И Рамазанов грабна олимпийско злато в Париж!

Българският национал по борба Магомед Рамазанов спечели златото в категория до 86 килограма свободен стил в Олимпиадата в Париж. Той донесе трета олимпийска титла на страната във френската столица.

Рамазанов победи на финала със 7:1 точки шампиона от Игрите в Рио 2016 и сребърен медалист от Токио 2020 Хасан Язданичарати (Иран).

Язданичарати, който е и трикратен световен първенец, получи нямакъв проблем в дясното рамо още в първата минута на мача, като до края на първата част на три пъти лекари влизаха, за да му окажат помощ. Българският национал пък поведе в резултата с 1:0 след точка за пасивност на съперника. В първата минута във втората част лекарят влезе още два пъти да помага на иранеца, но той продължаваше двубоя. В последствие беше отсъдена пасивност на Рамазанов и азиатецът изравни, с което взе предимство заради спечелена последна точка. Малко повече от минута преди края българският национал направи серия от три поредни атаки за по 2 точки и това му донесе победата.

С бронза се окичиха Аарон Маркел Бруукс (САЩ) и Даурен Куруглиев (Гърция).

Бруукс надделя с 5:0 над Джаврайл Шапиев (Узбекистан) в първия малък финал, а във втория европейският шампион Куруглиев спечели с 5:4 срещу Майлс Назем Амин (Сан Марино) и лиши съперника от възможността да вземе бронз на втора поредна Олимпиада.

31-годишният борец от Дагестан от този сезон се състезава за България, а най-големия си успех досега беше постигнал на Евро 2020 в Рим, където спечели сребро при 79-килограмовите, но за родината си Русия.