители: Коми**, Маккейб, Стрижок, Пейдж, Клинисмит, Пиентка, Брауър, Бейкер и други. Настъпиха ли някакви реални последици от опита за сваляне на правителството на САЩ? Не.

През май 2018 г. ветеранът на журналистиката Ерик Лихтблау от списание Time написа статия, озаглавена „ФБР е в криза. Това е по-лошо, отколкото си мислите“, в което той подробно описва:

„Това Бюро, което обикновено генерира големите заглавия за залавянето на злодеите, беше в светлината на прожекторите по нежелани причини: уволнени ръководители, кореспонденция между любовници и преди всичко атаките срещу президента Тръмп... Вътрешни и външни доклади разкриха пропуските в цялата тази агенция, а отдавна наблюдаващите я, които не гледат на нея през замъглените от партийната политика очи, виждат тази тревожна картина, че нещо наистина не е наред с ФБР... И другите болезнени и публични провали, като пропуснатите възможности за предотвратяване на масовите разстрели, които излизат извън рамките на широко разпространените, но забравените предупреждения от Паркленд, Флорида, на убийствата в училищата, на мъчителното забавяне при разследването на сексуалния тормоз на лекаря на олимпийската гимнастика Лари Насар и на доказателствата за неправомерното поведение на агентите след конфронтации с въоръженото опълчение в Невада и в Орегон. Агентите на ФБР са изправени пред наказателни обвинения, вариращи от възпрепятстване на правосъдието до изтичане на секретни материали“.

Оттогава минаха 4 години, но ситуацията не се подобри.

Нека се върнем за момент към „заговора за похищение на губернатора на Мичиган“. Цялата тази операция беше политическа клевета насочена срещу Тръмп. Имаше съмнения защо цялата тази история избухна през октомври 2020 г. Сега се оказва, че ФБР е включило в тази конспирация поне десетина платени „поверителни информатори“. Това беше конспирация, за която те си мечтаеха. Всъщност това беше повторение на заговора на ФБР от ерата на Обама от 2010 г., за така наречената „афера Хутари“, която се разпадна в съда.

В тези случаи ФБР се грижеше как да устрои „капан“, за да докаже, че има основателно подозрение, че субектът на тази акция ще участва в престъпна дейност или е участвал в такава. След това държавата предоставя на извършителя/терориста възможността да извърши това деяние. В тези случаи ФБР има основателни причини за безпокойство.

Още по-тревожно е, че това не е нещо ново. Погледнете делото „Терористът от площад Herald“ като още един пример за това как ФБР локализира, вербува, обучава и изпраща и след това арестува самия информатор, когото вече са вербували. Изглежда, че ФБР е изфабрикувало заговорите и терористи, за да подобри собствените си планове и статистика. Изглежда че, ходи и говори като „патка“***.

Наистина ли нямаше други лоши момчета, които ФБР можеше да залови?

Трябваше ли наистина да се съсредоточат върху тази конкретна форма на оперативна работа?

В момента се повдигат въпроси дали ФБР е участвало в протестите на Капитолийския хълм на 6 януари 2021 г. Не е трудно да си представим това, ако разгледате участието на ФБР в мистификацията за сговор между Тръмп и Русия, злоупотребата със Закона за наблюдение на чуждестранното разузнаване (FISA); до пълното бездействие, когато беше установено, че на лаптопа на Хънтър Байдън има данни за компрометиращи връзки с Украйна и компанията Burisma, докато президентът Тръмп оцеля при устроения му втори фалшив импийчмънт и преследването на съветника на Тръмп по националната сигурност генерал-лейтенант Майкъл Флин. И в това е проблемът, защото не е трудно да си представим всичко това. А това трябваше да бъде „невъзможно“.

ФБР трябва да бъде премахнато. Това трябва да стане в подреден и обмислен процес в продължение на няколко месеца. Конгресът трябва да създаде разследващо звено в Службата на маршалите на САЩ, да му даде съответните правомощия и да открие процедура за наемане на служители на правоохранителните органи, които трябва да преминат през внимателна проверка, и след това да получат достъп до новата организация. Подобни действия бяха предприети и по-рано, по времето когато се създаваше самото ФБР. Сега е моментът да се почисти къщата и да се възстанови доверието на обществеността в „главната разследваща агенция“ на федералните правоприлагащи органи.

* Според съобщения в американските медии това най-вероятно е Джил Тайсън, заместник на директора на ФБР Кристофър Рей, отговорен за отношенията с Конгреса. Тя имаше за задача да управлява отношенията на Бюрото със законодателите на САЩ и да подготвя директора за изявите му в Конгреса. Рей лично избра Тайсън за този пост, след като тя му помогна да получи одобрение за длъжността от Конгреса през 2017 г.
** Директорът на ФБР, неговият заместник и други високопоставени служители на агенцията.
*** Алюзия с поговорката „Ако прилича на патица, плува като патица и кряка като патица, тогава вероятно е патица“.

Превод за „Труд“: Павел Павлов

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Мнения