„Зех тъ, Радке, зех тъ!“ на сцена в Шумен

Снимки: ДКТ “Васил Друмев”
Ники Станоев и шуменските театрали пред сградата на емблематичното читалище.

След 165 г. поставят отново “Михал Мишкоед”

Първа репетиция в читалище “Добри Войников”, където е началото на българския театър

Ники Станоев влиза в ролята на Михал

Култовата реплика “Зех тъ, Радке, зех тъ!”, разпознаваема от поколения българи, отново ще звучи на шуменска сцена.

Комедията “Михал Мишкоед”, побългарена от Сава Доброплодни, ще оживее точно 165 г. след първото ѝ представяне. Представлението, прието за начало на съвременния български театър, по онова време е играно на 15 август 1856 г., а сега трупата на ДКТ “Васил Друмев” ще я пресъздаде пред съвременна публика на 16 август.

Миналата седмица започнаха репетиции, а първата символично беше точно в читалище “Добри Войников”, в което преди повече от век и половина е играна премиерата.

Сега драматургичният вариант е на Кольо Карагеоргиев, постановката е на Съби Събев, а сценичната среда на Димитър Димитров.

В ролята на Михал ще видим популярния от театъра и киното актьор Ники Станоев. Той ще “гори” по Радка, в която се превъплащава младото попълнение в шуменската трупа Радостина Велкова. Партнират им Веселин Бърборков, Стефани Лечева, Валери Зарков, Александра Михайлова, Стефан Мараджиев, Пламен Иванов, Вилиана Димитрова и Катрин Лалова.

На първата репетиция съставът се докосна до оригиналната книга, отпечатана с “голяма сума от 75 български спомоществователи” и зорко съхранявана в библиотеката на НЧ “Добри Войников”. “Важно е и много вълнуващо, че се докоснахме до оригиналния текст, който е преведен от Сава Доброплодни и превърнат от него в “Михал Мишкоед”. Той е и в основата на нашето бъдещо представление. В нашия случай имаме редакция от Кольо Карагеоргиев, но духа и оригиналния език на представлението се запазват. Това е много важно при направата на такова юбилейно представление”, коментира Събев. Предизвикателството за реализацията е голямо, защото пиесата по онова време е имала огромен успех и сега се очаква същото въздействие.

Зората на театъра в България

Режисьор и актьори стартираха с репетиция в читалище “Добри Войников”

През 1856 г. читалище “Добри Войников” /казвало се е “Архангел Михаил”/, което е едно от първите в страната, се е помещавало в Кавръковото кафене и именно там е играна пиесата “Михал Мишкоед”. Помощник в режисурата на Сава Доброплодни е чешкият емигрант Йозеф Майзнер. А актьори са ученици на Сава Доброплодни, като Васил Друмев е в образа на Михал. От успеха на първото българско представление става ясно, че театралното изкуство не е чуждо за българина.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Изкуства