Звезден прах на 7,5 млрд. години в Австралия

Това е най-старият твърд материал на Земята, формиран преди Слънчевата система

Датират се спрямо излагането на космически лъчи

Учени от САЩ и Швейцария откриха най-стария твърд материал на нашата планета - звезден прах на 7,5 милиарда години.

Той се намирал в метеорит, паднал в Австралия през 1969 г.

Звездите имат жизнен цикъл. Те се раждат, когато се слеят прах и газ и се нагреят. Горят от милиони до милиарди години и след това умират. Тогава техните звездни ветрове разнасят частиците им из космоса, а този звезден прах в крайна сметка образува нови звезди, заедно с нови планети, луни и метеорити.

Въпросният открит от учените най-стар материал всъщност са прашинки от някогашни звезди, наричани пресоларни, защото са образувани преди раждането на Слънцето. Звездните прашинки се улавят в капан в метеорити, където остават непроменени милиарди години, което ги прави капсули на времето отпреди образуването на Слънчевата система.

Пресоларните прашинки, използвани за настоящето изследване, са изолирани от метеорита Мърчисън преди около 30 години в Чикагския университет. За да се изолират зрънцата, парченца от метеорита се натрошават на прах и се сортират, а крайният продукт, по думите на изследователите, миришел на „гнило фъстъчено масло“. После материалът се разтваря с киселина, докато останат само междузвездните зърна, които екипът анализира.

След като са изолирани пресоларните зърна, изследователите се опитват да разберат от какъв вид и на каква възраст са звездите, от които идват. Тъй като е невъзможно директното датиране на звезден прах, екипът използва данните за това, колко време материалът е бил излаган на въздействието на космически лъчи. И установили, че някои прашинки са на 4,6-4,9 млрд. години, други на 5,5 млрд. години, а най-старите - на 7,5 млрд. години.

 

Мърчисън донесъл и рибоза на планетата ни

Веществото е ключово за възникването на живота

Освен най-стария твърд материал, метеоритът Мърчисън е донесъл на Земята и рибоза - захар, необходима за възникването на живота и конкретно за създаването на генетичната структура. Това установиха учени в края на м.г., като това е първото потвърждение за съществуването на извънземен източник на рибоза.

Тя образува част от гръбнака на рибонуклеиновата киселина (РНК) - молекулните работници в клетката, отговорни за протичането и предаването на инструкциите, заложени в дезоксирибонуклеиновата киселина (ДНК).

Авторът на изследването Йошихиро Фурукава посочва, че за пръв път такива молекули са открити в метеорити и това подсилва теориите, че основите за живота на Земята идват от Космоса.

Рибоза е открита в още един метеорит, намерен в Мароко през 2001 г. И двете скали освен това съдържали и следи от други захари като ксилоза и арабиноза. Предполага се, че те са се формирали от химични реакции между вода и формалдехид в метеоритите.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Наука