Защо Сталин разстрелва създателя на първия боен робот

Бекаури изобретява първите телетанкове.

Жертва на репресивната машина

Изобретателят Владимир Бекаури е обвинен в шпионаж

Немците са изумени от военните иновации на руснаците

Името на известния съветски изобретател Владимир Бекаури е неразривно свързано с едно от първите проектантски предприятия Остехбюро - Специалното техническо бюро към Висшия съвет на народното стопанство. Бекаури е негов шеф, главен изобретател и вдъхновител. Благодарение на него лидерите на червена Русия успяват да погледнат в бъдещето и да разберат, че то е в роботиката. Владимир Ленин най-много харесва идеята да се бори с враговете на революцията от разстояние, да отблъсква атаки с радиоуправляеми мини и да напредва с помощта на радиоуправляеми кораби и самолети.

Под крилото на властта

Владимир Бекаури става известен много преди появата на СССР. Преди революцията той прави бомби за сталинисткия ъндърграунд в Грузия. Силовите структури на империята не само забелязват 23-годишния талантлив изобретател, но и го вземат под крилото си: през 1907 г. Бекаури е преместен в Санкт Петербург и се настанява в апартамент с телефон. За да печели пари, изобретателят правил гениални сейфове и механични играчки с фина изработка, които радват богатите.

Но основното му занимание е изобретателството. През 1910 г. той получава първия патент за изобретение, което автоматично поставя датата и часа на телеграфната лента. През 1914 г. Бекаури патентова апарат за регистриране и отчитане на времето на престой на железопътните вагони. През 1915 г. той изобретява фалшив перископ на шамандура и "водолазна" мина. До 1916 г. Бекаури има 16 лични патента за изобретения и 46 патента със съавтори.

След революцията изобретателят би могъл да бъде посрещнат с отворени обятия в Англия, дори в САЩ, но Ленин спира изтичането на мозъци. Той поръчва няколко скъпи сейфа от Бекаури за съхранение на документи и злато и му предлага сътрудничество. Първото съвместно творение на болшевиките и учените през 1920 г. е EXMANI - експериментална работилница за изобретения. Някои се присмиват, че основното и „изобретение“ е разбиването на сейфове. Но болшевиките имат нужда от средства и ги получават по обичайния начин - чрез грабеж. Дейността на работилницата обаче не свършва дотук: само през 1921 г. болшевиките отделят 10 милиона рубли за изобретения. Бекаури става ръководител на работилницата и демонстрира на Съвета по труд и отбрана сейф с електрически аларми, експериментално устройство с дистанционно управление и чертежи за управляемо торпедо. В същото време разкрива пред ръководството  перспективите за роботизиране на армията.

Страната е заобиколена от врагове, а проблемът със сигурността на границите е сериозен и посланието на Бекаури за водене на война от разстояние предизвиква ентусиазъм. Самият учен рисува как евтини радиоуправляеми лодки, пълни с експлозиви, които могат да потопят разрушители и бойни кораби на британците, как с помощта на радиоуправляеми подводници е възможно да се прави разузнаване и стрелба по вражеска жива сила с помощта на бронирани танкети.

Телетанкове и бомбардировачи

Докладът е приет с ентусиазъм. Още през юли 1921 г., в Остехбюро е създаден таен щаб от 77 души, чиято основна задача е разработването на нови оръжия. През първата година са отпуснати 25 млн. рубли за развитие - огромна сума по това време. През 1924 г. Бекаури и неговият инженер Владимир Миткевич разработват инструменти "Беми" за радиоуправляеми бомби. През 1929 г. са въведени в експлоатация. Първата малка автоматична подводница „Пигмей“ е създадена в залива Балаклава. Когато нацистите превземат Севастопол, те са изумени от съвършенството на модела и искат да го занесат в Германия за задълбочено проучване, но лодката потъва. Едва през 80-те години на миналия век група местни водолази го откриват край бреговете на Феодосия на дълбочина от 50 м.

Остехбюро разработва първия роботизиран телетанк в СССР. Експериментите са проведени на базата на съветския модел на танка „Рено-ФТ“, на който учените монтират оборудване за дистанционно управление. Т-18 е изпробван за първи път през 1930 г., през 1933 г. са произведени 7 модела на новия управляван танк ТТ-18. В него няма лостове за управление, а на шофьорската седалка има роботизирана система, която може да изпълнява 16 команди. На разстояние от километър танкът можеше да спре, да изключи двигателя, да го стартира, да потегли, да кара и да вдигне експлозиви на борда. Той обаче не влиза в производство, тъй като непрекъснато се отклонява от правата линия.

Независимо от това, в съветско-финландската война от 1939 г. вече са използвани телетанкове, а до началото на Втората световна война Червената армия разполага с два батальона. По-късните модели имат на борда картечница DT, 45 мм оръдие, огнехвъргачка, може да доставят 700 кг. експлозиви до отбранителната линия на противника или да създадат димна завеса.

Отстранен от длъжност

През първата половина на 30-те години на миналия век Остехбюро е прехвърлено в Москва и с участието на Бекаури са създадени и въведени в експлоатация 11 военни изобретения, още 20 технически иновации са в процес на разработка. Най-важните от тях са усъвършенстваните самоходни автоматични мини, закотвени торпедни мини и баражни ракетни мини, всички от които са разработени в СССР през 30-те години на миналия век.

Но сталинската машина за репресии не пощадява блестящия изобретател. Поради естеството на службата си Бекаури трябва непрекъснато да купува липсващото оборудване, лодки и радиокомпоненти от германци и шведи, през 1937 г. той е обвинен в шпионаж в полза на Германия, а освен това и в присвояване и саботаж. Твърди се, че той просто пропилява всички средства, отпуснати за изобретения. Всъщност той инвестира в бюрото всички пари, които печели. Методите на разпит в НКВД са такива, че 55-годишният изобретател подписва всичко, което искат от него. Разстрелян е на 8 февруари 1938 г. Ученият е реабилитиран едва след 18 години.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Технологии