И "Левски" на Мъри безсилен срещу "Лудогорец"

БУЛФОТО

"Левски" записа домакинско поражение с 2:4 от "Лудогорец" в дербито от 10 кръг на Първа лига. Подобно на сблъсъка с ЦСКА и този път "сините" поведоха в резултата, но не съумяха да задържат преднината. За "орлите" това бе шести пореден успех над своя съперник като в предходните пет столичният тим дори не успя да се разпише. Сега това стори на два пъти Борислав Цонев, но кошмарни грешки в отбрана коставаха негативния резултат за отбора на Станимир Стоилов. За опитния наставник това е най-сериозното поражение за първенство начело на 26-кратните шампиони. Досега "Левски" не бе губил с повече от един гол при първия му престой на стадион "Георги Аспарухов". Гостите пък бяха водени от Станислав Генчев, сменил временно Валдас Дамбраускас.

Стоилов не предприе нито една промяна спрямо последния двубой отпреди седмица при загубата от ЦСКА (1:2). И този път под рамката бе Николай Михайлов, а защитата бе изградена от Иван Горанов, Драган Михайлович, Христос Шелис и Гьоко Зайков. Пред тях „сините“ разчитаха на Андриан Краев и Радослав Цонев, а по крилата действаха Здравко Димитров и Георги Миланов. Атаката отново бе поверена на Билал Бари, подкрепян от втора позиция от Борислав Цонев.

На свой ред Станислав Генчев предприе четири промени в стартовите единадесет от поражението от „Цървена звезда“, коствало поста на Валдас Дамбраускас. Пред Кристиан Кахлина защитата бе изградена от Сисиньо, Пластун, Вердон и Икоко. В средата на терена с по-дефанзивни функции бяха натоварени Гонзалвеш и Баджи, а пред тях действаше Доминик Янков. На върха на атаката бе Пиерос Сотириу, а на двата фланга съответно Кирил Десподов и Чибота.

През първата част „Левски“ опита да наложи своя стил на игра, но видимо изпитваше затруднения в дефанзивен план. Още в началото на двубоя Сотириу успя да се отскубне от Шелис, но Михайлов внимаваше и се намеси. Отново вратарят бе главно действащо лице в 17-ата минута, когато спря кипърския таран, а „Лудогорец“ имаха претенции за дузпа. Такава обаче не бе отсъдена. Още в началните минути обаче се забеляза лош синкрон между Шелис и Зайков. В 26-ата минута „сините“ успяха да изненадат своя съперник. Продължителна атака намери Здравко Димитров, който проби до аутлинията, след което намери непокрития Борислав Цонев и халфът от няколко метра не пропусна. Домакинската преднина удържа не повече от 120 секунди. В 29-ата минута отбраната на „Левски“ отново се пропука, оставяйки Мавис Чибота да изскочи зад гърба им, а впослествие да намери и Доминик Янков на границата на вратарското поле – 1:1. Последваха нервни минути, в които не липсваха остри единоборства. В заключителните минути сигнална ракета, изстреляна от Сектор „Б“ едва не улучи Георги Кабаков.

Със самото начало на второто полувреме „Лудогорец“ осъществи пълен обрат, възползвайки се от неправилното позициониране на Шелис. Отлични взаимодействия на тъча спомогна Икоко да центрира в наказателното поле, където Сотириу изпревари своя сънародник и с глава да се разпише.Голът не смути домакините, които вдигнаха оборотите в търсене на минимум точка. Първата по-сериозна ситуация пред Кахлина дойде след час игра, когато Борислав Цонев бе оставен да стреля с глава, но хърватският страж изби в ъглов удар. Само 3 минути по-късно продължително разбъркване в наказателното поле на гостите доведе до изстрел на Драган Михайлович без подготовка, но над вратата. Едва в 72-ата минута Стоилов извърши първата си смяна – Здравко Димитров напусна за сметка на Марин Петков. В 77-ата минута Пластун спря непозволено Билал Бари, но Георги Кабаков остана безмълвен. Намесата на ВАР обаче показа, че нарушение има и „сините“ все пак си спечелиха правото да изпълнят дузпа. Зад топката застана Борислав Цонев, прекъснал негативната си поредица от пропуски от бялата точка. И този път столичният тим не удържа дълго резултата. В 85-ата минута Михайлов подаде на Шелис, но кипърецът отново действаше разконцентрирано и загуби топката в собственото наказателно от Десподов, който бързо след това намери непокрития Ману за 3:2. Попадението видимо секна еуфорията на домакините и в края гостите вкараха още веднъж чрез резервата Текпетей.

Така Стоилов продължава да чака първия си успех след завръщането на "Герена". Досега той има две равенства и две поражения, а единствената победа дойде в турнира за Купата на България. В класирането "сините" се свлякоха до 11 място в зоната на изпадащите, а "Лудогорец" е лидер с 21 точки, колкото има и "Ботев" (Пд). "Орлите" обаче са с 2 мача по-малко.

„Левски”: 13. Николай Михайлов, 91. Драган Михайлович, 5. Христос Шелис, 3. Гьоко Зайков, 4. Иван Горанов, 89. Андриан Краев, 21. Радослав Цонев (88 Димитър Костадинов), 7. Георги Миланов, 10. Борислав Цонев (90 Мартин Петков), 11. Здравко Димитров (72 Марин Петков), 19. Билал Бари.
Треньор: Станимир Стоилов

„Лудогорец”:71. Кристиан Кахлина, 22. Жордан Икоко, 30. Игор Пластун, 24.Оливие Вердон, 4. Сисиньо, 8. Клод Гонсалвеш, 25. Стефан Баджи, 13. Мавис Чибота (62 Текпетей), 64. Доминик Янков(66 Ману), 11. Кирил Десподов, 19. Пиерос Сотириу.
Треньор: Станислав Генчев.