Иван Гешев пред мониторинговата група в Брюксел: Необходимо е засилено наблюдение върху България (обзор)

Главният прокурор Иван Гешев днес бе на изслушване в мониториногвата група към комисията „ЛИБЕ” в Европарламента.

С бързи крачки вървим към престъпността от началото на 90-те години

Заличават постигнатото от страната ни

Засилен диалог с европейските институции и засилен мониторинг на върховенството на закона в България - за това призова днес главният прокурор Иван Гешев в Брюксел. Той бе изслушан от евродепутатите, членове на мониторинговата група за наблюдение на демокрацията, върховенството на правото и основните права към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (ЛИБЕ) в Европейския парламент.

„Българската прокуратура е изключително притеснена, че в последната година сериозно се заличава постигнатият напредък на България след приемането ни в Европейския съюз по линия на върховенството на правото и правата на човека, - каза Гешев след срещата. - Това, което казах на европейските депутати, е, че не се чувствам горд като българин да го кажа, но към момента смятам и българската прокуратура смята, че е налице нужда от по-сериозен диалог с европейските институции, включително и по-сериозно наблюдение върху България по новия механизъм за наблюдение на върховенството на закона”, категоричен бе главният прокурор.

„С бързи крачки вървим към престъпността в началото на 90-те години. Според мен това българските граждани вече са го усетили, скоро няма да може да бъде скрито за никого. Освен корупцията по високите етажи, която хроничен проблем, в момента се възраждат десетки други проблеми, които смятахме за решени или забравени - телефонните измами, обикновените кражби, убийствата, които се случват през ден и множество други - мога да ги изброя, включително и организираната престъпност. И това е част от липсата на взаимодействие между институциите, от опитите за война със съдебната власт и - както многократно съм казвал, цената за това ще платят българските граждани”, подчерта Гешев.

Евродепутатите са го питали защо е прекратено разследването по случая „Барселонагейт”, но главният прокурор им е уточнил, че досъдебното производство не е прекратено и им е дал справка с информация, разрешена от наблюдаващите прокурори. От нея ставало ясно, че все още се чака отговор от испанските власти.

Запитан какво е отношението на прокуратурата към съдебната реформа, Гешев каза, че прокуратурата има желание да участва в нея. Но добави, че е бил свидетел на всички реформи от 1994 г. досега и винаги основната цел на политиците е била да се заемат някакви позиции, да се упражнява контрол, но не и да се търси ефективно управление.

На въпрос дали смята, че липсата на съдебна реформа би имала отражение върху Плана за възстановяване, Гешев заяви: „Това е поредната фалшива новина с цел сриване доверието в прокуратурата. Истината е, че едно от служебните правителства е поискало в Плана за възстановяване да се включи съдебната власт. Бележките не касаят прокуратурата. След това искането на българските властите се представя като изискване на Брюксел. Това е класически начин за постигане на политически цели, който влияе на независимостта на съдебната власт”, посочи главният прокурор.

При визитата

Обсъди съдебната реформа

Срещна се с шефа на  ЕНП

Иван Гешев с Адриан Васкес Лазара.

Продължаването на съдебната реформа у нас в контекста на върховенството на закона обсъдиха на работна среща в Европейския парламент в Брюксел Иван Гешев и Адриан Васкес Лазара, шеф на Комисията по правни въпроси.

Главният прокурор изрази желанието на българската прокуратура за участие в процеса по актуализиране на законодателната рамка, която да укрепи независимостта и да повиши общественото доверие в съдебната власт. Гешев акцентира и върху предприетите от прокуратурата действия по защита на човешките права и свободи.

По-рано обвинител №1 се срещна с председателя на групата на Европейската народна партия в европарламента Манфред Вебер. “Иван Гешев изтъкна водещата роля на прокуратурата в постигнатия от страната напредък по отношение противодействието на организираната престъпност и корупцията, както и за утвърждаване на върховенството на закона и европейските ценности”, казаха от държавното обвинение. Главният прокурор подчертал ангажираността на българската прокуратура за отстояване на независимостта на съдебната власт и готовността за продължаване на реформата в правосъдието.

Има политическо желание за борба с корупцията

Кирил Петков към избирателите на ПП: Не се фрустрирайте! От сутрин до вечер работим!

Главният прокурор да стане администратор

Премиерът Кирил Петков призна в Брюксел, че търпението за реформи от избирателите на ПП намалява, но призова своите да вярват, че правителството работи от сутрин до вечер.

В България за пръв път има истинско политическо желание да се справим с корупцията. И сега трябва да успеем в следващите месеци, но трябва да го направим в рамките на закона. Това каза пред журналисти премиерът Кирил Петков в Брюксел след изслушване пред евродепутатите от Групата за наблюдение на демокрацията, върховенството на правото и човешките права (LIBE) в Брюксел. Ако имахме 2/3 в парламента, можеше и да успеем в сроковете, каза Петков по отношение на планираната правосъдна реформа.

Той призова избирателите на „Продължаваме промяната” „да не се фрустрират, а да вярват, че от сутрин до вечер се работи целенасочено”. „В Плана за възстановяване и развитие е заложено, че главният прокурор вече няма да бъде недосегаем”, каза още Петков.

„Ще има съдия, който ще изпълнява временно длъжността на прокурор, а после ще се връща като съдия. Няма да има конфликт на интереси. Нашето намерение като коалиция е ролята на главния прокурор да бъде променена, той ще стане администратор. Не ни трябва още едно ниво в Прокуратурата, а работеща институция”, обясни намеренията на управляващите Петков.

Следете Trud News вече и в Telegram

Коментари

Регистрирай се, за да коментираш

Още от Крими и право