И хотелиерите протестират срещу скъпия ток

Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) призовава членовете и партньорите си от цялата страна да се включат в националния протест срещу невъзможната за плащане цена на тока за бизнеса. „Ако правителството не вземе спешни мерки за намаляване на цената за небитовите потребители - предприятия, промишленост, хотели, ресторанти, кафенета, заведения, болници, учебни заведения, културни институции, тогава фалити очакват не само представителите на различните сектори на бизнеса, но и българската икономика като цяло“, категорични са от организацията. 

Заради скъпите цени на тока има риск от фалити на хотели и заведения, както и от загуба на раотни места, алармират от бизнеса.“ За пореден път цената на тока достигна днес рекордни стойности от 445 лева за мегаватчас, което е над 4 пъти повече спрямо миналата година и три пъти повече спрямо прогнозните цени. При запазване на тези стойности има риск над 50 на сто от заетите в туристическия сектор и близо 30 на сто от работещите в страната да останат без препитание до края на годината“, подчертават от БХРА.

И призовават държавата да спре спекулата с пълнене на бюджета на държавните енергийни дружества и на хазната чрез износ на ток, тъй като сметката за подобна недалновидна политика ще бъде платена с фалита на българския бизнес и обедняване на гражданите. 

Протестиращите представители на бизнеса, сред които е и БХРА, настояват за компенсации, така че цената на електроенергията за фирмите да се доближи до тази на регулирания пазар. Както и да се компенсира поне 75 % от разликата между прогнозната цена на КЕВР (119 лева за мегаватчас) и реалната цена за небитови потребители (вече над 440 лева). Тези компенсации за бизнеса да се платят незабавно, а не да се обещаят за бъдещ период, в който голяма част от нуждаещите се бизнеси вече ще са фалирали, искат от бизнеса. От БХРА настояват и тези енергийни помощи да бъдат за всички предприятия, да са адекватни по размер и да са минимум 200 лева за мегаватчас, а не нищожните 50 лева, които се предвиждат от служебния кабинет. Както и да се помисли за временно прекратяване на износа на ток, докато приключи енергийната криза у нас.

Протестът не е политически, но компромиси не бива да се правят, подчертава зам.- председателят на БХРА Атанас Димитров. Всички колеги трябва сега да излязат на улицата и да покажат, че повече така не можем, категоричен е и зам.-председателят на БХРА Веселин Налбантов. Според него е наложително не само да се намери решение на сегашната невъзможна ситуация, но и да се вземат мерки тя да не се повтаря в бъдеще, като например държавата да инвестира в изграждането на фотоволтаици за енергозависимия хотелиерски бизнес.

„Не се успивате и не се самозалъгвайте, че всичко ще премине покрай вас като буря без да ви засегне, призовава Димитров членовете на БХРА. Бясно препускащата цена на тока ще удари туристическият сектор челно, като товарен влак. И ако държавата не бъде принудена да вземе нужните мерки няма да има оцелели фирми и работни места“, подчертава Атанас Димитров. 

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Туризъм