Здравното министерство с план Б: Получаваме допълнителни количества от ваксините на "Пфайзер" и "Модерна"

Новият скенер в УМБАЛ "Св. Марина" бе открит с водосвет, отслужен от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан.

Проф. Ангелов прогнозира пълен контрол над епидемията до месец и половина

След намаляването на доставките на "Астра Зенека" сме готови с план Б за ваксинацията. Това заяви във Варна министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов. Според него са договорени допълнителни 1 млн. дози на "Пфайзер" и 480 000 - на "Модерна". Те ще бъдат доставени в периода от март до юни. "Ако темповете на ваксинация се запазят и мерките се спазват, ще имаме пълен контрол върху епидемията до месец и половина", прогнозира министърът.

Той увери, че вторите дози на всички имунизирани се пазят в РЗИ и са осигурени достатъчни количества за ваксиниране на членовете на СИК.

Ангелов мотивира острата си реакция спрямо "Астра Зенека" с детайлен отчет на договореното и изпълнението му. "В края на миналата година изпратихме форма за поръчка по договора на ЕК с "Астра Зенека", по който трябваше да получим за 7 месеца 4  518 323 дози. В края на януари компанията уведоми медиите, че ще намали доставките в първото тримесечие с 60%. Това означаваше, че ще получим през февруари 261 000 дози. На 15 февруари от "Астра Зенека" изпратиха разпределението на ваксините до края на месеца, от което се вижда, че на 26 февруари ще тръгнат 87 000 дози, на 28 февруари – 54 000 дози, но седмица по-късно отново коригираха плана и орязаха дозите до 52 800, които очакваме през почивните дни или в началото на март", обясни проф. Ангелов. Според него поведението на фармацевтичната компания поставяло властите в незавидното положение да си правят сметка без кръчмар. "Това е поводът за острата ми реакция. Аз съм лекар и знам, че за един болен е най-важно своевременно да бъде излекуван. Такива корпоративни реакции са недопустими  и ме дразнят", коментира проф. Ангелов.

Той посочи, че в момента има натиск върху болниците в Кюстендил, Шумен и в столичните ВМА, Александровска и Окръжна болница, но той не е толкова тежък, както при предходния пик. "Има свободни легла и смъртността не се увеличава", посочи министърът.

Във варненската УМБАЛ "Св. Марина" той откри нов скенер, който няма аналог у нас. Апаратът разполага с две рентгенови тръби и освен структурата, изследва прецизно за секунди и функциите на органите. Той ще се ползва както при спешната медицина, така и за диагностика на множество заболявания, включително и при деца.

"Благодаря на екипа на "Св. Марина", който изнесе битката с коронавируса в Североизточна България. Тук бяха лекувани близо 3300 пациенти с вируса, като за целта 11 клиники бяха временно затворени и 257 лекари и сестри бяха пренасочени към COVID-отделенията", каза министърът.
Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Здраве